موزه مردم شناسی رامسر

   یکی از جاذبه های دیدنی رامسر، موزه مردم شناسی این شهر است که در آن فرهنگ و تمدن اهالی شمال کشور ایران به نمایش گذاشته شده است و به صورت غیردولتی توسط یک فرهنگی بازنشسته تاسیس شده است

موزه مردم شناسی رامسر

رامسر یکی از شهرهای جذاب و سر سبز شمال کشور است که به دلیل ساحل صخره ای و آب و هوای نیمه کوهستانی آن، مورد توجه بسیاری از گردشگران و مسافران قرار می گیرد.این شهر علاوه بر طبیعت جذاب دارای اماکن تاریخی زیادی مانند کاخ ها، موزه ها، پل ها و قلعه ها می باشد. یکی از جاذبه های دیدنی رامسر، موزه مردم شناسی این شهر است.

موزه مردم شناسی رامسر دارای مجوز رسمي ۱۰ ساله از سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگری می باشد. این موزه شاید در نگاه اول یک موزه محلی تلقی شود اما به دلیل نزدیکی فرهنگ استان های گیلان، مازندران و گلستان، همچنین استفاده از لوازم و ادوات مشترک بین این 3 استان، یک موزه منطقه ای به حساب می آید.

موزه های مردم شناسی محلی برای آشنایی با زندگی و فرهنگ های متفاوت مردم ایران می باشد.این موزه یکی از مکان های شناخته شده در بین جاذبه های گردشگری رامسر است که به خوبی می تواند قسمتی از تمدن و فرهنگ زمان قدیم را بیان کند.

موزه مردم شناسی رامسر، موزه ای خصوصی و غیر دولتی می باشد. این مکان در اصل فضای داخلی یک خانه قدیمی شمالی است که درآن وسایل سنتی، مانند دم چرمی، دستگاه پاچال ( چادربافی) کوره آهنگری و لوازم مطبخی، از فرهنگ مازنی (مانند قابلمه گلی، ماهی شور) به نمایش گذاشته شده. این موزه شامل چندین غرفه با بیش از 700 قطعه از اشیا، لوازم و وسایل مردم شناسی است که نمایانگر آداب رسوم فرهنگ مردم اهل شمال ایران می باشد.

آدرس موزه مردم شناسی: رامسر-میدان انقلاب-خیابان شهید رجایی

شماره تماس موزه: 01155225374

تاریخچه موزه مردم شناسی رامسر

موزه مردم شناسی رامسر در اسفند ماه سال 1389 و با کمک بخش خصوصی افتتاح گردید.تمامی لوازم و تجهیزات این موزه به یک فرهنگی بازنشسته و استاد دانشگاه جامعه شناسی به نام عیسی خاتمی تعلق دارد. آقای خاتمی با انگیزه عشق به فرهنگ خود و نیاکانش این لوازم که مربوط به برحه ای 30 ساله، از سال 1360 تا سال 1390 می باشند را به تدریج گردآوری و با هزینه شخصی خود تهیه کرده، تا معرف فرهنگ، تاریخ و تمدن رامسر باشد. این موزه شامل آثار مربوط به مردم گیلان و مازندران در دوره معاصر و قاجاریه نیز می باشد. او در سال 1394 موزه دار برتر بخش خصوصی شناخته شد. پس از مدتی به دلیل هزینه های بالای نگهداری، این موزه به ناچار تعطیل گردید، اما با حمایت فرماندار و شهردار وقت شهر رامسر این موزه در سال 1395 مجددا بازگشایی شد.

شعبه دوم موزه مردم شناسی

شعبه دوم این موزه به دلیل استقبال کم نظیر گردشگران غیر بومی و با تلاش ها و حمایت های بی دریغ فرماندار و شهردار رامسردر سال 1396 در مجتمع شهدای رامسر، افتتاح گردید. لازم به ذکر است این موزه هر ساله در ایام نوروز در لیست پر بازدیدترین اماکن دیدنی رامسر قرار می گیرد.

ویژگی های این موزه

یکی از ویژگی های این موزه برگزاری کارگاه های آموزشی، به همت عیسی خاتمی است. این گارگاه ها هر ساله برای دانش آموزان و اعضای کانون کودکان و نوجوانان رامسر در جهت آشنایی با آداب و رسوم، سبک زندگی و ادبیات شفاهی منطقه، برگزار می گردد، که شامل بررسی مباحث بومی و محلی می باشند.

موزه مردم شناسی رامسر

زمان بازدید موزه مردم شناسی

بازدید از موزه مردم شناشی رامسر در تمام طول هفته به غیراز جمعه ها، از ساعت 8 الی 18 امکان پذیر است که بین 2 تا 3 ساعت به طول می انجامد. لازم به ذکر است تهیه بلیط برای بازدید از موزه مردم شناسی رامسر به صورت حضوری امکان پذیرمی باشد

مکان های دیدنی نزدیک موزه مردم شناسی رامسر

موزه عاج فیل: یک موزه بی نظیر که در آن می توانید شاهد هنرنمایی با عاج فیل باشید.با ۶ کیلومتر فاصله

قلعه مارکوه رامسر: یک اثر تاریخی به ثبت رسیده مربوط به دوران تاریخ ی پی از اسلام با 14 کیلومتر فاصله

کاخ موزه رامسر: با نام دیگر کاخ مرمر در دوره پهلوی که در سال 1316 اقامتگاه خانواده رضا شاه پهلوی بوده. با ۶ کیلومتر فاصله

تله کابین رامسر: بزرگترین تلکابین کشور با ۹.۷ کیلومتر فاصله

شهربازی سرزمین رویا ها: با 4 هزارمتر مساحت در 5 کیلومتری غرب رامسر با ۸ کیلومتر فاصله

بلوار کازینو رامسر: یا بلوار معلم با ۲.۵ کیلومتر فاصله

رستوران های نزدیک

رستوران سر آشپز: ۴.۲ کیلومتر

رستوران فست فود بنیتو: ۲.۸ کیلومتر

رستوران میلانو: ۴.۳ کیلومتر

رستوران و تالار پذیرایی خلج: ۲.۸ کیلومتر

سفره خانه سنتی دريانورد: ۳.۲ کیلومتر

رستوران ملل: ۳.۱ کیلومتر

موزه عاج فیل رامسر

رزرو اقامتگاه در رامسر

اگر علاوه بر گشت زنی و تفریح در جنگل ها و طبیعت بکرو ساحل سخره ای و زیبای رامسر به اماکن تاریخی و فرهنگ و آداب و سنن این منطقه علاقه مند هستید می توانید با اجاره سوئیت در رامسر با انتخاب این شهر، ازکمک گرفتن از مشاوران و متخصصان کارآزموده این منطقه سفر و اقامتی دلچسب و خاطره انگیز را تجربه کنید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید