جشن نوروز صیاد

جشن نوروز صیاد از مراسم ها ی قدیمی در جزیره زیبای قشم است که هر ساله بومیان آماده برگزاری این مراسم میشوند

نوروز صیاد ، جشنی در جزیره قشم

همیشه آشنایی با فرهنگ و سنت یک جامعه ، شهر و یک منطقه حس جالبی را ایجاد می کند.در اولین روز مرداد ماه هر سال ، ماهیان اطراف جزیره کیش آزادانه و با خیالی آسوده و بدون نگرانی از صید شدن ، شنا می کنند و در دریا ، آزادانه می چرخند .

جشن نوروز صیاد را می توان آیین تکریم دریا دانست .روزی که صیادان تورهای خود را از دریا جمع می کنند و با لباس های رنگارنگ زیبا به جشن و پایکوبی می پردازند تا قدرشناسی خود را نسبت به طبیعت و نعمت های خدادادی اعلام کنند .

آیین باستانی نوروز صیاد ، مجموعه ای از اداب و رسوم فرهنگی ماست که در گرمای شدید مرداد ماه جزیره قشم ، هر ساله مسافران زیادی را به سمت خود جذب میکند تا شاهد این جشن باستانی باشند .

همه چیز درباره نوروز صیاد

مردم قشم معتقدند در نوروز صیاد تمامی چشمه‌ها به دریا می‌ریزند و به همین دلیل این روز را جشن می‌گیرند

این روز پشوانه ای به قدمت بیش از صد سال دارد . صیادان در روز «نوروز صیاد» صید را تعطیل می‌كنند و حتی غذای دریایی نمی‌خورند زیرا معتقدند در نوروز صیاد همه ماهی ها آزادند تا نسل خود را افزایش دهند. در این روز باستانی همه مردم روستا از كوچك و بزرگ به منظور در امان بودن بیماری ها در طول یك سال در آب دریا شنا می‌كنند تا این باور قدیمی همچنان زنده بماند.

به آب سپردن لباس‌های كهنه، پوشیدن لباس‌های رنگی و نو، رفتن به دریا، رنگ‌آمیزی درهای چوبی خانه‌ها، رنگ‌آمیزی درختان و احشام با خاك سرخ سواحل هرمز و سردادن دعای "لوبِن" برای سلامت احشام نیز از دیگر رسم‌های این روز به یاد ماندنی بود که با آئین های ویژه در ساحل روستای سلخ جزیره قشم برگزار شد.

نحوه برگزاری جشن نوروز صیاد

اهالی روستای سلخ در این روز از صبح تا غروب آفتاب به این جشن ادامه می‌دهند و مراسم و آداب سنتی از «رَزیف خوانی» گرفته تا «رقص شوشی‌ ها» را كه بیش از 600 سال قدمت دارد با تمام جزییات برگزار می كنند.

از فردای نوروز صیاد، فصل جدید صید و صیادی در جزیره قشم شروع می شود و تور صیادان بار دیگر با هدف امرار معاش و كسب روزی حلال در پهنه نیلگون خلیج همیشه فارس رها می شود.

شرکت در مراسم های سنتی یکی از راه های شناخت فرهنگ بومیان هر منطقه است پس اگر در اواخر تیرماه هوس سفر به سرتان زد، قشم را به عنوان یکی از مقاصد در نظر بگیرید. دیدنی های این جزیره بسیار بکر و دیدنی هستند و مطمئن باشید جلوه های این جاذبه ها و مهربانی های مردم این جزیره، گرما را از خاطرتان می برد.

در بخش موسیقی این جشن 30 تن از مردان هنرمند جزیره با لباس های سفید محلی در 2 ردیف مقابل هم قرار می گیرند و در حالی كه چهار نفر نیز در میان آنان دهل می نوازند آواز محلی را به عنوان مراسم رزیف اجرا می كنند.

آلبوم تصاویر صیاد نوروز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید