روستای برغان

طبیعتگردی در روستای زیبای برغان، ییلاقی خوش آب و هوا برای هر کسی جذاب و شگفت انگیز است

روستای زیبای برغان

سرزمین گوجه‌های سبز، جایی برای به وقوع پیوستن رویای کودکی است. جایی که در بهار و تابستان درآن گوجه سبز به فراوانی می‌روید و هر کودکی از سر شیطنت بالای درخت برود می‌تواند جیب، دست و لپ‌هایش را پر از گوجه سبز کند و برای دوستانش نیز باقی بماند.جایی که مملو از درخت است، اوج شکوفایی اش دو فصل اول سال است ولی مناظر پاییز نیز مشتری‌های خاص خود را دارد. ویلا‌هایی با شیروانی‌های نارنجی که در پاییز همرنگ درختان می‌شود و گردشگران را محو تماشای خود می‌کنند.

در این قسمت ایرانگردی لوکس ویلا ما به معرفی جامع و کامل روستای برغان خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

موقعیت جغرافیایی برغان

روستای برغان در نزدیکی کرج، در اطراف ساوجبلاغ قرار دارد. زمین‌های حاصلخیز کشاورزی با هارمونی رنگ تیره تا روشن، درخت‌های بلند و فراوان کناره‌های جاده، باغ‌ها و جنگل‌های سرسبز و رودهای پرجریان و خروشان، از مکان ‌های طبیعی و گردشگری منحصربه فرد این روستا برای طبیعت دوستان و توریست‌ها است.دراین روستا دیدنی‌های زیبایی برای گردشگری وجود دارد که به چند مورد از آن اشاره خواهیم کرد.

بازار برغان

 بازار روستای برغان

بازارهای ایران، معماری با شکوه ایرانی اسلامی دارند. باری دیگر معمار ایرانی توانایی قابل ستایش را در طراحی بازارها به کار برد. یکی از اماکن مناسب برای عکاسی همیشه بازارها بوده‌اند. بافت سنتی و قدیمی بازارها، خوراکی‌های رنگارنگ، پارچه‌هایی که در هر بخش بازارهاست و نوری که از لابه‌لای بنا و سوراخ پارچه‌ سقف‌ها به زمین می‌خورد بسیار جذاب و دیدنی‌اش می‌کند. برای توریست‌ها بعد از اماکن دیدنی باستانی، توجه زیادی به بازارها می‌کنند و با دستی پر از سوغاتی‌های خاص ایرانی و عکس‌های زیبایشان به زادگاهشان برمی‌گردند.بازار برغان هم كه در زمره قديمي‌ترين بازارهاي استان است در گذشته مركز تجارت محصولات كشاورزي، پنبه و نظاير آن بوده است. گیوه‌های این بازار از جنس موی بز است که در روزگاری بسیار معروف بود. گیوه‌ها به محض خیس شدن کاملاً خم می‌شدند و برای اینکه به حالت اول برگردند یک شب تا صبح بر روی آنها سنگی به وزن ۳ گیلوگرم قرار می‌دادند.

تکیه‌های برغان

اعتقاد ایرانیان همیشه مورد توجه اقشار دیگر جهان بوده‌است. آرامشی که ایرانیان در مذهب پیدا کردند، تنها راه نجاتشان از تاریکی و اندوه بود . ساعت‌ها در مسجد، امامزاده و تکیه‌ها می‌نشینند دعا می‌کنند، رازهایشان را مرور می‌کنند، نذر می‌کنند، قسم‌ها می‌خورند و از خداوند و خودشان تقاضای بخشش می‌کنند. در روستای برغان تکیه‌های زیبایی وجود دارد که در حاشیه‌های آن داستان‌های جالبی وجود دارد. دو تکیه با نام "بار محله" و "جیر محله" به معنی بالا و پایین محله است که از دیدنی‌های روستای برغان می‌باشند. تکیه بالا محله که به حسینیه اعظم نیز شهرت دارد دارای دوطبقه و یک سکو می‌باشد. در مقابل در ورودی حسینیه‌ی اعظم پلی تاریخی با یک چشمه طاق قرار دارد که بر روی رودخانه شاهرود بنا شده است. این پل جزو بناهای تاریخی دوره‌ی صفویه است که در دوره‌های زندیه، قاجاریه و پهلوی مرمت شده است. در ایام محرم و صفر تعزیه‌خوانی بر روی سکو انجام می‌شود و مردم دور تا دور رواق می‌نشینند و نظاره‌گر مراسم می‌شوند. طبق گفته‌های اهالی شهر در اتاقی که در گوشه این تکیه قرار دارد یک مرد و سه زن که از امامزادگان بوده اند زندگی‌می‌کردند که به یکباره غیب شده‌اند.

درختان قدیمی مسجد جامع

در عقاید ایرانیان از باستان تا به امروز، شنیدنی‌های جالبی وجود دارد مخصوصاً برای توریست‌ها که از اعتقاداتمان کمتر اطلاع دارند. در مسجد جامع روستای برغان، درخت چناری در ضلع شمالی حیاط مسجد است که از دیگر درختان قطورتر است و حدود ۱۲ متر طول دارد. اما این تنها یک درخت قدیمی و زیبا نیست چرا که با کمی دقت سوراخی روی تنه‌ی آن به چشم می‌خورد و متوجه می‌شویدکه تنه‌ آن کاملاً خالی است. درون تنه‌ این درخت به شکل اتاقی است که بیش از ۱۰ نفر گنجایش دارد.مردم بر این باورند که با بستن دخیل به این درخت به آرزوهایشان می‌رسند.درخت کهنسال دیگری در ضلع جنوبی مسجد که به "گرده بینه" مشهور است محیطی برابر ۱۰ متر دارد. تنه‌ این درخت توپر می‌باشد و شاخه‌های سرسبز آن رو به رشد هستند. درختان کهنی در اطراف آن دیده می‌شود که همگی حاصل شاخه‌ها و جوانه‌هایی هستند که از کنار ریشه بسیار قطور آن روییده اند.درخت دیگری به نام "نارون داربیخ" نیز در روستا وجود دارد که دسته‌های مذهبی در عاشورا به سمت آن می‌روند و سپس به سمت تکیه باز می‌گردند.

مسیر رفتن به روستای برغان

کمی قبل تر روستای برغان یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رفت. حالا اما در استان البرز قرار دارد و یکی از روستاهای نزدیک کرج محسوب می‌شود. برغان بین کرج و هشتگرد قرار گرفته و فاصله تهران تا برغان هم چندان زیاد نیست، در محدوده ساوجبلاغ استان البرز قرار دارد و برای رفتن به برغان کافیست ۱۳ کیلومتر از کرج دورشوید. برای رسیدن به برغان، دو مسیر وجود دارد. از کرج – گوهردشت، جاده آتشگاه به سمت این روستا بروید و یا از اتوبان کرج- قزوین تابلوی کردان را که دیدید به سمت راست رفته و پس از کردان به سمت برغان بروید.

نکات مهم در بازدید از روستای برغان

در فصل میوه‌دهی باغ‌ها، میوه تازه بخرید. وقتی فصل میوه تمام شد، از خشکبار روستا بخرید و با خودتان به منزل بیاورید. آلوهای خورشتی برغان شهرت جهانی دارند. چرا شما از این محصول لذیذ مصرف نکنید؟ شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید مردم برغان به الک سازی شهرت دارند و الک، صنایع دستی این روستا محسوب می‌شود. هر خانه و آشپزخانه‌ای به الک نیاز دارد. الک برغانی بخرید.

مسجد جامع برغان ، تجلی تاریخ ۸۰۰ ساله

از سال‌ها پیش مسجد جامع در این روستا محل تجمع مردم در مراسم‌های مذهبی بوده است. تاریخ دقیق ساخت این بنا به درستی مشخص نیست. اما بعضی از سندهای تاریخی سن این مسجد را به ۸۰۰ سال تخمین زده‌اند. درست روبه روی مسجد تاریخی روستا، حسینیه‌ی اعظم قرار گرفته که از مکان‌های مورد احترام برای مردم روستا است.

پل تاریخی روستای برغان ، زیبای آجری

صفویان همیشه بهترین مقصدها را برای گذران روزهای خوش خود انتخاب می‌کردند. این انتخاب‌ها از روستای برغان نیز دور نبوره و این سلسله‌ی معمار، در این منطقه هم یادگاری‌هایی از خود به جا گذاشته‌اند. پل تاریخی برغان در دوره‌ی صفویه ساخته شده و روی رودخانه‌ی شاهرود قرار دارد.

صفویان بناهای دیگری مثل آسیاب و حمام نیز در برغان ساختند که امروزه تنها خرابه‌ای از آن باقی مانده است.

تپه کش کلا

تپه کش کلاً در شمال برغان و در ارتفاع ۱۶۷۰ متری از سطح دریا قرارگرفته است. واژه کش به معنی خشک و کلاً تغییریافته قلعه است. ظاهراً درگذشته بالای این تپه قلعه‌ای باستانی وجود داشته است. قطعات فراوانی از سفال‌های دوران اسلامی در دامنه این تپه از دوران ایلخانی تا دوره قاجاریه وجود دارد.

قبرستان های قدیمی برغان

قسمت هایی از قبرستان های قدیمی برغان به زیر جاده رفته و قسمت های دیگری نیز قبرهای جدیدی ساخته شده است در میدان برغان و مزار شهدای برغان این قبرها وجود داشته است.

زمان مناسب برای سفر به روستای برغان

بافت این روستا قدیمی و دارای باغ‌های بسیاری است که در تمام فصول سال به‌ویژه بهار و تابستان می‌تواند پذیرای گردشگران باشد. آب‌وهوای آن در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است. گستره باغات، مزارع سرسبز، حواشی رودخانه‌های شاهرود و سنج و چشم‌انداز کوه‌های پیرامون، جلوه‌های متنوعی از زیبایی‌های کم‌نظیری را به‌ویژه در بهار و تابستان به نمایش می‌گذارند.

پیک نیکی دل‌انگیز در روستای برغان

 پیک نیکی دل‌انگیز در روستای برغان

تفریح در دل طبیعت و پیک نیک در اطراف رودخانه یکی از تفریحات ایرانی‌ها برای روزهای فراغت است. عبور دو رود شاهرود و سنج که از البرز سرچشمه می‌گیرند، سبزی را برای منطقه به ارمغان آورده است. در کنار این رودها اتراق کنید و از نسیم خنک و رودخانه روان لذت ببرید.

غذاهای روستای برغان

دیزی محلی، انواع کباب، آش کشک، آش جو، مغزنان، لواسیرک نان، دوبندی نان و فسنجان غذاهای محلی رایج در برغان هستند که می توانند تجربه ی خوشمزه ای را برای شما به ارمغان بیاورند.

سوغات و صنایع دستی

گوجه سبز یا گوجه برغانی یا آلوی برغان مهم ترین سوغات این روستا است و در کنار آن انواع آلوچه، توت، گردو، عسل و لبنیات نیز جایگاه خاص خود را دارند. برخی مردم این روستا به الک سازی مشغولند و از سازندگان صنایع دستی به شمار می روند.

خانه های روستای برغان

خانه ها در روستای برغان از جنس خشت و بسیار ساده هستند و بیشتر آنها به دلیل مهاجرت ساکنانشان به شهر از بین رفته و متروک شده اند. ساختار خانه ها به صورت دو طبقه است و وجود طویله در زیر ساختمان ها باعث می شده تا گرمای ایجاد شده توسط دام ها طبقه ی بالا را که محل سکوت افراد بوده، گرم کند. در محله ی بزرگ محله نمونه ای از این خانه ها هنوز هم موجود است که متعلق به حاجی حاتم بزرگمهر می باشد و وسعت زیادی دارد.

اقامت در روستای برغان

در برغان خانه‌های روستایی هستند که به مسافران و گردشگران اجاره داده می‌شود. همچنین یکی از نزدیک‌ترین مناطق به روستای برغان که ویلاهای بسیار مناسبی نیز دارد، روستای کردان است. شما می‌توانید در کردان نیز اقامتی دلپذیر داشته باشید و یک روز از سفر خود را به طبیعتگردی در روستای برغان بگذرانید و در انتهای شب، با خیالی اسوده به کردان بروید و به استراحت بپردازید. برای اجاره ویلا در کردان می‌توانید از سایت لوکس ویلا دیدن کنید.

آلبوم تصاویر روستای برغان

رودخانه برغان
جاده برغان
طبیعت برغان
روستای برغان
مسجد برغان
درخت مسجد برغان
بازار برغان
تکیه برغان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید