باغ فردوس تهران

تلفیق هنر و معماری در باغ فردوس تهران هر گردشگر و بازدیدکننده ای را محو تماشای خود می کند.

باغ فردوس تهران هنری مدرن

تهران به عنوان پایتخت ایران جاهای دیدنی بسیاری دارد. باغ فردوس تهران یکی از این اماکن خاطره‌انگیز است که تبدیل به پاتوق بسیاری از جوانان و خانواده‌ها شده است که ساعاتی را زیر درختان سربلند این منطقه می‌گذرانند و هنر معماری اصیل ایرانی را تماشا می‌کنند. با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع و کاملی در مورد باغ فردوس تهران با شما به اشتراک بگذارین.

این بار در قسمت ایرانگردی مقصدی از مناطق دیدنی شهر تهران را به شما معرفی خواهیم کرد که حال و هوای متفاوتی به نسبت دیگر اماکن دیدنی تهران دارد

باغ فردوس تهران کجاست

در محله محمدیه (محمودیه فعلی ) در نزدیکی تجریش تهران در سال های 1213- 1227 هجری شمسی، عمارت ییلاقی و باغ فردوس به دستور محمد شاه قاجار با 2 عمارت در شمال و جنوب ساخته شد که تا به امروز فقط عمارت جنوبی باقی مانده است عمارت شمالی به طور کامل خراب و ویران شد.برای رسیدن به باغ و موزه سینمای فردوس، در تهران به میدان تجریش بروید. ساعت بازدید از این موزه روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 10 صبح تا 18:30 عصر است.

تاریخچه باغ فردوس

تاریخچه باغ فردوس

ناصرالدین ‎شاه، بعد از فوت محمد شاه زمین هایی که در اطراف باغ فردوس بود، از مالکان آنها خریداری کرد و به باغ اضافه کرد. سپس این باغ را به عنوان هدیه ازدواج دخترش با معیر الممالک، پسر نظام الممالک بخشید و از وی درخواست کرد تا عمارت جنوبی را تکمیل کند.

عمارت و باغ فردوس توسط معمار معروف حسینعلی‌ خان معیرالممالک ساخته شد. برخی دیگر از تاریخ نگاران معنقدند که در سال 1264 هجری قمری به دستور محمدشاه قاجار، کوشکی در نزدیکی تجریش برای او ساخته شد که به دلیل همزمان شدن با بیماری و فوت محمدشاه، قصر نیمه‌ تمام ماند. درباریان نزدیک به محمدشاه قاجار، در همان زمان های اولیه ساخت کوشک ییلاقی، شروع به ساخت باغ و عمارت ییلاقی برای خود کردند. یکی از درباریان آن زمان حسینعلی‌خان معیرالممالک بود و باغی بنا کرد که به باغ فردوس شهرت یافت. علت نامگذاری این مکان، بنام عمارت و باغ فردوس، قنات فردوس بود که باعث به وجود آمدن باغات اطراف در محله محمودیه بود.

معماری زیبای باغ فردوس

معیرالممالک که معمار بود، پس از تکمیل ساخت عمارت جنوبی مراسم ازدواجش را در باغ فردوس برپا کرد. عمارت باغ فردوس یکی از ارزشمندترین و قدیمی ترین خانه هایی است که از زمان حکومت قاجار تا به امروز در بخش شمیرانات تهران باقی مانده است.

عمارت باغ فردوس با مساحت 1000 متر مربع در باغی به مساحت 20 هزار متر مربع بنا، با سبک معماری قاجاریه در 2 طبقه و یک زیرزمین و معروف به گوش فیل ساخته شده است. هنرمندان و معماران بنام اصفهانی و یزدی برای تزیینات عمارت باغ فردوس از زیباترین گچبری ها، ستون های گرد گچبری شده، مرمر اعلای یزد برای پلکان و بخش های دیگر و کاغذهایی طلایی برای دیوارهای داخلی استفاده کردند. یکی از نکات بارز در گچبری‌ها، مقرنس کاری‌های گل و شاخ و برگ است.

شیب زمین باغ فردوس از شمال غربی به سمت جنوب شرقی میباشد تندی شیب زمین در حدی است که کف طبقه اول عمارت با بخش جنوبی باغ و قسمت شمالی باغ با بالاترین سطح از عمارت، هم سطح است. به همین علت، طراحی زمین های بخش جنوبی به شکل هفت سطح مطبق سنگ چین است که استخرها و تعدادی فواره روی آنها قرار گرفته و هرچه از فاصله دورتری از استخرها قرار بگیرید، بزرگتر دیده میشوند.

عمارت و باغ فردوس در سال 1316 هجری شمسی به فرمان وزیر معارف (که همان آموزش و پرورش کنونی است) آن زمان بنام علی اصغر حکمت خریداری شد و بعد از بازسازی بنا، دبیرستان شاپورتجریش در این باغ تاسیس شد.

عمارت باغ فردوس در اوایل دهه 50 برای دفتر برنامه ریزی جشن های 2500 ساله ایران اختصاص داده شد که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به صدا و سیما واگذار شد و بعد از آن به مرکز اسلامی آموزش فیلم سازی و سپس با موافقت سازمان میراث فرهنگی کشور، شهرداری تهران، بنیاد سینمایی فارابی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محل دایمی "موزه سینما" معرفی و در شهریور 1381 به طور رسمی افتتاح گردید.

باغ فردوس در تاریخ 1376/05/11 به شماره 1876 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

سینما در دستان هنرمند باغ فردوس تهران

از انجایی که در این سال ها، در جشنواره های مختلف در بسیاری از کشور های جهان، نام سینمای ایران برسر زبان هاست، موزه سینمای ایران با هدف حفظ، ثبت، عرضه و نگهداری میراث سینمای ایران شکل گرفت. بخش های مهم در موزه سینمای باغ فردوس امکان بازدید دارد شامل: موزه سینما، عمارت و باغ فردوس است. مجموعه موزه شامل 350 دستگاه و ابزار فیلمسازی، 5000 جلد نشریه سینمایی از سال 1309 به بعد، 3000 قطعه از اسناد تاریخی و مکاتبات، 40000 عکس از صحنه، پشت صحنه فیلم ها و هنرمندان سینمایی، 2500 اعلان سینمایی به همراه 4 هزار فیلمنامه میباشد.

موزه سینما

موزه سینمای باغ فردوس، 8 نمایشگاه مرتبط با سینما دارد که عبارتند از: بخش آبی که پیشینه پاگیری و اوج گیری سینما در ایران است. بخش میانی که غرفه‌های اختصاصی نمایش جوایز، یادگاری ها و افتخارات هنرمندانی از جمله ثالث، سهراب، کیومرث پوراحمد، فاطمه معتمدآریا، ملکه رنجبر، رسول صدرعاملی، ساموئل خاکچیان و سایر هنرمندان است. بخش جشنواره‌ ها که حضور سینماگران ایرانی در جشنواره ‌های گوناگون بین المللی را به نمایش گذاشته است.

بخش سالن‌های سینما که بازدیدکنندگان را با اولین سالن‌های سینمای ایران، پرفروش‌ ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران و اولین سینما داران ایران آشنا میکند. بخش موسیقی و دوبله که تجهیزات و ابزار قدیمی صدابرداری را نمایش میدهد و صدابرداران، آهنگسازان و صداپیشگان سینمای ایران را معرفی میکند. بخش ارامنه که به مستندات حضور هنرمندان ارمنی در سینمای ایران اختصاص داده شده است. بخش دفاع مقدس با غرفه اختصاصی شهید آوینی، و نمایش تصاویر فیلم‌های دفاع مقدس، معرفی کارگردانان و عوامل اصلی سینمای دفاع مقدس. بخش کودک و نوجوان برای بازدید از عکس های بازیگران و دست اندرکاران سینمای کودک و نوجوان، عروسک‌های فیلم‌ ها از جمله کلاه قرمزی و پسر خاله، شهر موش‌ها، دربدرها و ... و بخش دیگر که زیر گذر تاریخ برای اطلاع از اولین تلاش های انسان در شرق برای ثبت جنبش و حرکت با مشاهده دستگاه نمایش مولاژ جام بز جهنده در 2000 سال قبل از میلاد است.

مناطق دیدنی اطراف باغ فردوس

علاوه بر عمارت و باغ فردوس از جاهای دیدنی دیگری که در نزدیکی عمارت و باغ فردوس است، میتوانید بازدید کنید. از جمله این مکان های گردشگری میتوان امامزاده صالح، موزه زمان، موزه باستان شناسی، موزه دکتر حسابی، موزه موسیقی، پیاده راه مقصود بیک، دربند، و تکیه و بازار سنتی تجریش نام برد.

درختان چنار کهنسال از خیابان ولیعصر تا درب عمارت، راهنمای مسیر ورودی است. با ورود به محوطه باغ فردوس، مجسمه‌های سهروردی و ابن هیثم ( دانشمند ایرانی ) که از جنس برنز ساخته شده است، نظر بازدیدکنندگان را به خود می‌کند.

امکانات باغ فردوس

امروزه برای رفاه بازدیدکنندگان، در ابتدای باغ فردوس فروشگاه هایی با سازه سبک اضافه شده است که به فروش محصولات فرهنگی از جمله کتاب، پوستر، لوح فشرده، ...، پوشاک، شیرینی و شکلات و صنایع دستی میپردازند. هم چنین در محوطه باغ چندین کافه و رستوران قرار دارد که میتوانید برای گذراندن اقامتی کوتاه در باغ فردوس از آنها استفاده کنید.

برای رسیدن به باغ و موزه سینمای فردوس، در تهران به میدان تجریش بروید. ساعت بازدید از این موزه روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 10 صبح تا 18:30 عصر است.

نگران محل اقامت خود نیز نباشیدوگروه لوکس ویلا، گروه تخصصی اجاره ویلا و سوییت در سراسر کشور در تهران و نزدیکی این شهر، ویلاهای مناسب و راحتی را در اختیار شما میگذارد و راحتی شما را تضمین می کند.

ویلاهای یک خوابه ، دوخوابه ، ویلاهای دوبلکس و ویلاهای استخردار با تمام امکانات تفریحی مانند میز بیلیارد و فوتبال دستی ، هم اکنون در اختیار شماست.کافیست ویلای مورد نظر خود را از سایت لوکس ویلا انتخاب کنید و با مشاوران و متخصصان ما تماس بگیرید .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید