جنگل سه هزار

جنگل سه هزار در نزدیکی شهرستان تنکابن استان مازندران قرار گرفته و یکی از زیباترین و بکرترین جنگل های ناحیه است. با هم نگاهی به این جنگل می اندازیم.

جنگل سه هزار در تنکابن

شاید خیلی ها برای دیدن ساحل دریای زیبای خزر راهی شهرهای استان مازندران می شوند. بی تردید این سواحل فوق العاده دیدنی و خاطره انگیز هستند. اما واقعیت آن است که درست به همان اندازه دریا و شاید بیشتر از آن، نواحی جنگلی استان مازندران پرطرفدار و محبوب بوده و توریست ها را به سمت خود می کشد. در این جنگل های زیبا همیشه ترکیبی از آبشار، کوهستان، رود، درختان کهنی چون راش و افرا و صدای پرندگان و دیگر حیوانات جنگلی، تلفیقی شگفت انگیز از زیبایی طبیعت را پیش چشم شما می گستراند. در این مقاله به سراغ یکی از زیباترین این جنگل ها یعنی جنگل سه هزار تنکابن خواهیم رفت.

آشنایی با جنگل سه هزار

منطقه جنگلی سه هزار، یکی از جنگل های بکر و دست نخورده استان مازندران است که در کناره شهرستان تنکابن قرار گرفته. در این جنگل نیز ترکیب کوه و درختان سر به فلک کشیده جنگلی و جویبارهای روان، منظره ای بدیع فراهم آورده. در این جنگل سه رودخانه اصلی به نام های گرمارود، مرانرود و شلف رود و نیز رود چشمه کیله که همان رود سه هزار می باشد، در جریان هستند. جنگل سه هزار در امتداد جنگل دوهزار واقع شده و در واقع اغلب این جنگل ها را با هم و به نام دوهزار سه هزار می خوانند.

آب و هوای این منطقه معتدل کوهستانی بوده و بسیار مطبوع می باشد. دره سه هزار که نواحی جنگلی سه هزار را در بر گرفته در بخش غربی قله علمکوه قرار گرفته. این جنگل در کناره دهستان سه هزار واقع شده که جمعیت آن بیش از 1300 نفر و در حدود 488 خانوار بوده و 1700 متر از سطح دریا بلندی دارد. در این دهستان و در نواحی جنگلی سه هزار معادنی همچون معادن آهن، گرانیت، آهک، سرامیک یا سیلیس، شن و ماسه و معدن تازه کشف شده طلا قرار دارد. آبشار عروس بین روستای مران و سلج انبار نیز در این منطقه واقع شده.

جنگل سه هزار کجاست

روستاییان منطقه سه هزار به علت همجواری با گیلان به زبان گیلکی صحبت کرده و باغداری، کشاورزی و دامداری شغل عمده آنهاست. نواحی جنگلی سه هزار نسبت به همتای خود جنگل دوهزار، بکرتر و دست نخورده تر بوده و بیشتر برای طبیعت گردان و جنگل نوردان حرفه ای مناسب می باشد. افراد آماتور و غیر حرفه ای در زمینه طبیعت گردی، به سختی می توانند به قسمت های بکرتر و دست نخورده تر آن دسترسی پیدا کنند. پس از بازدید از جنگل سه هزار، می توانید سری هم به مرداب نشتارود در نزدیکی تنکابن زده و از این جاذبه طبیعی زیبای این شهر نیز دیدن کنید.

علت نامگذاری جنگل سه هزار

درباره علت نامگذاری جنگل سه هزار، داستان های مختلفی بر سر زبان هاست. برخی می گویند علت این نامگذاری آن می باشد که در زبان مازندرانی به رودخانه، هراز می گویند. از آن جا که این جنگل دارای سه رود اصلی در درون خود بود، آن را سه هراز نامیده بودند. با گذشت زمان واژه سه هراز به سه هزار تبدیل شد. این سه رود، شاخه های اصلی رود سه هزار بوده که خودش شاخه رود چشمه کیله می باشد. طول رود سه هزار 57 کیلومتر بوده و از کوه های تخت سلیمان منطقه سه هزار با بلندای بیش از 4600 متر سرچشه می گیرد.

رود سه هزار بعد از گذر از مناطق کوهستانی و جنگلی سه هزار، به سمت دریای خزر جریان داشته و پس از آبیاری جلگه های شهر تنکابن در بخش ساحلی شهر شهسوار به دریای خزر می پیوندد. البته نظرگاه دیگری نیز درباره علت نامگذاری این جنگل جود دارد. نظریه دیگر درباره دلیل این نامگذاری چنین می گوید که عنوان سه هزار اشاره به این دارد که این جنگل سه هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

جاده سه هزار

جاده سه هزار جاده ایست که از میان جنگل سه هزار گذر کرده و مسیری بسیار خیال انگیز و رویایی را پیش چشم مسافران می گسترد. در یک طرف جاده، درختان انبوه هیرکانی شامل چنار و راش و در طرف دیگر جاده رودخانه سه هزار قرار گرفته و جاده در امتداد این رودخانه حرکت می کند. جاده سه هزار از روی یک پل بلند بر روی رود پر آب و خروشان چشمه کیله از جاده دوهزار شروع شده و به درون طبیعت بکر و دست نخورده مناطق جنگلی سه هزار می رود. بلندای جاده سه هزار از جاده دوهزار بیشتر بوده و انتهای مسیر آن بسیار پر پیچ و خم و زیباست.

تفریحات جنگل سه هزار

در مناطق جنگلی سه هزار، همچون دیگر جنگل های زیبای دیگر مازندران تفریحات بسیار دل انگیزی انتظار شما را می کشند. اگر بخواهیم از ابتدای ورود به این جنگل آغاز کنیم باید گفت اولین تفریح این جنگل، راندن در جاده بسیار زیبای سه هزار در امتداد رودخانه سه هزار است؛ جاده ای با یک رود در یک طرف و جنگل در سوی دیگرش. تفریح دیگر این مسیر، تجربه غذاهای محلیست که در طی این جاده انتظار شما را می کشند. دکه های کناره جاده خوراکی ها و غذاهایی مانند بلال، آش محلی، چای آتشی، میرزا قاسمی، ترشی تره و ماهی کباب را ارائه می دهند.

شما در عین حال می توانید از مراکز پرورش ماهی این منطقه ماهی تازه خریده و یا خودتان آن را کباب کنید یا بدهید دج همان مرکز ماهی را برایتان کباب کنند. به داخل جنگل هم که رفتید، پیک نیک و اتراق در میان چنگل بهترین تفریح است. البته آلاچیق هایی نیز در کنار جاده وجود دارد که می توانید در آنها نیز بساط خود را پهن نمایید. اگر هم اهل هنر زیبای عکاسی هستید، عکاسی کردن در این جنگل، تجربه ای بی نظیر برای شما خواهد بود.

عکس جنگل سه هزار

دیدنی های جنگل سه هزار

در نواحی جنگلی سه هزار و در دهستان سه هزار، به غیر از خود جنگل و رودخانه های خروشان و زیبای آن، دیدنی ها و جاذبه های گردشگری چندی وجود دارد که می توان آنها را در دو طبقه چشمه ها و قلعه ها دسته بندی کرد.

چشمه های آب معدنی و آبگرم

یکی از دیدنی های این جنگل آب معدنی شَلَف است که در که دو کیلومتری شمال شرقی روستای میانرود و در بخش غربی رودخانه واقع شده. آب این چشمه متشکل از مواد معدنی همچون فسفر، سیلیس، آلومین¬، آهن، کلر، فسفر، منیزیوم، سود، کربنات، اسید سولفوریک، و مواد قلیایی و نمکی بوده و از این رو برای درمان و تسکین امراضی چون سوء هاضمه، روماتیسم، بیماری های پوستی و کلیوی مؤثر می باشد. مزه این آب معدنی شبیه به لیموناد بوده و ترکیبات آن توسط جهانگردان و متخصصین فرانسوی هم، آزمایش، بررسی و تایید شده. به دلیل نبودن جاده مناسب تا این چشمه آب معدنی، شلف برای گردشگران ناشناخته مانده.

دیگر دیدنی جنگل سه هزار، آبگرم سه هزار یا حضرت سلیمان است که در کنار تخت سلیمان، در سمت غربی یخچالی طبیعی به اسم هفت خان واقع گردیده. این آبگرم یک متر عمق داشته و برای رفتن به داخل آن باید پنج پله را پایین رفته و خمیده از یک دریچه منحنی وارد شوید. این آبگرم دارای منابع سرشاری همچون آهن، گوگرد و اسید کربنیک می باشد. دهانه این چشمه درون توده ای از آهک و حوضچه طبیعی آن 5 متر مربع بوده و رنگ سقف آن شیری قهوه ای می باشد. آب این چشمه زلال و گرم بوده و 40 درجه حرارت دارد. یک حمام طبیعی کنار این چشمه ایجاد شده و قطرات آب از سقف آن می چکد.

قلعه ها و زیارتگاه ها

مرقد امامزاده یحیی را نیز باید از دیدنی های این جنگل به شمار آورد. این امامزاده در اول جاده سه هزار و در روستایی با عنوان توساکوتی قرار گرفته. سه قلعه سه هزار، نرگس و مروان از قلعه های تاریخی دهستان و نواحی جنگلی سه هزار به شمار می آیند. قلعه سه هزار در 890 خورشیدی بازسازی شده و دوازده برج دارد. بازسازی این دژ سه سال طول کشیده و فردی به نام خان احمدخان در گریز از سربازان شاه عباس صفوی به این قلعه پناه آورده. قلعه نرگس در فراز کوه سه هزار و بالاتر از آبگرم آن واقع شده. این قلعه در کنار قلعه ای به نام سیالان در انتهای مخروطی دوهزار و سه هزار قرار گرفته اند.

قلعه نرگس بر جاده طالقان و سیلان بر جاده الموت اشراف دارند. نگهبانان قلعه نرگس از شمال نیز جاده سه هزار را زیر نظر داشتند و در هنگامه خطر، از فراز کوه سنگ های بزرگ را به پایین هل داده تا بر سر مهاجمان بریزد. در اطراف این قلعه، دیوار یا حصاری دیده نمی شود اما نشانه های آهک، ساروج و سنگ در آن دیده شده و در طی تاریخ نیز دستبردهای زیادی به آن زده شده. امروزه نیز چوپان ها به این قلعه پناه می آورند. قلعه دیگر قلعه مروان یا مران است که در پیچ دره سه هزار واقع شده و یک قلعه نگهبانی بوده و در حال حاضر تنها چند ستون سنگی از آن به جا مانده.

بهترین زمان بازدید از مناطق جنگلی سه هزار

بهترین زمان بازدید از این جنگل، نیمه اول سال خواهد بود. سرسبزی و زیبایی طبیعت در این فصل در اوج خود خواهد بود. در عین حال که می تواند خیال تان راحت باشد که در این جنگل در تابستان رطوبت بالای هوا را که مختص مناطق شمالیست تجربه نخواهید کرد. چرا که جنگل سه هزار در بلندی ها و ازتفاعات قرار گرفته. در پاییز شما می توانید رنگارنگی زیبای خزانی را در این جنگل مشاهده نمایید و تصاویر زیبای بسیاری ثبت نمایید. زمستان این منطقه نیز زیبایی های خود را دارد اما باید گزارش های هواشناسی را بررسی نمایید تا دچار برف گرفتگی در جاده نشوید.

جنگل سه هزار کجاست

جنگل سه هزار در نزدیکی تنکابن واقع شده. اگرخواهان دانستن همه چیز درباره تنکابن هستید، سری به یادداشت ما درباره این شهر بزنید. برای دسترسی به نواحی جنگلی سه هزار از این شهر باید وارد جاده تنکابن به خرم آباد شده و پس از گذر از قلعه گردن به طرف جنوب مسیر خود را ادامه دهید. شما باید در دوراهی لتاک در سمت شرقی جاده به یک جاده خاکی وارد شوید. این جاده شما را به این جنگل می رساند. برای رسیدن به این جنگل از تهران نیز، باید در بزرگراه تهران قزوین 135 کیلومتر پیش رفته تا به میدان مینودر در ورودی استان قزوین برسید. در این میدان با همراهی تابلوهای راهنما به طرف الموت برانید.

در این مسیر 120 کیلومتر جلو بروید و از روستاهایی چون معلم کلایه بگذرید تا به روستای گرمارود برسید. پس از رسیدن به گرمارود حدود 60 تا 65 کیلومتر جاده خاکی پیش روی شما خواهد بود. البته این مسیر در دست ساخت می باشد و ماشین هم از آن امکان گذر را دارد. با این حال گذر از آن در زمستان را پیشنهاد نمی کنیم. در این مسیر پس از چند کیلومتر به روستای پیجه بن می خواهید رسید و پس از آن به آبشار گلالک که از داخل جاده قابل رویت است. پس از این بعد از طی سه کیلومتر به گردنه سلمبار و کاروانسرای پیجه بن در بلندترین نقطه جاده خواهید رسید. از این جا جاده به سمت پایین خواهد رفت.

دیدنی های جنگل سه هزار

در این بخش از مسیر جنگل سه هزار، به کشتزارها و مراتعی می رسید که در تابستان ها اغلب پذیرای دامداران و زنبورداران بومی می باشد که به دنبال تولید عسل از گل های فراوان این مراتع هستند. در ادامه این مسیر از سه روستای مران، درجان و سلمبار نیز گذر خواهید کرد. با ادامه مسیر، پوشش گیاهی منطقه بدل به نواحی جنگی شده و پس از گذر از چند روستای دیگر و آسفالته شدن مجدد جاده به جنگل سه هزار خواهید رسید.

رزرو و اجاره اقامتگاه در نزدیکی مناطق جنگلی سه هزار تنکابن

شما می توانید در خود جنگل سه هزار کمپینگ شبانه داشته باشید. برای این کار حتما باید با تجهیزات و وسایل مناسب، به جنگل بروید. با این حال این کار گزینه مطلوب همگان نیست. علاوه بر این مورد، در مسیر جاده سه هزار، می توانید در مجتمع های گردشگری که سوئیت یا اتاق به شما کرایه می دهند نیز اقامت نمایید. منطقه رفاهی چالدره که وابسته به شهرداری آن منطقه است نیز پذیرای شما برای اقامت خواهد بود. در کنار این ها گزینه پیشنهادی لوکس ویلا به شما اجاره کلبه جنگلی در تنکابن می باشد که در نزدیکی نواحی جنگلی سه هزار قرار دارد. اگر هم اقامتگاه های بزرگتری نیاز دارید، می توانید به سراغ اجاره ویلا جنگلی تنکابن بروید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید