کویرگردی در کویرهای ایران

کویرگردی در کویرهای ایران

کویرگردی در کویرهای ایران

طبیعت زیبای ایران فقط به دریا و جنگل ها محدود نمی شود . کویرگردی در کویرهای ایران می تواند بسیار جذاب باشد . لذت دیدن شب های پرستاره در دل کویر و قدم زدن بر روی رمل ها و تپه های ماسه ای از عجایب کویرگردی در کویرهای ایران می باشد . اینکه شب های سرد کویر را صبح کنید و زیباترین طلوع خورشید را ببینید . از گرمای سوزان روز خورشید و دیدن انبوه تپه ها و رمل های شنی غرق در رویا شوید . ما در لوکس ویلا این بار به معرفی معروف ترین و ترسناک ترین کویرهای ایران خواهیم پرداخت .

کویرگردی در کویر مصر

کویرگردی در کویر مصر

یکی از معروف ترین کویرهای ایران که برای کویرگردی سبک مناسب است ، کویر مصر می باشد . کویری ملقب به دریای شنی که در استان اصفهان قرار گرفته است . کویر مصربرای منجمان و ستاره شناسان منطقه ای بسیار پرطرفدار می باشد . داستان ها و روایات بیشماری در مورد نامگذاری این کویر دست به دست شده است . معروف ترین آن ها در مورد فردی به نام یوسف است .یوسف از معدود اهالی این روستا بوده است که در زمان کم آبی ، اقدام به حفر چاه کرده است . یکی از چاه هایی که یوسف آن را حفر کرده به آب می رسد . یوسف از ساکنین درخواست می کند که به احترام حضرت یوسف و داستان وی که در مصر اتفاق افتاد ؛ نام مصر را روی آن بگذارند . تپه های ماسه ای کویر مصر بی نهایت زیبا و بکر هستند . از تفریحات کویر مصر می توان به شترسواری ، آفرود ، دیدن ستاره ها و اقامت راحت در روستاهای اطراف آن اشاره کرد . همچنین بهترین زمان سفر و کویرگردی در کویر مصر را می توان اواسط پاییز تا اواسط زمستان دانست .

بی رنج در مسیر آب در کویر مرنجاب

یکی از کویرهای نزدیک تهران که در کاشان قرار گرفته است ، کویر مرنجاب نام دارد . نام مرنجاب از از دو بخش مرنج و آب تشکیل شده که به گفته ی بسیاری دلیل آن این است که با حفر چاه های کم عمق می توان به آب شیرین در این منطقه دست یافت . پوشش گیاهی کویر مرنجاب بسیار متنوع و زیبا می باشد .رمل های مرنجاب هر روز میزبان کویرگردان و کویردوستان بسیاری است . برای بازدید از این کویر باید به شهرستان آران و بیدگل بروید. شما همچنین می توانید در کاروانسرا اقامتی داشته باشید تا از شب پر ستاره کویر هم لذت کافی را ببرید. بازدید از کاروانسرای شاه عباسی و چاه تاریخی دستکن، تماشای زیبایی های دریاچه نمک و گردش در جزیره سرگردان، پیاده روی بر رمل های طلایی از جمله تفریحاتی ست که در کویر مرنجاب میسر، می شود.

علاوه بر آن به منظور اقامت و شب نشینی در کاروانسرای شاه عباسی یا کمپینگ در کویر نیز تمهیداتی در نظر گرفته شده است.

کویر خور و بیابانک

یکی از کویرهای ایران که در میان یزد و نایین قرار گرفته ، کویر خور و بیابانک است . کویر شرقی خور با اشکال لانه زنبوری و تپه های شنی که با وزش باد به اشکال مختلف در می‌آیند و همچنین دریاچه نمک خور از جذابیت های توریستی این منطقه اند. بخش عمده شهرستان خور را سرزمینی کویری تشکیل می‌دهد که جاذبه های منحصربفردی دارد. در هر نقطه از این کویر تپه های بزرگی از ریگ پدید آمده است که با وزش باد تغییر شکل می‌دهند و هر یک نام خاصی دارند، مثل ریگ‌جن، تخت عباسی و … کویر خور و بیابانک در نزدیکی کویر مصر گرفته است اما از کویر مصر بکرتر و ناشناخته تر است .

کویر متین آباد

کویر متین آباد یکی از دیگر کویرهای ایران می باشد که برای دوست داران کویر که بصورت حرفه ای کویرگردی نمیکنند بسیار مناسب است . در 10 کیلومتری جنوب شرقی کاشان کمپ کویر متین آباد ساخته شده که به عنوان اولین کمپ طبیعی ایران شناخته می شود . در این کمپ اتاق، چادر و همچنین کومه هایی برای اقامت در نظر گرفته شده است، که برخلاف کاروانسراهای کویری نوساز و مدرن است، بنابراین خیلی راحت تر می‌توانید به تجربیاتی از قبیل راه رفتن روی رمل های لغزنده، تماشای ستارگان در آسمان شب و شترسواری دست پیدا کنید.

کویر زردگاه

در 180 کیلومتری طبس، سرسبزترین کویر ایران قرار گرفته است . زردگاه کویری که زیبایی خود را مدیون نخلستان های روستای زردگاه می باشد . روستای زردگاه روستایی پلکانی است، و از جذابیت های آن می‌توان به چشمه آب گرم و استخر کوچکی برای آبتنی اشاره کرد.

کلوت های بیابان لوت

کلوت ها سرزمین های سوزان عاری از هرگونه حیات گیاهی و جانوری هستند، که به دلیل دمای حدود ۷۰ درجه حتی باکتری ها نمی‌توانند در آنجا زندگی کنند. بزرگترین شهر کلوخی دنیا، کلوت کویر لوت است که شاهکاری از باد، خاک و آب به شمار می‌آید. این سازه های طبیعی توسط رقص باد در کویر ساخته می‌شوند و انسان در ساخت آنها هیچ تاثیری ندارد، و به دلیل فرسایش دائمی، همچنان در حال تغییر و تحول هستند. این مناطق به دلیل نبود حیات نباتی و حیوانی سراسر سکوت و آرامش اند، و حرکت باد در دل نرم خاک کویر منطقه ای را پدید آورده که از دور به شهری بزرگ می‌ماند با ساختمان هایی کوتاه و بلند.

کویر حلوان طبس

طبس در غرب خراسان جنوبی، یکی از زیباترین شهرهای ایران است. شاید یکی از مناطقی که زیاد اسمش برایتان آشنا نباشد کویر حلوان طبس است. این کویر در نزدیکی شهر طبس، دارای جاده دسترسی بسیار خوبی است که می تواند جزو جاذبه های گردشگری فوق العاده ای باشد. جاده ی خور به طبس از این منطقه می‌گذرد و همچنین اگر از سه راهی جعفر آباد به سمت طبس بگذرید و از جاده هایی فرعی ابتدا به سمت روستای حلوان و سپس به سمت روستای خیرآباد عبور کنید، به این کویر خواهید رسید. نام حلوان از روستایی به همین نام در طبس گرفته شده است. جاذبه های دیگری که در این روستا موجود هستند، نخلستان ها و بافت قدیمی حلوان است که بسیار دیدنی می باشند. حلوان نیز یکی از کویرهای زیبای ایران می باشد.

کویر حاج علی قلی دامغان

کویر حاج علی قلی در استان سمنان و در جنوب شهری دامغان قرار گرفته است. رودخانه ی حسن آباد که از شمال شرقی وارد این کویر می شود دره ای به عمق ۵ متر در داخل آن ایجاد کرده است. کویر دامغان دارای پوشش های متفاوتی مانند تپه های شنی، دریاچه نمک و همچنین حوزه باتلاقی می باشد. شما از طریق مسیرهای متفاوتی می توانید از این کویر دیدن کنید. یکی از آن ها مسیر دامغان به معلمان است. شما ابتدا باید در این جاده قرار بگیرید، سپس وارد جاده ی ده فرات به سمت کوه خرس شوید. البته امن ترین مسیر رسیدن به این کویر، روستای خورزان است که بعد از پلیس راه دامغان به معلمان، قرار دارد. پس از رسیدن به روستای خورزان باید به طرف روستای مسیح آباد بروید و وارد جاده معدن نمک شوید. این کویر هم جز پیشنهادات ما برای بازدید از کویرهای زیبای ایران می باشد.

کویر ورزنه

کویر ورزنه یکی از کویرهایی است که هرگز از یاد نخواهید برد. این منطقه در ۱۰۰ کیلومتری شرق اصفهان واقع شده است. تپه های شنی کویر ورزنه با هر جای دیگر فرق دارد. بادهایی که در این کویر می وزند به این تپه ها شکل های متفاوتی داده است. با رفتن به آنجا حس می کنید که هر کدام از این تپه ها داستان جدایی برای گفتن دارند. از جمله جاذبه هایی که می توانید در اطراف این کویر بیابید تالاب گاوخونی و قلعه قورتان است. برای اقامت هم خانه های محلی وجود دارند که می توانید در آن شب خود را سپری کنید و از آسمان زیبای شب کویر لذت ببرید. کویر ورزنه یکی از کویرهای زیبای ایران محسوب می شود .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید