روستای یوش

روستای یوش واقع در استان مازندران یکی از سر سبز ترین و جذاب ترین جاذبه های دیدنی این منطقه محسوب می شود

روستای یوش

شاید اگر نیمایی نبود، اسم روستای یوش کمتر به گوشمان آشنا بود. نیما یوشیج بعد از مرگش در شهر ری دفن شد، اما بعدها در سال ۷۲ پیکر این شاعر را به روستای زادگاهش منتقل کردند و همین باعث شد بسیاری برای رفتن بر سر مزار این شاعر بزرگ به یوش سفر کنند و با این روستای خوش منظره آشنا شوند. این روزها هدف از سفر به روستای یوش فقط رفتن به خانه نیما نیست. با ما همراه باشید و با جاهای دیدنی یوش آشنا شوید:

روستای یوش کجاست؟

یوش روستایی از توابع بلده، شهرستان نور در استان مازندران است. این روستا در درهای زیبا بین کوههای البرز قرار دارد و به همین خاطر بهترین وقت سفر به این روستا پاییز و بهار است. فاصله یوش با شهر آمل حدود ۱۱۰ کیلومتر و با تهران حدود ۱۸۰ کیلومتر است. شغل بیشتر مردم یوش دامداری و باغداریست و در سفرتان میتوانید از مردم روستا لبنیات و سبزیجات تازه بخرید.

جاهای دیدنی روستای یوش

خانه نیما یوشیج

خانه نیما یوشیج مهمترین جاذبه گردشگری این روستاست. خانه نیما در دوران قاجار ساخته شده است و اجداد نیما در این خانه زندگی میکردند. این خانه به شیوه سنتی مناطق کوهستانی منطقه نور ساخته شده است. این خانه قدیمی حیاطی مرکزی و تعداد زیادی اتاق در اطراف حیاط دارد و با آجرکاری و گچ بری هایی زیبا تزئین شده است. داخل خانه هم به موزهای تبدیل شده که در آن اشیای قدیمی و وسایل شخصی نیما نگهداری میشود. همچنین آرامگاه نیما، سیروس طاهباز، گردآورنده آثار نیما، و بهجت اسفندیاری، خواهر نیما، در حیاط این خانه قرار گرفته است.

آرامگاه کیاداوود

بالای روستای یوش گورستانی قرار دارد و بالای تپهای که به این گورستان مشرف است، بنای کوچکی دیده میشود. این بنا به آرامگاه کیاداوود معروف است. برخی معتقدند این بنا در زمان زرتشتیان آتشکده بوده. کیاداوود یکی از فرزندان حاکم منطقه بوده، روایت است سه فرزند دیگر این حاکم در سه گوشه دیگر یوش دفن شده اند، اما این روزها فقط مقبره کیاداوود باقی مانده است. آرامگاه کیاداوود که با اسم آتشکده کیاداوود هم شناخته میشود، به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. از دیگر جاهای دیدنی یوش میشود به حمام تاریخی یوش، بنای جفت برار و مساجد این روستا اشاره کرد.

اوزرود

هر طرف یوش را که نگاه کنید از طبیعتی بی نظیر لذت میبرید. قدم زدن در کوچه باغ های این روستا برای کسانی که همیشه در شهرهایی پر از ساختمان های بلند و اتوبان ها زندگی کرده اند تجربه متفاوتی است، اما اگر می خواهید در سفرتان کمی هم در طبیعتی بکر کنار چشمه ای بنشینید به سمت جنوب روستا حرکت کنید. رود هراز دو سرشاخه اصلی دارد که یکی از آنها به نام اوزرود از پایین دست یوش میگذرد. میتوانید در حاشیه این رود بنشینید و از صدای آب و طبیعت خوش منظره یوش لذت ببرید.

مسیر دسترسی به روستای یوش

برای رفتن به یوش میتوانید از جاده هزار به سمت آمل حرکت کنید و قبل از رسیدن به آمل تابلوی راهنمای سمت چپ جاده شما را به سمت روستای یوش راهنمایی میکند. اگر هم بخواهید از سمت جاده چالوس به این روستا بروید، بعد از گذشتن از تونل کندوان و سیاه بیشه به پل زنگوله میرسید و همین جا تابلوی راهنمای یوش را خواهید دید.

اگر به دنبال سفر به شهرستان نور هستید نگران محل اقامت خود نباشید، لوکس ویلا اجاره دهنده انواع ویلا استخر دار نور ، ساحلی ، جنگلی با امکانات رفاهی در شهرستان نور می باشد.

روستای وارنگه رود چالوس

اگر می خواهید قدم زدن در یک روستای بکر و خوش و آب و هوا را تجربه کنید یک روز صبح تعطیل که از خواب برمی خیزید کفش و کلاه کنید و راهی جاده چالوس و روستای وارنگه رود شوید. جایی که در کنارش هم یک رودخانه باصفا هست، هم یک دره خیال انگیز و زیبا و هم منطقه حفاظت شده با انواع و اقسام پوشش گیاهی و جانوری.

موقعیت روستای وارنگه رود

روستای وارنگه رود در کیلومتر ۸۰ جاده چالوس از سمت کرج قرار دارد. این روستا بعد از منطقه نساء توسط یک جاده خروجی دیزین قابل دسترس می باشد. در میانه راه دیزین، در کنار پاسگاه محیط بانی یک فرعی در سمت چپ جاده وجود دارد که راه ارتباطی روستای وارنگه رود می باشد.این فرعی از ابتدای جاده چالوس تا خودروستاحدود ده کیلومترمیباشد. روستای وارنگه از نظر تقسیمات کشوری تابع دهستان نساء از بخش آسارا می باشد که در ارتفاع ۲۵۵۰متری قرار دارد و رودخانه وارنگه رود از حاشیه غربی این روستا به سمت جنوب ادامه پیدا می کند. افراد محلی عموما جلوی ورود اتوبوس و ماشین های ناشناس را می گیرند ولی تا میدان روستا می توان با مینی بوس یا وسایل نقلیه دیگر رفت. از اینجا به بعد باید پیاده رفت. روستای وارنگه رود یکی از مسیرهای کوهنوردی است و کسانی که قصد کوهنوردی به سوی قله آزاد کوه را دارند ، از این مسیر عبور می کنند.

خانه های روستای وارنگه عموما نو و دارای سقف شیروانی هستند. در مورد سابقه جمعیت پذیری این روستا گفته می شود که تقریباٌ در۱۰۰ سال پیش حدود ده خانوار در این روستا زندگی می کرده اند ولی در یک برف سنگین تمامی این خانه ها تخریب و اهالی غیر از سه نفر قربانی برف می شوند و این سه نفر بعد از یک مهاجرت مجدد به روستا بر می گردند و پایه جدید اسکان در این دره زیبا را می ریزند. و در فصل زمستان زیبا ترین و تمیزترین برفهای دره ای را می توان در اینجا مشاهده کرد. اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که برف های انبوه این دره گاهی خالی از خطرنبوده و آنرا به منطقه ای بهمن گیر تبدیل کرده است . در فصل بهار حاصل این برف آبها ثمر می دهد و تابلوهای بی همتائی از طیف رنگ سبز تیره گَون ها تا رنگ سبز فسفریک شوید های وحشی همراه با رز های زرد و گل های بنفش را می آفریند. در جای جای دره زیبای وارنگه رود و دامنه کوه های آن چشمه های آب معدنی بسیاری این فضارا لطیف تر می سازد. اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که برف های انبوه این دره گاهی خالی از خطر نبوده و آن را به منطقه ای بهمن گیر تبدیل کرده است.

رودخانه وارنگه رود

ودخانه وارنگه رود یکی از رودخانه های دائمی استان البرز است که از دامنه های غربی ارتفاعات پالون گردن (آبخیز مشترک رودخانه لار و کرج) و ارتفاعات رستم چال (آبخیز مشترک ریزآب های رودخانه هراز و کرج) در شرق و خارج از شهرستان کرج (جنوب غربی مازندران) سرچشمه گرفته و در جهت شرق به غرب بعد از عبور از دره خرسرک و سیکنو با طی یک قوس چپگرد، جهت آن شمال به جنوب می شود. این رود پس از عبور از روستای وارنگه رود تقریباً در ۳ کیلومتری جنوب این روستا پس از عبور از زیر پل جاده ارتباطی ولایت رود- دیزین، به رودخانه ولایت رود می پیوندد و به این ترتیب رودخانه کرج را تشکیل می دهند. رودخانه وارنگه رود زیستگاه ماهی قزل آلای خال قرمز می باشد. این ماهی از ماهیان بسیار باارزش رودخانه های سردآبی است.

دره وارنگه رود

دره وارنگه رود در فاصله ۳ کیلومتری روستای وارنگه رود واقع شده است. یک راه آسفالته ابتدای این دره را به روستای وارنگه رود وصل می کند. جهت دره غربی- شرقی و طول دره در حدود ۷ کیلومتر است. ارتفاع دره از سطح دریا در ابتدای دره و روستای وارنگه رود در حدود ۲۴۸۰ متر و در انتهای دره در حدود ۳۲۴۰ متر است. قلل کمانکوه ،سرماهو ویخچال از رشته کوه های البرز مرکزی محسوب شده و در سمت چپ دره وارنگه رود درسمت یال جنوبی آزاد کوه واقع شده اند .آزاد کوه قله مخروطی شکل ومنحصر بفردی است که توسط دیواره های مرتفعی که سمت شمال غرب و شرق آن دربرگرفته اند، احاطه شده است.این کوه مشرف به آبادی های نسن وکلاک است و یال جنوبی را می توان ازطریق آبادی های وارنگه رود مورد دسترسی و صعود قرارداد.

دره وارنگه رود دره ای زیبا و عریض است که طولانی ترین و در عین حال زیباترین مسیر صعود به قله آزاد کوه می باشد و در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی سازمان محیط زیست قرار گرفته است. با ادامه دادن رودخانه وارنگه رود وگذر از کنار دریاچه به انتهای دره که نزدیک شوید قلل کمانکوه، سرماهو و یخچال را در سمت چپ و قله اسبی چال و خلنو را کمی جلوتر ودر سمت راست و قله های پالون گردن و نرگس را در انتهای آن دره خواهید دید. مسیر دسترسی به دره وارنگه رود از انتهای روستا و در مسیر مخالف جریان آب است که مسیر دره کاملا مشخص است. دره ای سرسبز با گیاهان کوهستانی فراوان و تنوع جانوری و فاقد سایه. در ضمن با ادامه دادن به یکی از سرچشمه های اصلی رودخانه کرج نیز بر می خورید.

دره وارنگه رود (Varangehroud valley) دره اي زيبا و عريض است که طولاني ترين و در عين حال زيباترين مسير صعود به قله آزاد کوه است و در منطقه حفاظت شده البرز مرکزي سازمان محيط زيست قرار گرفته است.دره وارنگه رود در موقعیت جغرافیایی N360801 E512427 در بین استانهای البرز و مازندران واقع است.جهت دره غربی شرقی و طول دره در حدود ۷ کیلومتر است.ارتفاع دره از سطح دریا در ابتدای دره و روستای وارنگه رود در حدود ۲۴۸۰ متر و در انتهای دره در حدود ۳۲۴۰ متر است.

جمعیت روستای وارنگه رود

در مورد سابقه جمعيت پذيري اين روستا گفته مي شود که تقريباٌ در ۱۰۰ سال پيش حدود ده خانوار در اين روستا زندگي مي کرده اند ولي در يک برف سنگين تمامي اين خانه ها تخريب و اهالي غير از سه نفر قرباني برف مي شوند و اين سه نفر بعد از يک مهاجرت مجدد به روستا بر مي گردند و پايه جديد اسکان در اين دره زيبا را مي ريزند.

پوشش گیاهی و جاوری روستای وارنگه رود

منطقه از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار است. گیاهانی همچون شبدر وحشي بوک ( به زبان محلي ) ترشک بومادران گرز- کليک ( گل رز زرد بسيار خوش بو که با آن مربا درست مي کنند ). کرزنگ ( که براي بيماري قند مي گفتند خوب است )- جعفري وحشي و يا طبيعي شويد وحشي قارچ هاي بسيار بزرگ خوراکي گلپر ( گلپر هاي اين دره در خرداد ماه با ارتفاع نزديک به يک متر و ۴۰ سانت رشد داشتند) و منطقه کاملا حفاظت شده و در فصول مختلف شاهد حیوانات گوناگونی مانند کل و بز قوچ و ميش از جمله حيات وحش اين کوهستان ها هستند که در تعرض شکار نيز قرار دارند.همچنين خرس خاکستري و خرس قهوه اي نيز در اين ارتفاعات ديده و حتي شکار هم شده است.

دره وارنگه رود دره ای سرسبز با گیاهان کوهستانی فراوان و تنوع جانوری و فاقد سایه است . در ضمن با ادامه دره به یکی از سرچشمه های اصلی رودخانه کرج نیز بر می خورید.با ادامه دادن رودخانه وارنگه رود وگذر از کنار دریاچه به انتهای دره که نزدیگ شوید قلل کمانکوه، سرماهو و یخچال را در سمت چپ و قله اسبی چال و خلنو را کمی جلو تر ودر سمت راست و قله های پالون گردن و نرگس را در انتهای آن دره خواهند دید.آزاد کوه قله مخروطی شکل ومنحصر بفردی است که توسط دیواره های مرتفعی که سمت شمال غرب و شرق آن دربرگرفته اند احاطه شده است.این کوه مشرف به آبادی های نسن وکلاک است و یال جنوبی را می توان ازطریق آبادی های وارنگه رود مورد دسترسی و صعود قرارداد.

زمان مناسب سفر به وارنگه رود

در فصل زمستان زيبا ترين و تميز ترين برفهاي دره اي را مي توان در اينجا مشاهده کرد. اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که برف های انبوه این دره گاهی خالی از خطرنبوده و آنرا به منطقه ای بهمن گیر تبدیل کرده است. در فصل بهار حاصل اين برف آبها ثمر مي دهد و تابلوهای بی همتائی از طیف رنگ سبز تیره گَون ها تا رنگ سبز فسفوريک شويد هاي وحشي همراه با رز هاي زرد و گل هاي بنفش را می آفریند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید