جزیره هندورابی

جزیره هندورابی یکی از مناطق بکر کشورمان ایران محسوب میشود که جاذبه های طبیعی و تفریحی فراوانی دارد.

جزیره هندورابی

همه ی ما ایرانیان برای سفر به جنوب کشور جزیره هایی مانند کیش و قشم را در نظر میگیریم و جزیره هایی بکر و دست نخورده مانند هندورابی را به خاطر نداریم این جزیره بسیتر کوچک و منزوی است که جذابیت های طبیعی خود را حفظ نموده است و برای طبیعت دوستان مکانی فوق العاده محسوب می شود . جزیره هندورابی از توابع بخش کیش شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران است.هندورابی یکی از جزایر ایرانی خلیج فارس است که در حد فاصل بین جزیره کیش و جزیره لاوان قرار گرفته است و طول و عرض آن به ترتیب 7 و 4 مایل است و 22.8 کیلومتر مربع مساحت دارد. جالب است بدانید که این جزیره کاملا صاف و مسطح است، بدون هیچ ارتفاع و بلندی ای و تقریبا فاقد عوارض طبیعی است. فاصله این جزیره تا بندر عباس 325 کیلومتر، تا جزیره کیش 28 کیلومتر، تا بندر لنگه 133 کیلومتر و تا بندر چیرویه 9 کیلومتر است. بیشترین ارتفاع این جزیره 43 متر (141 پا) است. در بهمن ماه ۱۳۸۹ قانون الحاق جزایر هندورابی و فارور کوچک و بزرگ به محدوده منطقه آزاد کیش از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد.فعالیت اقتصادی اهالی این جزیره اکثراً صید و غواصی است. پس از الحاق جزیره هندورابی به منطقه آزاد کیش، توسعه این جزیره با رویکرد گردشگری در دستور کار قرار گرفت.

جزیره هندورابی

بهترین زمان سفر به جزیره هندورابی

بهترین زمان سفر به این ناحیه را از آذر تا فروردین میدانند زیرا که در تابستان این ناحیه دارای هوایی بسیار شرجی و دمایی بالا است.

هندورابی به چه معناست

در اسناد قدیمی از هندورابی با عنوان ابرون یاد شده است. هاندی ها نیز در سال 1645 نام این جزیره را هورن گذاشته اند. بر اساس یک افسانه قدیمی دو معشوق به نام هند و رابی وجود داشتند که به این جزیره می آیند و با یکدیگر زندگی می کنند.

جمعیت و منابع آب جزیره هندورابی

در سال 1395 جمعیت این جزیره 191 ثبت شده است که شامل 50 زن و 141 مرد بوده است. عمده جمعیت این جزیره غربتبار بوده است و به زبان فارسی و عربی صحبت میکنند. بیشتر خانه های این جزیره حالت قدیمی دارند و از گل و سنگ و گج و ام دی اف و فیبرو کربن ساخته شده است با نمایی سفید که خود جزو جاذبه های فرهنگی مردم این جزیره محسوب می شود؛ همین ویزگی از جاذبه های جزیره هندورابی محسوب می شود چرا که هنوز سیل عظیم هتل های لاکچری، مراکز خرید شلوغ و شرکت های صنعتی به این جزیره وارد نشده است. منابع آب این جزیره بسیار محدود و کم است و از آب انبار ها و چاه ها تامین می شوند. آب چاه ای این جزیره نسبتا شیرین و قابل آشامیدن است.

آثار تاریخی جزیره هندورابی

در این جزیره روستایی است به نام روستای هندرابی که در نزدیکی آن آثار خرابه های قریه ای به نام الدورات دیده میشود. در یک کیلومتری جنوب غربی این روستا آثار قریه دیگری نیز وجود دارد که به نام الصراة معروف است و در خرابه های آن آثار گوناگونی از گذشته های خیلی دور یافت می شود. در گذشته های دور که پرتغالی ها کنترل منطق جنوب ایران را در دست داشتند این جزیره نیز یکی از پایگاه های بازرگانی و لشگری آنان بوده است و در آن تاسیسات دفاعی و مسکونی بنیان کرده اند که هنوز هم خرابه های دهکده آنان در این ناحیه دیده می شود. در زمان پادشاهی فتحلی شاه قاجار یعنی در سال 1212 قمری این ناحیه از توابع ایالت فارس بوده است.

فرودگاه و بندر جزیره هندورابی

در تیر ماه سال 1396 بندر و فرودگاه این جزیره با حضور اسحاق جهانگیری معاون اوا رئیس جمهور وقت افتتاح شد. برای سفر به هندورابی می توان از دو مسیر هوایی و دریایی تردد کرد اما بیشتر جا به جایی ها در این جزیره به صورت دریای است. برای سفر دریایی به این جزیره شناور های بزرگی با ظرفیت 350 نفر در نظر گرفته شده است و همچنین دو فروند هواپیمای کوچک نیز برای سفر هاهی هوایی در نظر گرفته شده است.

بندر جزیره هندورابی

جاذبه های جزیره هندورابی

جزیره هندورابی دارای جذابیت های فراوانی است که به معرفی آن میپردازیم تا با سفر به این منطقه از زیبایی های بی کران آن و مکان های دیدنی کیش، شما هم بهره مند شوید. کافی شاپ و رستوران کلوپ در این رستوران که به دست اهالی مهربان این جزیره اداره می شود محیطی دوست داشتنی و دلنشین برای شما فراهم شده است تا بتوانید لذتی هر چه تمام تر از سفر خود به این منطقه را کسب کنید.

لاکپشت و ماهی ها

هر ساله لاکپشت های کوچک و بزرگ از اواسط اسفند تا اواخر خرداد به این جزیره می آیند و در امنیت و آرامش بستری برای تخم گذاری خود مهیا می سازند. این منظره می توان گفت از جذاب ترین صحنه هایی است که میتوانید در عمر خود مشاهده کنید. لاک پشت های تازه از تخم در آمده سعی داردن خور را به آب برسانند و زندگی خود را شروع کنند. همچنین انواع ماهی های رنگارنگ را میتوانید با غواصی در این جزیره زیبا ببینید از جمله ماهیانی مانند پیکاسو و یونیک و انواع مرجان ها.

آب انبار جزیره

این انبار، آب باران را برای مصرف اهالی جزیره در خود جمع میکند و اهمیت فراوانی برای ساکنان این جزیره دارد. این آب انبار مکمل چاه های آب شیرین این منطقه است و در مواقع کمبود آب مورد استفاده قرار میگیرد.

کلوپ دریایی

سفر به جزیره هندورابی تنها برای بازدید از روستا ها و جاذبه های فرهنگی و طبیعی نیست بلکه در کلوپ دریایی این جزیره تفریحات مهیجی مانند جت اسکی، موتور سواری در سواحل و سافاری در نظر گرفته شده است. همچنین غواصی یکی از فعالیت های مورد علاقه گردشگران این جزیره است. اگر به غواصی علاقه دارید یکی از زیباترین سواحل مرجانی را با لاکپشت ها و دیگر موجودات دریایی انتظار شما را می کشند. جزیره هندورابی دارای سواحل کم عمق و زلال است که مناسب قواصی است.

قبرستان جزیره

پس از بازدید از روستا ها و خرابه های الدورات و الصراة قبرستانی قدیمی در کنار آن خواهید دید. در این قبرستان ایرانیان و حتی افرادی از پرتغال که زمانی در آن جا ساکن بوده اند دفن شده اند. در ای قبرستان بر روی قبر مردان تنها یک سنگ و بر روی قبر زنان دو سنگ گذاشته شده است و نام و نشانی از شخص مدفون شده یافت نمیشد به همین دلیل این قبرستان با دیگر قبرستان های کشورمان بسیار متفاوت است.

مسجد جزیره

مسجد تک مناره اهل سنن در این جزیره، تنها مسجدی است که به شیوه های سنتی ساخته شده است. این مسجد زیبا گنجایش تمام اهالی جزیره را دارد و با سیمان و خاک ساخته است. با این وجود، همچنان حال و هوای سنتی و بافت تاریخی خود را حفظ نموده است.

سواحل بکر و دست نخورده

ساحل جزیره هندرابی خوشبختانه هنوز به دلیل ازدحام جمعیت دستخوش تغییر نشده و هنوز هم بکر و دست نخورده باقی مانده است. این ساحل مناسب افرادی است که دنبال آرامش میگردند و محیطی درجه یک برای آرامش درونی افراد است. این سواحل برای بازی های ساحلی بسیار مناسب است. سواحل شن های نرم، آب هایی سبز رنگ و مرجانی خلیج فارس با صخره هایی عجیب و غریب که توسط امواج دریا تراشیده شده اند، در سوی دیگر جزیره قرار دارند. صخره ها، محیطی مرموز و جذاب را برای عکاسی به وجود آورده اند و این ناحیه دارای غار های کوچک و بزرگی است.

سواحل جزیره هندورابی

جزیره هندورابی کجاست و مسیر دسترسی

اگر به دنبال نزدیک ترین راه برای رسیدن به این جزیره می گردید ما به شما بندر چیرویه واقع در بندر لنگه را پیشنهاد می کنیم. از این بندر تا هندورابی تنها ۲۰ دقیقه در راه هستید و با قایق موتوری می توانید به جزیره بروید. روستای چیرویه در فاصله ۳۲۰ کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است و زمینی هم میشود به آن رسید. مسیر های دیگر دسترسی به این جزیره بندر لنگه و لاوان است. دور تا دور این جزیره را شما می توانید در عرض 20 دقیقه پیاده طی کنید. این موضوع نیز لازم به ذکر است که هر روزه در ساعات مختلف بلیط های کشتی از جزیره کیش به مقصد جزیره هندرابی فروخته میشود و شما میتوانید با استفاده از این بلیط ها به این جزیره زیبا و بکر برسید. فاصله خط هوایی کیش نیز به هندورابی حدود 12 دقیقه است که البته هنوز پرواز های انگشت شماری از کیش به این جزیره صورت میگیرد.

جزیره هندورابی کجاست

رزرو ویلا در کیش

جزیره هندورابی یکی از منطقه هایی است که با تمام جذابیت و بکر بودنش توریست کمتری نسبت به بقیه مناطق ایران دارد. شما مسافران عزیز می توانید با اجاره روزانه ویلا در کیش از این جزیره زیبا و دیگر تفریحات جزیره کیش بهرمند شوید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید