ارگ راین

ارگ راین از قدیمی ترین و جذاب ترین آثار به جای مانده پس از زلزله بم است که مورد بازسازی قرار گرفته است

ارگ راین

ارگ راین حدود 100 کیلومتر تا کرمان و 190 کیلومتر با ارگ بم فاصله دارد. این فاصله دو ساعته کرمان تا بم خیلی از گردشگران را برای دیدن بزرگ‌ترین سازه خشتی دنیا پشیمان می‌کند. برای همین می‌توان به جای آن به دیدن ارگ راین رفت که از نظر طراحی شباهت زیادی به هم دارند.

برای رسیدن به ارگ راین باید وارد بزرگراه کرمان-بم بشویم. بعد از 80 کیلومتر به سمت خروجی راین بپیچیم. بعد از 25 دقیقه رانندگی در بالای تپه، قلعه را خواهیم دید. قلعه در دامنه‌های کوه هزار و نزدیک پارک شهر است و از هر کسی بپرسیم آدرس دقیقش را نشان‌مان می‌دهد. اگر قصد دارید هر چه بیشتر با این بنای تاریخی آشنا شوید، با لوکس ویلا همراه ما باشید.

ارگ راین، دومین بنای خشتی بزرگ دنیا

ارگ راین یکی از بزرگ ترین بنا های خشتی جهان می باشد که تاریخ آن ب دوره ساسانیان باز می گردد و به دلیل قرار گرفتن در بزرگراه غرب به شرق ، مسیر کرمان جیرفت و همچنین بندر عباس دارای موقعیت خوب و مناسبی بوده است که به مراکز داد و ستد ، بافت و پارچه های با ارزش خراسانی ، مصری و عراقی و همچنین به مرکز ساخت صنایع دفاعی مانند شمشیر و تفنگ تبدیل شده بود.

ارگ راین دارای یک ورودی در قسمت شرقی و با سر در بزرگ و با عظمت شما را به فضای داخلی دعوت می کند که دارای قسمت اعیان نشین و عامه نشین می باشد. همچنین فضا هایی مانند زورخانه ، بار انداز ، سرباز خانه ، مسجد ، ساختمان قرنطینه ، اصطبل و انبار در آن دیده می شود.

یکی از ویژگی‌های ارگ راین کرمان این است که از شکل معماری و جنس بنا می‌توان به جایگاه اجتماعی مردم هر محله هم پی برد. پیشه‌وران، تجار و کشاورزان در محله‌های متفاوت این ارگ زندگی ‌ می‌کردند. جالب اینکه بیشتر خانه‌های این محله دو طبقه بودند و قسمت بالا محل زندگی ساکنانش بوده است. این تقسیم‌بندی‌ها در این شهر کوچک آنقدر مفصل بوده که تعدادش به ۳۶ بخش می‌رسد و هر قسمت آن کاملا فکرشده و با دوراندیشی ساخته شده است.

ارگ راین

ارگ راین از 9 صبح تا 18 عصر باز است. برای وارد شدن به ارگ باید ابتدا به قیمت ۲هزار و ۵۰۰ تومان بلیط خرید. این نرخ برای اتباع خارجی 15 هزار تومان است و مربوط به فروردین سال 1398 است.

آبشار راین در نزدیکی ارگ راین

آبشار راین که اسم و نوشتارش ما را به یاد رود راین آلمان می‌اندازد، در دامنه‌‌های هزار کوه، طبیعت شگفت‌انگیزی در میان شهر کویری کرمان دارد. این آبشار که آن را به اسم «زر رود» هم می‌شناسند 40 متر ارتفاع دارد و در چند مرحله به زمین می‌ریزد. اگر کسی کوه‌نوردی صخره‌نوردی هم بلد باشد می‌تواند از کنار آبشار به قله هزار صعود کند. بالا رفتن از مسیر آبشار تفریح کوه‌نوردان زیادی است، اما نیاز به تجهیزات ایمن و کافی دارد.

ارگ راین

بهترین زمان سفر به کرمان

با توجه به این که کرمان دارای آب و هوایی خشک و صحرایی دارد، بهترین زمان سفر به آن و بازدید از جاذبه های گردشگری فوق العاده اش از جمله ارگ راین، فصل بهار و پاییز است.

ارگ راین کجاست

کرمان، صد کیلومتری مسیر کرمان به جیرفت، جنوب غربی شهر کرمان، شهر راین همان طور که می دانید برای رفتن به ارگ راین می بایست ابتدا خود را به شهر زیبا و تاریخی کرمان برسانید. شهر راین با فاصله ی 100 کیلومتری از جنوب شرقی کرمان و بر روی دامنه کوه هزار قرار گرفته است. اگر با وسیله نقلیه شخصی خود قصد سفر به این شهر زیبا را دارید می بایست با طی کردن 1000 کیلومتر و گذر از شهرهای کاشان، قم، نائین، مهریز، رفسنجان و کرمان به مقصد خود برسید. در مسیر کرمان به جیرفت، پس از 100 کیلومتر تابلوی مسیر دسترسی راین در سمت راست شما نمایان می شود.

قدمت و معماری ارگ راین

در زمان ساسانیان به این‌ جا رائین می‌گفته ‌اند که هم نام یکی از سرداران بزرگ و شجاع اردشیر دوم بوده است. این لغت در معنای لغوی هم به قنات با شیب ملایم اتلاق می‌شود. برخی مطالعات نشان داده که بنای کنونی قلعه حدود 500 سال پیش و بر روی ویرانه‌های قدیمی قلعه احداث شده اما آن‌چه که می‌توان مطمئن بود آن است که به هر حال در چندین قرنی که از پیدایش ارگ از پیش از اسلام می ‌گذرد در هر دوره برخی بازسازی‌ها را توسط حکومت وقت آن شاهد بوده‌ایم.

ارگ راین

در کتاب‌های تاریخی متعلق به قرن اول هجری از ارگ راین کرمان نام برده شده و آن را به‌عنوان تنها ناحیه‌ای از ایالت کرمان که در زمان حمله سپاهیان اعراب به فرماندهی مجاشع ابن مسعود در سال ۳۱ هجری تسخیر نشده توصیف کرده‌اند. در دوره نادرشاه افشار اداره ارگ بر عهده میزرا حسین خان (راینی) بوده و در زمان حکومت زندیه نیز پسر میرزا حسین خان، یعنی میرزا علی خان این مقام را عهده ‌دار گردید.

ارگ راین از دژهای فرماندهی میرزا حسین خان بوده و حتی پس از سقوط زندیه اداره امور قلعه به دست نوادگان این فرمانده محبوب می‌افتد. مردم به قدری این پدر و پسر را دوست داشتند که در بسیاری از منابع این ارگ با نام ارگ میرزا حسین خانی ذکر شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید