جاهای دیدنی فیلبند

چند سالی است نام روستای فیلبند عجیب به گوش می رسید. چشم اندازهای طبیعی و جاذبه های دیدنی بینظیری دارد

جاهای دیدنی فیلبند

روستای فیلبند، چند سالیست که بسیار مورد توجه طبیعتگردان قرار گرفته است. تجربه ای بی نظیر از قدم زدن بر روی ابرها و دیدن مناظر زیبا با آب و هوایی که حتی در تابستان گرم نیز خنکای دلنشینی را به همراه دارد

روستای فیلبند واقع در شمال ایران و دراستان مازندران واقع شده است. خوشبختانه کشور عزیزمان می‌تواند بهشت گردشگران ماجراجو باشد. در هر گوشه و کنار این سرزمین پر است از روستاهای ناب و جذابی است که هنوز به خوبی دیده نشده است. حالا اگر شما هم می‌خواهید با یکی از این مکان‌ها آشنا شوید، دوست دارید روی ابرها قدم بگذارید و شگفت‌انگیزترین طبیعت ممکن را ببینید با ما در ادامه معرفی روستای فیلبند و جاهای دیدنی فیلبند همراه باشید.

اما اگر اهل سختی و رانندگی در جاده‌های خاکی و پر پیچ‌ و خم هستید پیشنهاد می‌کنم که از طریق همان جاده بابل وارد روستای فیلبند شوید. فیلبند در اصل ییلاق اهالی روستای دیوا است که در فصل‌های گرم سال به آنجا کوچ می‌کنند. در مواقع معمولی جمعیت این روستا در حدود ۸ خانواده است که البته در تابستان‌ها به ۱۲۰۰ خانوار می‌رسد.

بهترین زمان سفر به فیلبند

بهترین زمان سفر به این روستا در فصل تابستان است زیرا در زمستان‌ها به دلیل ارتفاع بالای آن شاهد برف‌های سنگین و سرمایی سختی خواهید بود که زندگی در آن را مشکل خواهد کرد. اما اگر در فصل تابستان به اینجا سفر کنید. نسخه‌ای از بهشت را روی زمین خواهید دید.

از روی تپه‌های سرسبز و چمن‌زار آن می‌توانید به ابر‌ها نگاه کنید. نه ابر‌هایی که بالای سر شماست. بلکه ابر‌هایی که زیر پایتان قرار دارد. بله شما در آسمان حضور دارید و هیچ لذتی بالاتر از این نیست. روستای فیلبند از سمت جنوب به ییلاق "ونه بن"، از شمال به سنگ‌چال و از جنوب غربی به روستای شیخ موسی متصل است، برخی از بومیان به روستای فیل بند، بام شرقی مازندران می‌گویند. شاید علت این نام‌گذاری نزدیکی آن به قله اندواره باشد که بیش از ۳۳۰۰ متر ارتفاع دارد.

در طبیعت روستای فیلبند همه چیز کامل است، از مرتع‌ها گرفته تا درختان مختلف و البته چشمه‌های جاری آبی که دل کوه‌ها بیرون می‌آید. بومیان منطقه میگویند که خوردن آب از این چشمه‌ها به درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله مشکلات کلیوی کمک می‌کند. در این روستا ۲ امام زاده به نام‌های امام‌زاده یحیی و امام‌زاده قاسم قرار دارد که دیدن آن‌ها هم خالی از لطف نیست. همچنین یک مسافرخانه هم در روستای فیلبند قرار دارد که می‌تواند محلی برای اقامت گردشگران و کوهنوردانی باشد که به این منطقه می‌آیند.

تاریخچه فیلبند

فیلبند یکی از زیباترین مناطق ییلاقی اطراف تهران و استان مازندران است که در بالای ابرها قرار دارد. روستایی که گردشگران با اقامت در آن، صبح ها غرق در ابرها و بعد از ظهرها در بالای ابرها قرار داشتند. برای سفر به فیلبند گردشگران از اواسط بهار تا اواخر تابستان سفر می کنند چراکه در فصل زمستان به لطف هوای بسیار سرد و بارش شدید برف، مسیرهای ورود به روستا مسدود شده و حتی بومی های روستا به روستاهای پایین تر کوچ می کنند.

امامزاده یحیی و امامزاده قاسم در روستای فیلبند

امامزاده های یحیی و قاسم دوتا از معروف ترین جاهای دیدنی فیلبند هستند. امامزاده قاسم در بالای کوهی قرار دارد که گردشگران می بایست چند ساعت کوهنوردی کنند تا به امامزاده برسند. گنبد امامزاده قاسم برخلاف اکثر امامزاده ها که از ورق طلا ساخته شده اند، از نقره ساخته شده و در روزهای آفتابی، انعکاس نورش از کیلومترها معلوم است. جالب است بدانید در مسیر صعود به امامزاده قاسم، منطقه ای را مشاهده می کنید که در گذشته های بسیار دور، دو شهاب سنگ به آنجا برخورد کرده است.

امامزاده یحیی بنایی است که اکثر گردشگران هنگام ورود به روستا آن را میبینند چراکه کمی جلوتر از ورودی روستا واقع شده است. امامزاده یحیی برای مردم روستا از اهمیت بالایی برخوردار است و مردم اعتقاد سفت و سختی به این امامزاده دارند. امامزاده یحیی نیز گنبدی نقره ای دارد و زیارت از امامزاده یحیی روستای فیلبند را به گردشگران همواره توصیه می کنیم. همچنین خوب است بدانید در اطراف امامزاده یحیی، کلبه های مختلفی مشاهده می شود که برخی از آن ها به گردشگران اجاره داده می شود.

امامزاده یحیی و امامزاده قاسم در روستای فیلبند<

چشمه لار فیلبند

در اطراف روستای فیلبند، چشمه های آب معدنی بسیاری وجود دارد که چشمه لار، معروف ترین آن ها می باشد. چشمه لار فیلبند حاوی فلوراید است که برای سلامت دندان ها مفید می باشد لذا پیشنهاد می کنیم صبح ها و بعد از بیدار شدن که ناشتا هستید، مقداری از آب چشمه را بچشید.

چشمه لار فیلبند همواره یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی فیلبند است که مردم روستا نیز اهمیت زیادی به این چشمه می دهند و به لطف این موضوع، در اطراف چشمه نیز طبیعت سبزی وجود دارد که ساعت ها اتراق در اطراف چشمه را از واجبات سفر به فیلبند می کند.

چشمه لار فیلبند

جنگل سنگچال و چلاو در روستای فیلبند

جنگل سنگچال منطقه ای است که در میان آفرود سواران و طبیعت گردان از توجه بالایی برخوردار می باشد. در سال های اخیر، جنگل سنگچال از توابع شهر بابل بود اما امروزه، متعلق به دهستان چلاو از توابع شهر آمل به حساب می آید.

برای بازدید از جنگل سنگچال ، یکی از زیباترین دیدنی های فیلبند می بایست به 7 کیلومتری فیلبند و 42 کیلومتری آمل مراجعه کرد. شاید برایتان جالب باشد بدانید در وسط روستای سنگچال، سنگی بسیار بزرگ قرار دارد که مردم نیز در بالای آن، گودالی جالب ساختند که باعث شده نام روستا، سنگچال باشد.

جنگل سنگچال جزء مرتفع ترین ییلاقی های مازندران است که درختان سرسبز و بلند قامت بسیاری دارد. همچنین در روستا، چشمه های بسیاری مشاهده می شود که بومی ها، آب آشامیدنی خود را از طریق آن ها تامین می کنند. قدمت روستای سنگچال به بیش از 3هزار سال پیش برمیگردد و در آن دوران، از روستا استفاده نظامی میشده که وجود قلعه های باستانی در منطقه، این موضوع را نشان می دهد.

جنگل سنگچال و چلاو در روستای فیلبند

روستای چلاو نیز همانند فیلبند، بومی ها تنها بخشی از سال را دور روستا اقامت می کنند و تعداد بسیار اندکی مشاهده می شود که در تمامی روزهای سال، ساکن روستای چلاو باشند. منطقه جنگلی چلاو نزدیک به 15هزار هکتار از زمین های شمال را به خود اختصاص داده و در تمامی نقاط منطقه، شکار ممنوع می باشد هرچند سازمان حفاظت محیط زیست، تنها بر قسمتی از منطقه جنگلی چلاو نظارت دارد.

در روستای چلاو بناهای تاریخی مختلفی مشاهده می شود و پیش بینی شده قدمت روستا به قرن ها پیش برمیگردد. از جاهای تاریخی معروف روستای چلاو می توان به قلعه دارا و قلعه سامان اشاره کرد اما جالب است بدانید از این دو قلعه آثار بسیار کمی باقیمانده و داستان هایی که بومی ها درباره این دو قلعه تعریف می کنند بیشتر به افسانه شباهت دارد.

جاهای دیدنی فیلبند

اقامت در فیلبند

در کنار گشت و گذار میان جاذبه های گردشگری فیلبند، برای اقامت و اجاره ویلا در فیلبند خوب است بدانید در این روستا، ویلاها، کلبه ها و سوئیت های اندکی وجود دارد که تمامی آن ها به سرعت اجاره داده می شوند که پیشنهاد می کنیم از یک هفته قبل نسبت به رزرو آن ها اقدام کنید اما همواره گردشگران هنگامی که به فیلبند سفر می کنند، با خود چادر های مسافرتی می برند و یا در خودروهایشان شب را می گذرانند.

انواع ویلاهای دریایی ، ویلاهای اجاره ویلا جنگلی در فیلبند، اجاره کلبه چوبی در فیلبند ، ویلاهای تک خوابه ، دوخوابه ، ویلاهای استخردار همراه با میز بیلیارد و تفریحاتی مانند فوتبال دستی از جمله ویلاهایی می باشند که شما می توانید بر حسب سلیقه خود توسط سایت لوکس ویلا اقدام به رزرو انها کنید .

دیدگاه‌ها   

0 #3 هانیه 1400-03-04 08:04
فیلبند همه چیش خوبه به جط مسیر آخرش که از خود روستا باید برید پر چاله و کوچه های تنگه که یکم اذیت کنندست وگرنه خود این روستا یه تیکه از بهشته به نظرم
نقل قول کردن
0 #2 محمد 1400-03-02 07:44
من تا حالا 2 بار رفتم فیلبند و جاهای دیدنی فیلبند رو دیدم اکثرا اما یه جاده داره انتهای فیلبند که وسط جنگل هستش ما ظهر رو تا شب اونجا بودیم اما شب به قدری تاریک شد که واقعا نمیشد موند پیشنهاد میکنم اگر قصد کمپ کردن و موندن شب رو دارید به بالا ترین نقطه برید و راحت چادر بزنید
نقل قول کردن
0 #1 بهروز تهرانی 1400-01-23 10:46
انقدر فیلبند رفتم که حسابش از دستم در رفته از بس جای نابیه آخه، از جاهای دیدنی فیلبند فقط میتونم بگم هر مترش دیدنیه، ویو رویایی
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید