تنگه رغز

تنگ رغز از زیباترین طبیعت های شهر داراب در استان فارس است که هیجان طبیعت گردی را می توانید احساس کنید

تنگ رغز، منطقه ای ناآشنا با زیبایی های اعجاب انگیز

مناطقی در ایران وجود دارد که کمتر شناخته شده اند و بسیاری از افراد از وجود چنین جاهایی بی خبرند . مدتیست که جوانان طبیعتگرد و حرفه ای های این حوزه ، برای ماجراجویی و تخلیه هیجانات ، وارد مناطق بکر ایران می شوند .سرتاسر ایران از جنگل های شمالی و جنگل های احاطه شده در ابر و جزیره های ناشناخته در جنوب ایران و کوهستان ها در غرب ایران و کویرهای مرکزی کشورمون ، پر از جاذبه های طبیعتگردی هستند . برای آشنایی بیشتر با تنگه رغز با لوکس ویلا همراه ما باشید.

تنگه رغز کجاست

تنگه رغز نام دره ای است در منطقه فسارود واقع در ۲۵ کیلومتری شهرستان داراب و در جنوب استان فارس است. رغز به معنای بکر و لغزنده است از دو طرف با دیواره های بلند محصور شده و در دل این تنگه ۶۴ آبشار و یک صد حوضچه طبیعی جای گرفته است. از این ۶۴ آبشار، ۱۲ آبشار نیاز به فرود با طناب را دارند. ارتفاع فرود ها بین ۶ تا ۶۵ متر و مابقی آبشار ها با پرش در آب قابل گذر است. حوضچه های زیر آبشار ها نیز بین ۶ تا ۲۰ متر عمق دارند.

تنگ رغز یکی از زیباترین طبیعت های شهر داراب در استان فارس است که هیجان طبیعت گردی را به معنای واقعی کلمه در این تنگه می توانید احساس کنید. جایی پر از چشمه های زلال آب با آبشارهای زیبا صدای غرش های آب آن هر کسی را به وجد می آورد

جایی در میان دشتی های داراب و فسا در استان شیراز ، ارتفاعاتی وجود دارد که در خود حوضچه های آبی را مخفی کرده است .مکانی که به دلیل سختی مسیر و دسترسی مشکل شاید تا همین چند سال پیش کسی از وجود آنها با خبر نبود . شاید در فیلم های ماجراجویانه جوانان بسیاری دیده اید که خود را از ارتفاعی بالا و روی صخره ها به درون حوضچه ها و دره ها شیرجه می زنند. بعضی از این فیلم ها در مکانی به نام تنگ رغز در استان شیراز کشورمان گرفته شده است. طبیعتی که گردشگران و طبیعت گران حرفه ای را از غیر حرفه ای جدا می کند. با این وجود شما هم با یک راهنمای حرفه ای می توانید این مسیر را طی کنید.

تنگه غرز ، مکانی پر از چشمه ها و حوضچه های زلال که ماهی های بسیاری را در بستر خود پرورانده است . مکانی مهیج که از طبیعت دست نخورده و سکوتی که با صدای آب و بازی کردن ماهی ها ادغام شده است . در این تنگه ماهی‌ها از آدم فراری نیستند و آدم را در حین عبور از حوضچه همراهی می‌کنند.

اگر بخواهیم مکان دقیق تنگ رغز را در نقشه مشخص کنیم، باید مکانی مابین مثلثی که سه شهر داراب، فسا و استهبان می سازند را نام ببریم. در این مقصد گردشگری با حوضچه های فراوان در پایین آبشارها و نزدیک به ۶۴ آبشار روبرو هستید. در نتیجه مطمئن باشید که وارد یکی از خوش آب و هواترین طبیعت های ایران و استان فارس شده اید.

محلی ها می گویند که اینجا ۶۴ آبشار دارد اما تنها ۱۴ آبشار برای گردشگران شناخته شده بوده و در بیشتر منابع تنها نام ۱۲ آبشار را خواهید دید. این آبشارها به دلیل ارتفاع بلند و نیاز به فرودی که دارند بسته به مشخصات و ویژگی های ظاهری شان توسط گردشگران نام گذاری شده اند. این آبشارها تا دره جنوبی ادامه می یابد و در نهایت به بن بست می رسد. شاید تا آبشار کبوتر را بتوانید بدون تجهیزات بروید اما از بعد از آن نیاز به تجهیزات دره نوردی حرفه ای دارید.

سفر به این منطقه یک سفر ماجراجویانه‌ی تکرارنشدنی که پر است از شیرجه، دره‌نوردی، سنگ‌نوردی، شنا و هیجان، پیشنهادی است که نباید رد کرد. سفر به تنگه رغز هم ورزش است و هم تفریح. برای بازدید از این جاذبه‌ی طبیعی، می‌توانید همراه تور و در کنار راهنما سفر کنید. گزینه‌ی بعدی این است که درصورت داشتن تخصص و تجهیزات کامل همراه با راهنمای باتجربه به سفر بروید.

بهترین زمان برای سفر به این تنگه خارق العاده

از آنجایی که این محدوده به چشمه ها و آبشارهای پر آبش مشهور است، بهتر است در فصل های پر آب یعنی مابین ماه های اردیبهشت تا اوایل مهر ماه به این تنگه سفر کنید. چرا که نه تنها درختان سرسبز جنگلی کنار مسیر دسترسی به تنگ رغز جذاب تر خواهد بود، بلکه می توانید گرمای سوزان تابستان را با آب و هوای خنک اطراف آب و نسیم خنکی که گه گاه می وزد، کمتر کنید. حتی اگر در این فصل وارد این منطقه می شوید، حتما قبل از شروع سفر اخبار هواشناسی را دنبال کنید و در هنگام بارندگی و سیلاب ها به هیچ عنوان، وارد این تنگه و این منطقه نشوید.

برای سفر به آبشارهای دره‌ مجبور هستید که دره‌نوردی را هم تجربه کنید، بنابراین ضمن این‌که باید تا حدی آموزش دره‌نوردی، سنگ‌نوردی و شنا دیده باشید، باید وسایل و تجهیزات کافی هم همراه ببرید. مهم‌تر از این‌ها، باید از لحاظ روحی و جسمی آمادگی کامل داشته باشید. ممکن است در جاهایی سرمای آب آزاردهنده باشد، یا فرود برای‌تان راحت نباشد و ایجاد استرس کند؛ پس لازم است تحمل کافی داشته باشید تا بتوانید از شیرجه در آب، شنا و تماشای منظره‌های بی‌نظیر میان دره لذت ببرید.

وسایل مورد نیاز برای تنگه غرز

کوله‌ی یک روزه، چراغ قوه، کلاه، عینک آفتابی بنددار، آب، فلاسک چای، غذای سبک، ضد آفتاب، کیسه زباله، قلم دافع حشرات، یک دست کامل لباس اضافه و جعبه‌ی کمک‌های اولیه همراه داشته باشید. اما لوازم فنی هم لازم دارید. هارنس سنگ‌نوردی، ابزار فرود، طنابچه، کلاه ایمنی، جلیقه نجات، تسمه‌ی سنگ‌نوردی، لباس غواصی، کفش مناسب و صندل پشت و جلو بسته همراه ببرید. اگر قصد دارید شب در دره بمانید، چراغ قوه، بی‌واک و ملافه‌ی اضافه با خود بردارید.

بهتر است کوله‌پشتی ضد‌آب داشته باشید یا آ‌ن‌را آب‌بندی کنید. وسایل‌تان را در زیپ‌کیپ و بعد در دو، سه تا کیسه فریزر بگذارید. بعد همه را در یک کیسه‌ی بزرگ قرار دهید و در کوله بچینید. هوای داخل کیسه‌ها را حتما خالی کنید. بدون راهنما به آبشارها نروید. اگر از ارتفاع یا آب می‌ترسید، بهتر است در سرچشمه بمانید و به مسیر ادامه ندهید. درصورت بارندگی، سفر را به زمان دیگری موکول کنید. و در پایان این‌که هنگام سنگ‌نوردی مراقب لانه‌ی کبوترها که تعدادشان زیاد است، باشید.

آلبوم تصاویر تنگه رغز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید