آرامگاه نادر شاه افشار

آرامگاه نادر شاه افشار در مشهد پس از حرم امام رضا پربازدید ترین ناحیه مشهد محسوب می شود

آرامگاه نادرشاه افشار

نادر شاه افشار موسس سلسله افشاریه یکی از بزرگان تاریخ ایران محسوب می شود که به ناپلئون ایرانی، فاتح هند و اسکندر دوم نیز شهرت دارد. او تلاش فراوانی در راستای آبادانی ایران کرد و نقش به سزایی در تبدیل کشورمان ایران به یکی از قدرت های جهانی زمان خودش داشت. ایشان در زندگی خود فراز و فرودهای فراوانی را چشید و در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۱۲۶ به دست چند تن از سرداران سپاهش در قوچان به قتل رسید

آرامگاه نادر شاه بنایی با معماری ای جذاب و حیرت بر انگیز است که در موزه آن اشیای تاریخی و دارای ارزش زیادی مانند سلاح های آن دوران و جنگ افزارها به نمایش گذاشته شده است. این بنا در سال 1342 به دست هوشنگ سیحون که مهندسی آثار بزرگی چون آرامگاه بو علی سینا، خیام، فردوسی و کمال الملک را هم به عهده داشت به یادبود نادر شاه افشار، بزرگ مرد سلسله افشاریه، طراحی و ساخت. این شخص که به عنوان مرد بناهای ماندگار ایران شناخته می شد 93 سال عمر کرد و 7 سال پیش در گذشت. ساختمان آرامگاه از قسمت مرکزی که محل دفن نادر شاه افشار و دو تالار موزه تشکیل شده است که در یکی از موزه ها آثار مربوط به دوران نادر شاه و در دیگری اسلحه و جنگ افزارهای دوران مختلف ایران را نمایش می دهد. این مجموعه پس از حرم امام هشتم دومین جاذبه گردشگری استان خراسان رضوی محسوب می شود. همچنین در گوشه شمالی آرامگاه نادر، آرامگاه محمد تقی خان پسیان سردار خراسان قرار دارد.

آرامگاه نادر شاه افشار

معماری آرامگاه نادر شاه افشار

طراحی اصلی این مجموعه بر مبنای دو شکل مربع و مثلث با مساحت 14400 صورت گرفته است. بنای اصلی آرامگاه 12هزار متر مربع مساحت دارد و از چهار قسمت تشکیل میشود. فضای اصلی مقبره 15 در 15 متر، تالاری به طول و عرض ۵٫۱۵ در ۴٫۸ متر و دو طرف آن به عرض تقریبی 4 متر و ارتفاع 5 متر، همچنین 16 ستون سنگی به ارتفاع ۲۶٫۲ متر در اطراف مقبره قرار دارد و ارتفاع سقف مقبره هم به بیش از 6 متر می رسد. تالار مربع شکل مقبره از دو دیوار قرمز رنگ سنگی بسته و در قسمت ستون بندی باز تشکیل شده است. سنگ مزار نادر نیز در گوشه این مربع در گوشه دو دیوار قرار دارد. دیوار های قرمز رنگ مقبره هم جنگ و هم مرگ نادر شاه افشار را تداعی میکند. سنگ های این بنا از جنس گرانیت بوده و از کوه سنگی مشهد استخراج شده اند و اول به این منطقه آورده شده و سپس برش خورده اند.

سعی شده در طراحی پوشش مقبره، چادر عشایری، یعنی جایی که زندگی نادرشاه در آن جا آغاز و سپس پایان یافت تداعی شود به این دلیل که نادرشاه همیشه در جنگ بود و فرصت نمیکرد عمارت و قصر های مجلل برای خود بسازد و بخاطر همین بیشتر عمر خود را در چادر عشایری سپری کرد. او همیشه در گوشه چادر میخوابید که دلایل امنیتی داشت. افراد زیادی به دشمنی با ایشان میپرداختند و نادرشاه برای مقابله با سوء قصد های احتمالی همیشه در گوشه چادر میخوابید و حتی همچین نکته ظریفی در طراحی این مقبره نیز رعایت شده است. اطراف این مقبره نیز باغی وجود دارد که بناهای فرعی از جمله تالار اجتماع، کتابخانه و گلخانه را در خود جای داده است. همچنین یک مجسمه زیبا از نادرشاه افشار وجود دارد که ایشان سوار بر اسب و تبر به دست هستند و سربازانی در تعقیب این فرد به سر میبرند.

آرامگاه نادر شاه افشار

تاریخچه آرامگاه نادر شاه افشار

نادرشاه افشار در زمان حیات خود دستور داد آرامگاه کوچکی را در بالای خیابان مشهد بسازند که این آرامگاه در سال 1145 هجری در کنار چهار باغ شاهی و روبروی حرم امام رضا از خشت و گل ساخته شد. زمین های کنار آرامگاه نیز به عنوان موقوفه به این آرامگاه اختصاص یافت اما پس از پایان حکومت جانشینان نادر بر خراسان، ورثه او به تدریج این زمین ها را فروختند و آرامگاه رفته رفته رو به ویرانی نهاد.در دوره قاجار عبد الحسین تیمور تاش، سردار معظم، برای بازسازی آرامگاه تلاش های فراوانی کرد. ایشان در سال 1294 که نماینده قوچان بود طرح بازسازی آن را به مجلس داد اما برخی از نمایندگان به دلیل اوضاع نابسامان مالی کشور با این طرح مخالفت کردند ولی سلیمان میرزا اسکندری به حمایت از این طرح به پا خواست و گفت: بهترین پولى که از بودجه ما خرج مى شود، پولى است که براى یادگار این شخص بزرگ خرج خواهد شد چون ایشان مملکت ما را در یک موقع خیلى خطرناکى خلاص کرده و براى مملکت ایران متصرفات خیلى بزرگ تهیه نموده است و حقیقتاً تا وقتى که اسم ایران هست باعث افتخار ایران و ایرانیان است.

با این سخن سلیمان میرزا اسکندری اکثر نمایندگان مجلس این طرح را قابل توجه دانستند و رای دادند تا در دستور کار مجلس قرار بگیرد.پس از تصویب بازسازی این مقبره در مجلس با قانونی شش ماده ای مقرر شد هزینه بازسازی نادر شاه افشار از محل بیست درصد از مالیات تردد چارپایان باری و سواری و وسایل نقلیه در شهر مشهد تأمین شود و پس از پایان بازسازی هم ماهیانه پنجاه تومان به نگهداری آرامگاه اختصاص یابد.

حدود دو سال بعد به وقت 1296 هجری قمری قوام السلطنه والی وقت خراسان در محل یکی از مقبره های ویران شده نادری، آرامگاه جدید برای او بنا کرد و استخوان هایش را از تهران به آنجا برد. ساختمان جدیدی که در محل فعلی آرامگاه وی قرار داشت تا سال 1335 بر پا بود. در دوره پهلوی انجمن آثار ملی ایران طرحی برای ساخت آرامگاه تازه ای برای نادر شاه تهیه کرد که طی سال های متعدد به اجرا در نیامد. این انجمن در سال 1335 در صدد بر آمد آرامگاهی با شکوه تر که در خور شأن و شخصیت این فرد باشد را در محل همان مقبره ساخته قوام السلطنه بسازد که این کار در سال 1336 شروع و در سال 1342 به پایان رسید. ساختمان جدید آرامگاه نادرشاه افشار به همت انجمن آثار ملی ایران ساخته شد و در ۱۲ فرودین ۱۳۴۲ با حضور محمدرضا پهلوی در باغ نادری بازگشایی گردید. در اواخر سال 1386 در دوره جمهوری اسلامی که بر اساس طرح نوین بهسازی مورد بازنگری و تعمیرات در فضاهای داخلی قرار گرفته بود حدود 6 ماه تعطیل بود و پس از گذشت 6 ماه دوباره بازگشایی شد و فیلمی درباره آرامگاه نادر شاه افشار در سال 1389 به کارگردانی علی حسن زاده ساخته شد.

تاریخچه آرامگاه نادر شاه افشار

موزه نادری

موزه نادری دارای دو تالار است که هر کدام اشیا مختص به خودشان را در معرض بازدید عموم قرار داده اند.

تالار شماره 1

این تالار که یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی مشهد است، لوازم و اشیایی برای معرفی سلسله افشاریه را به نمایش گذاشته است که از این اشیا می توان به تابلو های نقاشی از نادر و صحنه های جنگ مانند تابلویی از جنگ کرنال، انواع سلاح ها و البسه و پوشاک رزمی نظامیان دوره افشار، وسایل سوارکاری مانند برگ و زین اسب از دوره افشار تا قاجار، چندین نسخه خطی نفیس از جمله تاریخ جهانگشای نادری و دو شمشیر متعلق به نادر اختصاص دارد که روی یکی کلمه (السلطان نادر) حک شده و روی دیگری که در دشت مغان در سال 1148 هجری در روز تاج گذاری نادر از طرف ملت ایران به وی هدیه شد این بیت شعر طلاکوب شده است:

هست سلطان بر سلاطین جهان/شاه شاهان نادر صاحب قرآن

تالار شماره 2

این تالار در سال 1373 به این مجموعه اضافه شده است و در آن انواع اشیای باستانی و مردم شناسی، انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوره صفویه تا کنون به نمایش درآمده است.همچنین داخل ورودی سالن اصلی با عراده های توپ جنگی تزیین شده است. از ویزگی های خاص این بنا می توان به طراحی حوض ها و آبریزها اشاره کرد که بر پایه باغ ایرانی طراحی شده اند و نیز دیوارهایی که در آن ها از سنگ گرانیت به کار رفته شده همچنین طراحی ساختمان بر اساس دو شکل اصلی هندسی یعنی مربع و مثلث از سنگ خارای مشهد با قطعات بزرگ که اشاره به عظمت نادر شاه افشار دارد اشاره کرد. موزه آرامگاه نادر، وابسته به سازمان میراث فرهنگی خراسان است.

موزه نادری

دیدنی های اطراف آرامگاه نادر شاه افشار

4 مورد از دیدنی های اطراف این آرامگاه به ترتیب حرم امام رضا با فاصله 1.8 کیلومتری از آرامگاه نادرشاه، موزه آستان قدس رضوی با فاصله 2.3 کیلومتری از آرامگاه، موزه مردم شناسی مشهد با فاصله 2.8 کیلومتری و خانه تاریخی داروغه با فاصله 2 کیلومتری از آرامگاه می باشند.

آرامگاه نادر شاه افشار کجاست و مسیر دسترسی

آرامگاه نادر شاه در شهر مشهد قرار گرفته است. چهار راه نادری (شهدا فعلی) را پیدا کنید و مقبره نادر شاه در ضلع شمالی آن قرار دارد. فاصله آرامگاه نادر شاه تا حرم فقط 800 متر است. در خیابان شیرازی مسیر را ادامه دهید سپس چهارراه را که رد کردید آرامگاه نادرشاه را میبینید. دسترسی به این مجموعه با اتوبوس، تاکسی و مترو امکان پذیر است و به دلیل اینکه این مجموعه در طرح ترافیک قرار دارد پیشنهاد میکنیم از سرویس حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

اتوبوس

اتوبوس های تندرو خط 6 (پایانه فردوسی)، خط درون شهری 50 (پایانه حرم)، خط 51 (پایانه میامی)، خط 57 (گلشهر) و... در چهارراه شهدا دارای ایستگاه هستند. از این چهارراه حدود 200 متر پیاده روی برای رسیدن به آرامگاه نیاز است.

مترو

سوار خط 2 مترو شده و در ایستگاه شهدا که در فاصله نزدیکی از مجموعه قرار دارد، پیاده شوید. حدود 650 متر پیاده روی تا رسیدن به مقصد در پیش دارید.

آدرس آرامگاه نادرشاه افشار: مشهد، خیابان شیرازی، چهارراه شهدا، آرامگاه نادر شاه افشار

ساعت بازدید و قیمت بلیط آرامگاه نادر شاه

آرامگاه نادر شاه افشار و همچنین موزه نادری در تمام روز های هفته قابل بازدید هستند اما در روز های شهادت و تاسوعا و عاشورا این مجموعه فعالیت ندارد. ساعت بازدید این مجموعه در فصل بهار و تابستان 07:30 الی 19:00 و در پاییز و زمستان 07:30 الی 17:00 می باشد.

قیمت بلیط: 5 هزار تومان

شماره تماس آرامگاه نادر شاه:05132224888

رزرو خانه مبله نزدیک حرم امام رضا

اگر میخواهید از آرامگاه نادر شاه افشار و دیگر جاذبه های دیدنی مشهد دیدن کنید میتوانید با کارشناسان لوکس ویلا تماس بگیرید و با اجاره منزل شخصی در مشهد یک سفر خوب را برای خود رقم بزنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید