آبشار کلوگان

آبشار کلوگان يکي از آبشار هاي فصلي زيبا واقع در مسير بين دو روستاي کلوگان و امامه است که زیبایی خاصی دارد

آبشار کلوگان ، منطقه ای ناآشنا با زیبایی های اعجاب انگیز

روستای کلوگان در منطقه شمیرانات و در مسیر جاده فشم شاید چندان برای دوستداران طبیعت شناخته شده نباشد یا همانند برخی روستاهای منطقه مثل برگ جهان، افجه و امامه اسم و رسم در نکرده باشد اما این روستای کوچک و کم آوازه، طبیعت منحصر به فرد خود را دارد که تماشای آن در فصول مختلف سال ازجمله تابستان، خالی از لطف نیست.

دره کلوگان در اردیبهشت ماه با شکوفه های زیبای گیلاس و آلبالو به رنگ سفید مزین شده و در تیرماه شاخه های درختان گیلاس و آلبالو -که از کناره باغ ها سر به بیرون خم کرده اند- چشم هایتان را به تماشای هارمونی زیبای قرمز و سبز میوه ها و برگ ها دعوت می کنند.

آبشار کلوگان يکي از آبشار هاي فصلي زيبا واقع در مسير بين دو روستاي کلوگان و امامه است که با توجه به مسير بسيار ديدني و ارتفاع آبشار، از جمله جاذبه هاي طبيعت گردي اطراف تهران به شمار مي رود.

آبشار کلوگان کجاست؟

کلوگان روستایی زیبا در هفت کیلومتری جاده فشم و در سمت راست جاده است که به واسطه در دسترس نبودن از بقیه روستاهای منطقه، بکرتر باقی مانده است. در این منطقه افزون بر آبشار معروف کلوگان دو آبشار دیگر نیز در دو جبهه شمالی و جنوبی مسیر پیمایش کلوگان به امامه قرار دارد.

مسیر دره کلوگان تا آبشار کلوگان نسبتاً هموار و کم شیب بوده و برای پیمایش آن مشکل خاصی وجود ندارد. از آن‌جا که امامه در ارتفاع بیشتری نسبت به کلوگان قرار دارد، شیب مسیر از امامه به سمت کلوگان سرازیری اندکی دارد. در مسیر دره، هر جا که مسیر صخره‌ای و غیرقابل عبور شد باید از این سو به آن سوی رودخانه تغییر مسیر دهید و انتخاب بهترین مسیر مطمئناً بستگی به تجارب قبلی شما در برنامه‌های طبیعت گردی و یا کوهنوردی دارد. پس از بازدید از آبشار کلوگان می‌توانید مسیر دره اصلی را همچنان به سمت پائین و کلوگان ادامه دهید. در این مسیر پس از حدود 1.5 تا ۲ ساعت پیاده روی در کف دره، به روستای کلوگان در ارتفاع ۱۸۵۰ متر می‌رسید. به فاصله حدود نیم ساعت بعد از آبشار، چشمه آبی در سر راه‌تان قرار دارد که می‌توانید از آب این چشمه نوشیده و برای ادامه راه بردارید.

ویژگی های آبشار کلوگان

فصل بهار رودخانه کلوگان پرآب است. بسته به حجم آب ممکن است که برای عبور از عرض رودخانه (که در چند نقطه اجباری است) به مشکل بخورید. البته آخرین گزینه این است که کفش ها را درآورده و به آب بزنید.

پیاده روی از امامه بالا به روستای کلوگان حدود 3 تا 4 ساعت زمان می برد که در نیمه راه به آبشار کلوگان می رسید. آبشار کلوگان در سمت راست و حدود 300-400 متر داخل یک دره دیگر قرار دارد که برای رویت آبشار باید حتما وارد آن دره شوید.

در پائین آبشار جای چندان مناسبی برای نشستن و اتراق وجود نداره، خصوصا اگر آفتاب هم باشد بیشتر اذیت خواهید شد. اما بالای آبشار کمی آنطرف تر مکان خوبی برای استراحت همراه با چشمه در زیر سایه درختان وجود دارد. کوهنوردان علاقمند هم کمی به آنجا رسیدگی کردند، در حد تعدادی ظرف و ظروف و امکانات اولیه و حتی یک توالت صحرایی در پشت سنگ بزرگ!

اگر دنبال ماجراجویی و کمی هیجان هستید میتونید پس از رسیدن به پای آبشار از سنگهای سمت راست اون بالا رفته و خودتون رو به بالای آبشار و مسیر پاکوب برسونید. برای اینکار وقتی که روی سنگها میرید ابتدا باید کمی از آبشار دور شده و بعد با حرکت مجدد به سمت آبشار کم کم ارتفاع گرفته و خودتون رو به سنگهای بالای آبشار برسونید.

آلبوم تصاویر آبشار کلوگان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید