آبشارهای شوشتر

آبشارهای شوشتر یکی از بهترین و کم نظیر ترین آثار قدیمی در شهر زیبای شوشتر واقع در استان خوزستان است

آبشارهای شوشتر

آبشارهای شوشتر یکی از جاذبه‌های دیدنی و فوق العاده زیبای استان خوزستان است. آبشارهای شوشتر در زمان حکومت ساسانیان برای استفاده از نیروی آب جهت آسیاب‌های صنعتی ساخته شده است. این مجموعه به همراه 14 جاذبه‌ی دیگر در سال 1388 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این مجموعه در کنار پل بند گرگر و در مسیر رودخانه گرگر ساخته شده‌ است. همچنین این اثر با نام مجموعه تاریخی آبشارهای شوشتر در تاریخ 17 آذر ماه 1377 با شماره‌ ثبت 2180 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. .

آبشارها و آسیاب های آبی شوشتر

در این مجموعه‌ی قدیمی و باستانی واقع در استان خوزستان تعداد زیادی آسیاب آبی وجود دارد که نمونه بزرگی از به کارگیری صحیح نیروی آب برای چرخاندن آسیاب‌ها را به نمایش می‌گذارد. اجزای اصلی آبشارهای شوشتر به شرح زیر است:

بهتر است بدانید برای اسکی روی آب، می بایست قدرت بدنی و آمادگی جسمانی بالایی داشته باشید در غیر این صورت ممکن است بارها از روی کیبل درون آب بیفتید که با داشتن جلیقه نجات جای هیچ نگرانی نیست. همچنین، در این ورزش مهیج آبی تعادل و استقامت عضلانی بسیار با اهمیت است. اسکی روی آب نسبت به دیگر تفریحات آبی قدمت بالا تری دارد. در صورتی که با این ورزش آشنایی نداشته باشید، ابتدا به شما آموزش داده خواهد شد. لازم به ذکر است که برای اسکی روی آب، هیچ محدودیت سنی وجود ندارد اما کودکان زیر 10 سال می بایست به همراه والدین خود از آن ها استفاده کنند.

پل بند گرگر، تونل دهانه شهر، آسیاب ها، پل دوپلون، سیکا، تونل سه کوره، تونل بلیتی، پلکان‌های آسیاب‌ها، چهار طاقی و تاسیسات جدید مجموعه آسیاب‌ها

آبشارهای شوشتر

ویژگی های آبشارهای شوشتر

مجموعه آبشارها و آسیاب‌های شوشتر از بی ‌نظیرترین نمونه‌هایی در ایران است که جهت استفاده درست و بهینه از آب در زمان های گذشته مورد بهره‌ استفاده قرار گرفته‌ است. آبشارهای شوشتر مجموعه ‌ای از تونل‌ها، سد، آسیاب‌های آبی و کانال‌های فرعی است که همگی در کنار هم شبیه به یک مجموعه‌ی صنعتی و اقتصادی به حساب می آید و جزئی از مجموعه بزرگ آبشارهای آبی شوشتر به شمار می روند.

نحوه کارکرد سازه های آبی در شوشتر

اساس کار سازه های آبی در این مجموعه به این صورت است که سد گرگر مسیر رودخانه را مسدود می‌کند و سطح آب را تا جایی که برای آبگیری سه تونل حفر شده در تخته سنگ راحت شود، بالا می ‌آورد. جالب است بدانید این کار سال ها پیش و بدون دخالت ماشین های صنعتی و تنها با فکر متخصصین در آن زمان طراحی و اجرا شده است. با رفتن در دل تاریخ و جاذبه های دیدنی ایران متوجه هوش بالا و کارآمد مردمان پارس خواهید شد.

سازه های آبی در شوشتر علاوه بر استفاده‌های صنعتی که از آن می‌شده، در فصل های کم آبی مانند تابستان نیز، آب مورد نیاز ساکنین را تأمین می‌کرده است. یکی از ویژگی بسیار زیبا و فوق العاده ای که که در آبشارهای شوشتر وجود دارد و جلوه‌ای خاص به آن می‌بخشد این است که آب حاصل از پساب آسیاب‌ها به صورت آبشارهای مصنوعی زیبا به محلی مانند حوضچه های کوچک می‌ریزد و منظره‌ای چشم‌ نواز و بینظیری را برای بازدیدکنندگان آن به نمایش می‌گذارد. در واقع تمامی جذابیت این مجموعه در طبیعی بودن و ایجاد این تصاویر بدون دخالت دست انسان است.

آبشارهای شوشتر

آبشارهای شوشتر از شاهکارهای مهندسی در جهان

مجموعه آبشارها و آسیاب های شوشتر با توجه به زمان ساخت از شاهکارهای فنی و مهندسی در دنیا به شمار می‌رود. بدون شک با توجه به اهمیت شهر شوشتر در برهه‌هایی از تاریخ و توجه ویژه به احداث تأسیسات آبی در این منطقه که از فنون مهندسی پیچیده‌ای پیروی می کند، ما را در نتیجه نهایی به اطمینان می رساند که ساخت آسیاب‌ها و سازه های آبی متعلق به دوران کهن و قدیمی و حتی، هم عصر با ساسانیان بدانیم.

سیکا از جاذبه های دیدنی شوشتر

یکی از اماکن تفریحی و بسیار جذاب در نزدیکی آبشارهای شوشتر سیکا می باشد. برای رسیدن به سیکا می‌بایست از گذر کردن چند پله به آن برسید. از زیر دیواره‌ی سیکا یک جوی آب کوچکی عبور می‌کند که به درون یک حوض سنگی و 8 ضلعی می‌ریزد که این آب پس از عبور از این حوضچه به وسیله 2 کانال آبی کوچک به سمت رودخانه شهر سرازیر می‌شود. در زمان های قدیم وظیفه‌ی آب رسانی به آسیابها بر دوش سیکا بوده اما امروزه تنها جنبه‌‌ی زیبایی و تاریخی داشته که محل تفریح و استراحت گردشگران می‌باشد.

راه های آبرسانی به سازه های آبی شوشتر تنها به مجموعه سیکا ختم نمی‌شود. یکی دیگر از راه های آبرسانی به آسیاب های آبی، ساخت سد بر روی رودخانه بوده که اولین بار در دوره حکومت قاجار ساخته و احداث شده است. این سد در واقع مسیر رودخانه را مسدود می کرده و آب جمع شده در پشت آن در سه تونل به نام های بلیتی، دهانه شهر و سه کوره که در تخته سنگ های نزدیک به آن حفر شده بود جاری می گشت.

این تونل ها پس از رسیدن به آبشارهای شوشتر در قالب کانال ها آب را به سمت آسیاب ها هدایت می کردند. بعد از جاری شدن آب از آسیاب ها و چرخاندن پره آنها به صورت آبشار به منطقه حوضچه مانند جاری می شدند. این آبشارهای مصنوعی و محیط پشت سد امروزه به عنوان منطقه ای تفریحی و گردشگری درآمده که مورد استفاده گردشگران قرار می گیرد اگر قصد دارید چند روزی را در این شهر زیبا سپری کنید می توانید قبل از حرکت ویلا و یا سوئیت مورد نظر خود را از وب سایت لوکس ویلا رزرو کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید