غار رودافشان

رودافشان ازغارهای آهکی کشور است که طی میلیون سال در اثر تراشیده ‌شدن صخره‌های آهکی توسط رسوبات آب تشکیل شده

غار رودافشان و زیبایی های بی شمار آن

تهران، شهری شلوغ و پرهیاهو با دیدنی های بسیار زیاد که خیلی از مناطق دیدنی این شهر را یا نرفته‌ایم یا حتا اصلا" نشنیده‌ایم. این شهر سیاسی و اجتماعی در خود و اطرافش مناطق دیدنی بسیاری دارد. آیا می‌دانید غار رودافشان یکی از مرموزترین و مهیج‌ترین غارهای ایران در فاصله‌ای 20 دقیقه‌ای از شهر تهران واقع شده‌است. آیا فکر می‌کردید با یک رانندگی 20 دقیقه‌ای از شلوغ‌ترین شهر ایران و حتی جهان، با یکی از مرموزترین طبیعت‌ها روبه‌رو شوید؟ با لوکس ویلا همراه باشید تا اطلاعت جامع و کاملی در مورد غار رودافشان تهران با شما به اشتراک بگذاریم.

غار رودافشان کجاست

یکی از مناطق دیدنی تهران که فاصله کمی از این شهر قرار گرفته، غار رودافشان است. به منظور دسترسی به غار رودافشان باید مسیر تهران به فیروزکوه را در پیش بگیرید. حدود ۲۵ کیلومتر قبل از فیروزکوه، به منطقه سید آباد خواهید رسید. در سیدآباد با دیدن تابلوی غار رودافشان به سمت راست بپیچید. با طی مسافت ده کیلومتر و با عبور از روستای کلاک به یک دو راهی خواهید رسید. مسیر سمت راست به روستای مشهد و مسیر سمت چپ به سمت روستای رودافشان می رود. پس از عبور از روستا، به پارکینگ مخصوص غار رودافشان خواهید رسید.

ویژگی‌های غار رودافشان

غار رودافشان یکی از مقاصد غارنوردان و طبیعتگردان است که در بعد از ترس از ارتفاع، بزرگترین ترس‌های بشر از قرارگرفتن در مکان‌های تنگ و بسته است و بعد از آن ترس از تاریکی. حال تصورکنید تمام این ترس‌ها در یک مکان طبیعی جمع شدند. غار یکی از بهترین فضاها برای غلبه بر ترس از تاریکی است حتی برای چند ساعت تنها بودن و درست فکرکردن و رفع خستگی ذهن می‌تواند کمک بزرگی کند. به دل غارها بروید و لحظه‌ای اگر روشنایی بر بدنه‌ی غارها بیندازید خواهید دید که چقدر دیواره‌های غار می‌تواند شگفت‌انگیز باشد. غا‌ر رودافشان یکی از جاذبه‌های گردشگری نزدیک به تهران است که در مجاورت روستایی به همین نام در دماوند قرار ‌دارد. دهانه بیضی شکل این غار با ارتفاع حدود ۲۰ متر و طولی بالغ بر ۲۹ متر، یکی از سه دهانه بزرگ غارها در ایران است. غار رودافشان در ارتفاع ۱۹۴۵ متری از سطح دریا قرار دارد و برای رسیدن به دهانه آن به حدود ۲۰ دقیقه کوهنوردی نیاز است. به غیر از دهانه بسیار بزرگ، این غار ویژگی‌های منحصر به فرد دیگری‌هم دارد که آن را مشهور کرده است. رودافشان محل زندگی و زادآوری گونه‌ای از خفاش‌ها است.

راز غار رود افشان

 غار رودافشان

غار رودافشان ازغارهای آهکی کشور است که طی میلیون سال در اثر تراشیده ‌شدن صخره‌های آهکی توسط رسوبات آب تشکیل شده ‌است. با ورود به این غار و کمی پیش رفتن در آن، قندیل‌های بسیار زیبایی را مشاهده خواهید کرد. قندیل‌هایی که با بزرگ بودن و غول پیکربودنشان برای توریست‌ها و طبیعت گرد‌ها در اطراف دماوند جذابیت دارد.مسیر راهپیمایی در غار حدود ۸۰۰ متر است. غار نوردی در آن کمی سخت است و باید از مسیرهای سختی عبور کنید. به‌علاوه اینکه برای حرکت در غار حتماً نیاز به چراغ قوه و یا منبع نوری قوی هستید. در برخی قسمت‌های مسیر برای سهولت رفت‌وآمد نردبان‌های فلزی قرار داده شده‌است. در تالار اصلی و مسیر غار رودافشان همواره قطرات آب از سقف به زمین می‌ریزد که همین چکه‌ها باعث تشکیل طاقدیس و ناودیس‌های زیبایی شده‌ است.

قدمت غار رودافشان

وجود تعدادی ایوان ساخته شده با سنگچین و سفال، حکایت از تاریخی بودن این غار دارد که می توان نشانه سکونت انسان‌ها در غار در روزگار قدیم باشد . دهلیزی در این غار وجود دارد که به معبد آناهیتا معروف است، این دهلیز در ابتدای مسیر قرار گرفته و حوض آب و ستونی میان آن دیده می‌شود و به همین سبب معبد آناهیتا (الهه آب) نام گرفته‌است. مسیر این غار در اثر فرسایش آب و املاح موجود در آن در زمانی که آب به‌طور کامل در آن جریان داشته‌است ایجاد شده‌است.

در غار رودافشان چه می‌بینیم؟

از ماشین که پیاده شدید، خودتان را برای کوه‌پیمایی و پیاده‌روی نسبتا کوتاه آماده کنید تا به دهانه غار رودافشان برسید. ابتدای مسیر، باغات بسیار زیبای روستای رودافشان را خواهید دید. سپس از روی پل چوبی‌ای خواهید گذشت که رودخانه دلی‌چای از زیر آن می‌گذرد. می‌گویند رودخانه دلی‌لچای در گذشته‌های دور بسیار پر آب بوده تا جایی تا دهانه غار رودافشان می‌آمده و موجب گسترش آن می‌شده. در ادامه، مسیر خشک و کوهستانی خواهد شد. با رسیدن به دهانه غار رودافشان شگفت‌زده خواهید شد. چراکه شما مقابل یکی از بزرگ‌ترین دهانه‌های غار ایران ایستاده‌اید. غار رودافشان تاریک، ساکت و آرام است و تنها صدایی که به گوش می‌رسد صدای چکیدن آب. چراغ‌قوه پیشانی را بگذارید و بااحتیاط در مسیر غار قدم بگذارید. همیشه غارها جایی هستند که چکیده سنگ‌ها (استالاکتیت) و چکنده سنگ‌های (استالاگمیت) آن بسیار جذابند؛ غار رودافشان نیز استالاکتیت و استالاگمیت‌های منحصربه‌فردی دارد. این چکنده‌ها در سقف و دیواره‌ها به اشکال مختلف نیزه‌ای، گل‌کلمی و نخودی به چشم می‌خورند. در کف غار نیز به‌صورت خوشه‌انگوری و سنگ‌های بلورین نمایان شده‌اند. اگر غار را تا انتها بپیمایید، ممکن است روی سقفف خفاش‌هایی ببینید که روی سقف آرمیده‌اند. برای دیدن شگفتی‌های غار رودافشان دست بجنبانید.

در سفر به غار رودافشان چه وسایلی همراه داشته باشیم؟

غارنوردی نسبتا سختی در غار رودافشان خواهید داشت. درست است که برخی جاها، برای سهولت نردبان‌های فلزی گذاشته‌اند، اما باید تجهیزات کامل به همراه داشته باشید و احتیاط لازم را به کار ببرید. غار رودافشان تاریک است به همین خاطر چراغ پیشانی ه همراه داشته باشید. هم‌چینین برای عبور از مسیرهای لیز و لغزنده، رعایت احتیاط و کفش مناسب ضروری است. قمقمه آب و لباس گرم و اضافه را فراموش نکنید.

اقامت در نزدیکی غار رودافشان

غار رودافشان به کلانشهر تهران و همچنین شهر زیبای دماوند نزدیک است. همچنین چند وقتیست یک مرکز اقامتگاهی در روستای رودافشان در حال تاسیس است که می‌توانید برای اجاره اقامتگاه و شب مانی در این منطقه‌ی زیبا، اقدام کنید. همچنین اگر قصد ماندن و بازدید از مناطق دیدنی دماوند را دارید و می‌خواهید در این شهر چند روز بمانید، می‌توانید برای اجاره ویلا در دماوند از سایت لوکس ویلا اقدام کنید و نگران پیدا کردن محلی برای سکونت خود در طول سفر، نباشید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید