شهرستان نظرآباد

روستای زیبای نظر آباد واقع در استان البرز دارای جاذبه های دیدنی و چشم اندازهای بی نظیری برای گردشگران است

شهرستان نظرآباد منطقه‌ای در استان البرز

رود کلهر خروشید و در مسیرش شهرها و روستاها جوانه زدند. زندگی در آنجا جریان پیدا کرد و سبب زاد و ولد شد. به برکت این رود بخشنده، زمین خاک حاصل‌خیزی پیدا کرد که باعث شد کشاورزی در روستاهایش به زندگی اهالی رونق ویژه‌ای ببخشد. نظرآباد، یکی از این شهرستان‌ها بود."نظرآباد" در استان البرز است که در نزدیکی شهرستان ساوجبلاغ قرار دارد. مرکز نظرآباد، شهر نظرآباد است.به سبب کاوش‌های باستان‌شناسان، آثار فراوانی به دست آمد که نشانه فرهنگ بلند بالای این مرز و بوم است.وجود اماکن باستانی فراوان، باعث شد توریست‌های زیادی برای بازدید و استقرار، به نظرآباد روانه شوند. به همین دلیل یافتن محلی برای چند روز استراحت، در این منطقه کار سختی نیست اماکنی مثل آپارتمان‌های کوچک، خانه‌های محلی، اتاق‌های روستایی، سوئیت و ویلا در دسترس عموم می باشد همچنین تیم لوکس ویلا با شناسایی تمامی آنها توانسته است راحتی را برای تمامی گردشگران فراهم سازد

آداب و رسوم و آثار باستانی شهرستان نظرآباد

در این شهرستان لهجه‌های دیگری از زبان ترکی و نیز انواع لهجه‌های زبان فارسی وجود دارد که از نتایج مهاجرپذیری آن است. همچنین به علت نزدیکی این شهرستان به پایتخت، زندگی‌ها کمی از روستایی بودن فاصله گرفته و باعث توسعه یافتن‌اش شده است. مشاهیر و چهره‌های ماندگار زیادی هستند که در نظرآباد وشهرستان‌های اطرافش زاده شده‌اند از جمله میرزا مرتضی نجم‌آبادی (خوشنویس و از شاگردان میرزا محمدرضا کلهر) ، سرهنگ داوود نجمی ( از اساتید موسیقی نظامی ایران) ، ناصر نظامی (دوبلور سینما و تلویزیون ایران) ، ناصر نجمی (یکی از قدیمی‌ترین نویسندگان مطبوعات ایران) و ... همچنین دکتر محمد مصدق سیاست‌مدار و دولت‌ مرد بود که به نظرآباد تبعید شد و تا پایان عمر خود آنجا زندگی کرد و در همان خانه نیز مدفون شد. بسیاری از توریست‌ها برای دیدن آرامگاه دکترمصدق به این شهرستان می‌آیند و بعد ازآن محو دیگر اماکن گردشگری و باستانی این شهرستان می‌شوند. لوکس‌ویلا سفرهای خوشی برایتان آرزومند است و امیدواریم در سفرهایتان آرامش گمشده‌تان راپیدا کنید و به نسل‌های بعد از خود نیز هدیه دهید.

مناطق دیدنی نظرآباد

منطقه باستانشناسی ازبکی به لحاظ قدمت و پیشینه در شمال غربی این شهرستان واقع شده است .این منطقه در دوره سوم کاوش می‌باشد و آغاز فعالیت‌های کاوش در دوره اول توسط دکتر مجیدزاده انجام گرفته‌است. باغات میوه، هوای پاک و درختان چنار چند ده ساله جلوه‌ای سبز و زیبا به مرکز این شهرستان داده‌اند همچنین خانه و اتومبيل دكتر مصدق يخچال روستاي نجم آباد ، تپه ازبكي امامزاده ابراهيم ، مجموعه فرودگاه آزادي تپه گاز رسنك ، امامزاده چهل دختر تينال تپه ، روستاي عشايري گلدره تپه شرف الدين از جمله مناطق گردشگری این شهرستان می باشد.

محوطه باستانی ازبکی نظرآباد

 محوطه باستانی ازبکی نظرآباد

منطقه باستان‌شناسی ازبکی در آن واقع شده و نمونه اولین خشت دست ساز بشر که در سازمان ملل نگهداری می‌شود توسط سیدمحمد خاتمی به نشانه گفتگوی تمدن‌ها از این منطقه به سازمان ملل هدیه شده است، مصطفی بازرگان برادر مهندس مهدی بازرگان از مفاخر و محققان این شهرستان محسوب می‌شوند و هم اکنون در سن ۹۷ سالگی در این منطقه زندگی می‌کنند شهر مصطفی آباد یادگار دوران مباشری وی بر این شهر است.

ازبکی یکی از روستاهای دهستان احمدآباد مصدق از بخش مرکزی شهرستان نظرآباد است که در ۸۰ کیلومتری غرب شهر تهران واقع شده‌است. بخش‌هایی از این محوطه باستانی نه هزار ساله را کارشناسان مرکز باستان‌شناسی ایران در سال ۱۳۴۸ خورشیدی مورد شناسایی قرار داده و در سال ۱۳۵۲ به شماره ۹۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. براساس کاوش‌های صورت گرفته، محوطه باستانی ازبکی در برگیرنده شش هزار سال بقایای فرهنگی پیش از تاریخ و اوایل دوران تاریخی ایران از نیمه اول هزاره هفتم تا نیمه نخست هزاره اول پیش از میلاد مسیح یعنی دوران مادها است. ازبکی محوطه باستانی گسترده‌ای برابر با صد هکتار و ۱۰ تپه ارزشمند است که شش تپه از آن را گروهی از باستان شناسان ایرانی به سرپرستی دکتر یوسف مجیدزاده (از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۴) حفاری کرده‌اند.

فرودگاه تفریحی آزادی در شهرستان نظرآباد

 فرودگاه تفریحی آزادی در شهرستان نظرآباد

فرودگاه تفریحی و آموزشی «آزادی» از مناطق نمونه گردشگری استان البرز است. این فرودگاه در جنوب غربی شهرستان نظرآباد و در نزدیکی روستای صالحیه واقع شده و به عنوان نخستین مجموعه پروازی بخش خصوصی در کشور و حتی خاورمیانه فعال است. مجموعه پروازی آزادی بیش از ۶۰ هواپیمای فوق سبک دارد و در آن آموزش پرواز و خلبانی در قالب دوره‏های تخصصی انجام می‌شود. کارشناسان بر این نظرند که «پدیده هوانوردی عمومی در ایران» به طور جدی از این فرودگاه آغاز شده است. هوانوردی عمومی، اصطلاحی است که شامل تمام هوانوردی ها و فرایندهای مربوط به غیر از نظامی و ترابری هوایی برنامه ریزی شده (خطوط هوایی مسافربری و باربری) می شود. عباس خاراباف – خبرنگار مجله دانستنیها – در شماره ۳۰ آن مجله از «نخستین نمایش هوا فضا در فرودگاه آزادی» گزارشی به شرح زیر تهیه کرده است.

نخستین نمایش هوافضا در نظرآباد

نمایش «اوج ایرانیان» نخستین نمایش هوا فضای فرودگاه آزادی در محل این فرودگاه خصوصی واقع در شهرستان نظرآباد استان البرز برگزار شد. این مراسم و نمایش هوایی منحصر به فرد آن با استقبال مناسبی از مردم روبرو شد؛ طوری که تعداد زیادی از مردم استان های تهران، البرز و قزوین برای تماشای مانور هواگردهای سبک و فوق سبک در محوطه زیبای فرودگاه گردهم آمده بودند.

از نکات برجسته این نمایش هوایی مانورهای فوق العاده زیبا و حرفه ای هواگردهای سبک بود که در بسیاری از مواقع موجب تهییج جمع حاضر شده و البته بعضی ها را هم نگران کرد! یکی دیگر از موارد قابل توجه، استقبال پرشور روستاییان روستاهای اطراف از نمایش هوایی بود؛ به طوری که بسیار از مردم روستاهای اطراف، مسیرهای طولانی را پای پیاده برای تماشا آمده بودند. فرودگاه آزادی تنها فرودگاه خصوصی است که در بخش های تحقیقاتی، صنعتی، آموزشی و تفریحی فعالیت دارد. آموزش خلبانی، خرید و فروش و مونتاژ هواپیماهای فوق سبک از فعالیت های جاری این فرودگاه هستند.

این فرودگاه با در اختیار داشتن امکانات متنوع قطب نخست هواپیمای فوق سبک ایران و مرکز خرید و فروش این نوع از هواپیماها است. همچنین در این فرودگاه تعمیرات و دیگر خدمات برای هواپیماهای خصوصی انجام می شود. فرودگاه آزادی در شهرستان نظرآباد دارای امکاناتی همچون، باند و برج مراقبت پرواز، آشیانه آماده سازی هواپیما، پارکینگ، کارگاه های ساخت و مونتاژ، آشیانه تولید، آشیانه نگهداری هواپیما، ترمینال و جایگاه بازدید کنندگان، ایستگاه مجهز هواشناسی و سایت ایمنی زمینی است.

مجموعه لوکس‌ویلا شمارا به دیدن این مکان دعوت می کند.

آلبوم تصاویر شهرستان نظرآباد

آرامگاه دکتر مصدق
طبیعت نظرآباد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید