روستای حیرت در نوشهر

روستای حیرت با چشم اندازی بی نظیر از طبیعت مازندران با آب و هوای کوهستانی در منطقه نوشهر می باشد .

 روستای حیرت در نوشهر

روستای زیبای حیرت از جاذبه های گردشگری نوشهر و با فاصله ای 50 کیلومتری از آن می باشد. این روستا مابین مرزن آباد و دوآب قرار گرفته که دسترسی به آن با یک فرعی در جاده چالوس میسر می شود. این روستا از غرب به روستای کینس، از شرق به روستای عالیدره، ازجنوب به روستای دشت نظیر و از شمال به روستاهای گندیسکلا و لشکنار مشرف است. اقتصاد روستای حیرت از راه کشاورزی تامین می شود که به دلیل زیبایی های حیرت انگیز و زمین های کشاورزی رنگارنگش مورد توجه گردشگران بسیاری قرار گرفته که به همین دلیل از رونق گردشگری نیز برخوردار شده است. روستای حیرت به شالیزارهای زیبایش معروف است. البته برنج این منطقه هم بسیار مرغوب و معروف می باشد. دربین شالیزارهایی که در خنکایه وزش نسیم، رقص کنان چشم را می نوازند، رودخانه ای زیبا وجود دارد که منظره ای بی نظیر را رقم می زند. رودخانه دلم، به جهت تامین آب مورد نیاز شالیزارهای حیرت مورد استفاده می قرار می گیرد. چشمه های آب گرم و کوه های زیبای این روستا، هرساله با استقبال گسترده ایی از مسافران و گردشگران رو به رو می شوند.

معرفی روستای حیرت در نوشهر

  • زاربن: در برگیرنده بخش شمالی روستا می باشد که دارای بافتی در حال توسعه است. ساخت و سازها اکثرا در این بخش باعث رونق و توسعه آن شده است.
  • اکرشت: شمال غربی را در بر می گیرد و باغستانی و مسطح است .
  • گته محله: با بافتی قدیمی وتقریبا بدون سکنه بخش جنوب غربی روستا را در بر می گیرد. حمام قدیم ساروجی و گنبدی شکل این منطقه قرار دارد که متسفانه رو به تخریب است.
  • مسیح آباد: شمال شرقی و بخش ورودی روستای حیرت با چشمه ها و باغ های فراوان بسیار زیبا و سرسبز است.
  • قسبونی سر: دربرگیرنده جنوب غربی روستا است. دارای قبرستان قدیمی و مسجد که از محبوبیت خاصی نزد اهالی منطقه و روستاهای اطراف برخوردار است.

جاذبه های دیدنی اطراف روستای حیرت

از جاذبه های دیدنی روستای حیرت این روستا کوه پرشین در جنوب غربی آن است که با انبوهی از گیاهان جنگلی پوشیده شده است منظره ای چشم نواز را به شما هدیه می دهد.به طور کلی این روستا به دلیل قرار گیری در دامنه ارتفاعات البرزو بارندگی فراوان، از پوشش گیاهی بسیار غنی برخوردار است. این پوشش گیاهی شامل گیاهان زینتی و دارویی کم یاب هم می باشد که از دیگر دلایل شهرت این روستا شده است. تپه گردنک با هدیه کردن منظره ای از زیبایی های روستای حیرت از دیگر جاذبه های طبیعی این منطقه می باشد. تپه پی قلا یا بام حیرت نیز مکانی مناسب برای تماشای آفرینش بی نقص زیبایی های منطقه است که از آنجا می توانید قسمتی از کلاردشت را هم ببینید. رودخانه خروشان دلم رود یکی از شاخه های اصلی رودخانه چالوس می باشد و به دریای خزر ختم می شود که علاوه بر تامین آب برنجکاری منطقه برای ماهیگیری نیز مورد استفاده قرار می گیرید. از دیگر زیبایی های دیدنی آن چشمه های آب گرمی چون کنسنو، کچیک چشمه، دروزن چشمه، سر چشمه، گته چشمه، چشمه های متعدد کچل، چشمه های درلو دره، به لارو، دل دل چشمه و چشمه های متعدد ازرچال می باشند.

روستای حیرت در نوشهر

کدام فصل به حیرت سفر کنیم

به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرارگیری این روستا در ارتفاعات و دامنه سلسله جبال البرز، این منطقه دارای آب و هوایی کوهستانی و متفاوت نسبت به اکثر شهرهای شمالی می باشد، از این بابت زمستان ها سرد، همراه با بارش برف، اما در فصل تابستان آب و هوا بسیار مطبوع می باشد. حیرت در فصل تابستان با رطوبتی نسبی و هوایی خنک، مکانی مناسب برای گشت و گذار مسافران می باشد.

روستای حیرت در نوشهر

تفریحات و سرگرمی های روستای حیرت

اگرقصد سفر به منطقه روستایی حیرت را دارید، حتما کفش و لباس مناسب جهت کوهنوردی و جنگل گردی به همراه داشته باشید، زیرا پیاده روی و گشت زنی در کوه ها و جنگل های بکر این منطقه از جذابیت های سفر شما خواهد بود. پیک نیک روزانه نیز ازدیگر سرگرمی های خانوادگی خواهد بود. عکاسی و ماهیگیری نیز از دیگر تفریحات پیشنهادی می باشد پس به همراه بردن قلاب ماهی گیری را فراموش نکنید.

کرایه سوئیت در نوشهر

چنانچه قصد گریز از گرمای کلافه کننده تابستان ویا قصد خاطره سازی از سوز و سرمای جنگل های بکر مازندران را دارید سفر به نوشهر انتخابی هوشمندانه برای شما خواهد بود. کمپ شبانه به دلیل عدم وجود جنگل های محافظت شده در این منطقه پیشنهاد نمی شود اما می توانید با یک مشاوره تخصصی و اجاره سوئیت ارزان در نوشهر جهت اقامت و بازدید از جاذبه های گردشگری این شهر بهره مند شوید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید