10 جاید دیدنی خوزستان که باید دید

جاهای دیدنی خوزستان شهری جنوبی در ایران بی شمار است کعه در این مقاله 10 تا از آن ها را معرفی می کنیم

جاهای دیدنی خوزستان

استان خوزستان، استانی با مردمان بسیار دوست داشتنی و خونگرم و همچنین جاذبه های تاریخی و طبیعی خود، جایگاه خوبی برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی می باشد.در این مطلب 10 جای دیدنی خوزستان را برای شما گردآوری کرده ایم تا اگر به این استان زیبا سفر کردید، با جای جای آن آشنایی داشته باشید و با آگاهی سفر کنید و دیدن این مکان های زیبا را از دست ندهید.

کاخ آپادانا از زیباترین مناطق دیدنی خوزستان

کاخ آپادانا یا کاخ داریوش، ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، یعنی در دوره هخامنشیان در شهر باستانی شوش ساخته شد. کاخ آپادانا به عنوان محلی اصلی سکونت داریوش یکم مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما پس از آن، پادشاهان هخامنشی از آن به عنوان قصر زمستانی استفاده می‌کردند. بخش‌های مهمی از این کاخ ۲۵۰۰ ساله در حمله اسکندر به ایران ویران شد، بقایای آن در حفاری‌های ۸۰ سال پیش در منطقه شوش کشف شد و حالا ده سال است که کاخ داریوش به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

بخش‌های دیگر کاخ آپادانا تصاویری از شیر بالدار و گل نیلوفر آبی را نشان می‌دهد که هر دو از طرح‌های باستانی ایران و نماد قدرت و زایش و بالندگی هستند. کاخ آپادانا در کوران حوادث تاریخ پر فراز و نشیب ایران بارها سوخته و تخریب شده و شاید دل‌آزرده شویم زمانی که بفهمیم این تخریب‌ها، نه فقط به دستور پادشاهان و به دست سربازان در هزاره‌های گذشته، بلکه بخشی از این تخریب‌ها در سال‌های اخیر و به دست افرادی که به عنوان محقق به این منطقه وارد شدند اتفاق افتاده است.

نمونه آن تخریب بخشی از سرستون‌های این کاخ به دست ژان دیولافوا، باستان‌شناس فرانسوی است که بخش‌های جدا شده را با خود به فرانسه برد و این بخش‌ها هم‌اکنون در موزه لوور نگهداری می‌شوند. با این حال، بازدید از این کاخ تاریخی، که بسیار مورد ظلم دست‌درازان تاریخ قرار گرفته، همچنان می‌تواند کاری ارزشمند در جهت شناخت فرهنگ و تمدن ایرانیان و به طبع آن، حفظ این میراث ارزشمند باشد.

قلعه شوش از جاهای دیدنی خوزستان

قلعه شوش یک سازه آجری متعلق به دوره قاجار است که شکل بنا و همچنین مصالح به کار رفته برای ساخت این قلعه، آن را تبدیل به یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی خوزستان کرده است. در حدود ۱۲۰ سال پیش، گروهی از محققان و باستان‌شناسان فرانسوی که جهت انجام تحقیقات در سایت باستانی شوش به این منطقه وارد شده بودند طی تحقیقات خود به آثار و بقایای ارزشمندی دست یافتند. بنای قلعه نیز به خودی خود بسیار ارزشمند است، چرا که برای ساخت آن از آجرهای کاخ آپادانا و همچنین برخی از سنگ‌های زیگورات چغازنبیل استفاده شده است. بنابراین قلعه شوش را می‌توان مجموعه‌ای بسیار ارزشمند در نظر گرفت که در سفر به استان خوزستان قطعا ارزش بازدید دارد

آبشار شوی، طبیعت زیبای خوزستان

آبشار شوی، ۸۵ متر ارتفاع و ۷۰ متر عرض دارد و از توابع شهر دزفول در استان خوزستان محسوب می شود. شوی همچنین فاصله کمی با استان لرستان دارد و می توان گفت در مرز دو استان قرار دارد. البته دقت داشته باشید که دسترسی به این مورد از جاذبه های خوزستان دشوار است و به همین دلیل بکر مانده است. در دامنه کوه و خروجی آبشار غاری وجود دارد که افراد محلی می‌گویند کیلومتر‌ها طول دارد. در بدنه آبشار نیز خروجی ‌های متعددی وجود دارد که آب با فشار از آن‌ها خارج می ‌شود.

زیباترین و ماندگارترین جای دیدنی خوزستان، رودخانه کارون

رودخانه کارون می‌تواند یکی دیگر از جاهای دیدنی خوزستان در سفر شما باشد. کارون، با طول ۹۵۰ کیلومتر طولانی‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه ایران است. همچنین کارون تنها رودخانه کشور است که در آن کشتیرانی نیز انجام می‌شود. در بخش‌های مختلف این رودخانه پل‌ها و سدهایی احداث شده است که آن‌ها نیز به خودی خود می‌توانند بسیار جالب و دیدنی باشند.

سدهایی که در شهرستان گَتوَند، ایذه و مسجد سلیمان در مسیر رودخانه کارون ساخته شده‌اند همگی دارای ویژگی‌هایی هستند که آن‌ها را به مهم‌ترین سدهای کشور تبدیل کرده است. بخش اعظمی از انرژی مورد نیاز استان خوزستان و حتی بخش جنوب کشور از طریق همین سدها تامین می‌شود. بنابراین در سفر به هریک از این شهرها، بازدید از سدهای احداث شده در مسیر رودخانه کارون می‌تواند بسیار شگفت‌انگیز باشد.

همچنین در بخش‌های مختلف رودخانه کارون پل‌هایی ساخته شده است که زیبایی این رودخانه را دوچندان کرده است. از جمله این پل‌ها می‌توان به پل سیاه اشاره کرد که در سال ۱۳۰۸ و هم‌زمان با احداث راه‌آهن سراسری ایران ساخته شد و در حقیقت نخستین پلی است که بر روی رودخانه کارون ساخته شده است. پل سفید، پل نادری، پل کابلی و پل طبیعت از دیگر پل‌های قدیمی و البته زیبایی هستند که بر روی کارون بنا شده‌اند.

بازدید از این پل‌ها، بخصوص در شب‌های زنده شهرهای استان خوزستان، با منظره بی‌نظیر رود کارون می‌تواند یکی از دل‌انگیز‌ترین تجربه‌های سفر شما به استان خوزستان باشد. بخصوص که بازار موسیقی بندری و غذاهای خیابانی جذاب و خوشمزه جنوبی نیز همیشه حوالی رودخانه کارون برپا است.

شیرهای سنگی خوزستان

شیرهای سنگی یا به زبان بختیاری ها بردشیر نماد رشادت، شجاعت، فروتنی و مردانگی هستند. شیرهای سنگی موزه ای در فضای باز را ایجاد کرده اند. شیرهای سنگی نمادی از قوم بختیاری هستند، آن ها این شیرها را روی قبر افراد شجاع و دلیر قرار می دادند. شیرهای سنگی در هیچ کجای ایران به اندازه ‌ای که در استان ‌های خوزستان و چهارمحال بختیاری وجود دارند به چشم نمی ‌آیند. اما گویا همین فراوانی و پراکندگی، از بین رفتنشان را امری عادی جلوه داده و در نظر مردم و مسئولان از ارزش و اهمیت آنها کم کرده است و متاسفانه تعداد بسیاری از آن ها از بین رفته اند.

بقعه دانیال نبی

دانیال نبی پیامبری از نسل حضرت یعقوب بود که در حدود ۲۵۰۰ سال پیش، به همراه گروهی از یهودیان از بابل به شهر شوش مهاجرت کرد و در آنجا ساکن شد. دانیال نبی در سن ۸۲ سالگی درگذشت و جسد مومیایی شده او در همین شهر به خاک سپرده شد. در دوره سلجوقیان گنبدی بر مزار این پیامبر ساخته شد. بقعه دانیال نبی تاکنون چندین مرتبه تخریب و بازسازی شده است.

شکل امروزی بقعه شامل دو منار با ارتفاع ۱۰ متر و گنبدی به ارتفاع ۲۰ متر است که به صورت ۲۵ طبقه مضرس ساخته شده است. بقعه دانیال نبی یکی از قدیمی‌ترین بناهای شهر باستانی شوش است.

برج کلاه فرنگی شوشتر

همه ما شوشتر را به بناهای آبی بسیار عظیم آن می‌شناسیم اما این تنها جاذبه گردشگری شهر باستانی شوشتر نیست. اگر کمی در حاشیه رودخانه گشت و گذار کنید، برجی قدیمی را خواهید دید که از آجر ساخته شده و به شکل یک هشت ضلعی است. این برج قدیمی به برج کلاه فرنگی شوشتر معروف است و یکی از جاهای دیدنی خوزستان به شمار می‌آید. بد نیست بدانید قدمت این برج آجری به دوران ساسانی باز می‌گردد و بر اساس گفته تاریخ شناسان، در گذشته از این برج برای نظارت بر کارگران استفاده می‌کردند. البته برخی دیگر بر این باور هستند که از این برج برای نظارت بر میزان جریان آب رودخانه استفاده می‌شد. به هر صورت با وجود اینکه برج کلاه فرنگی در طول زمان آسیب‌های زیادی را به جان خریده است، اما هنوز هم استوار ایستاده تا نمادی بر تاریخ شگرف و عظیم ایران باشد.

پل سفید اهواز

یکی از جاذبه های خوزستان پل معلق یا پل سفید اهواز است که تبدیل به نمادی از این شهر شده است. اهواز شهر پل ‌ها است، از پل سیاه که قدیمی ‌ترین آن ‌ها است تا پل کابلی که دارد کم ‌کم جای خودش را پیدا می‌ کند؛ اما همچنان حتما تصویر پل را با دو هلال فلزی جایی دیده اید. پل سفیر بر روی رودخانه کارون احداث شده و یکی از ۸ پل عبور از آن محسوب می شود و همچنین چهارمین پل معلق دنیا است.

آتشکده جاویدا

آتشکده جاویدا که در شمال شرق مسجد سلیمان قرار دارد، یکی از ابنیه تاریخی خوزستان محسوب می‌شود که قدمت آن به حدود قرن هفتم پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد! بد نیست بدانید که در این آتشکده به هیچ وجه از ملات استفاده نشده و سنگ‌ها را بدون هیچ گونه ملاتی بر روی یکدیگر قرار داده‌اند و با این وجود هنوز هم پا برجا باقی مانده است. شاید با بازدید از این آتشکده تصور کنید جز چند تکه سنگ چیزی از آن باقی نمانده، اما وقتی به این موضوع فکر می‌کنید که همین تکه سنگ‌ها دارای چندین هزار سال قدمت تاریخی هستند و به دوران هخامنشی باز می‌گردند، قطعا این بازدید تبدیل به یک تجربه منحصر بفرد خواهد شد.

هورالعظیم

هورالعظیم (به معنای تالاب بسیار بزرگ) یا هورالهویزه (به معنای تالاب هویزه) یا تالاب بزرگ هویزه بزرگ ‌ترین تالاب استان خوزستان و یکی از بزرگ ‌ترین تالاب ‌های ایران است که جزو جاذبه های خوزستان قرار دارد. تالاب در مرز ایران و عراق قرار گرفته و حدود یک سوم این تالاب در ایران و دوسوم دیگرش در کشور عراق است. هورالعظیم آب خود را از رودخانه های کرخه، نیسان، سابله و نهرهای انشعابی تامین می کند. مساحت تقریبی آن ۱۱۸۰۰۰ هکتار برآورد شده و در کناره های تالاب عمق آب کم و به تدریج به میانه آن که می رسد عمقش به چند متر می رسد.

و در نهایت معرفی 10 جای دیدنی خوزستان

ما در این قسمت ایرانگردی سایت لوکس ویلا به معرفی 10 جای دیدنی خوزستان پرداختیم. با دیگر مقالات ما همراه باشید تا اطلاعات جامع و کاملی در مورد دیگر مناطق دیدنی ایران و مناطق بکر طبیعتگردی با شما مطالبی را به اشتراک بگذاریم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید