شاه چراغ شیراز

شاه چراغ شیراز، از دیدنی های مقدس و معنوی این شهر است که برای مسلمانان جایگاه ارزشمند و ویژه ای دارد.

شاه چراغ شیراز

شاه چراغ شیراز، آرامگاه حضرت میرسید احمد فرزند امام موسی کاظم (ع) معروف به سیدالسادات است که نظر هر گردشگری را که از تور شیراز استفاده می‌ کند را به سوی خود جلب می‌کند. احمد بن موسی (ع) می‌خواست برای همراهی برادرش امام رضا (ع) به خراسان سفر کند اما در راه به وسیله ماموران مامون، خلیفه وقت در شیراز به شهادت رسیده است. اگر می خواهید با این بارگاه مقدس بیشتر آشنا شوید، با لوکس ویلا همراه ما باشید.

ویژگی های حرم مطهر شاهچراغ

حرم مطهر شاهچراغ شیراز برای مسلمانان بویژه شیعیان اهمیت و جایگاه خاصی دارد. زیبایی فوق العاده و گیرایی خاص این مکان مقدس مورد توجه خاص و عام و بسیاری از گردشگران و بازدیدکنندگانی است که به شیراز، شهر فرهنگ و ادب سفر کرده اند.

با وارد شدن به حرم احساس عجیبی توام با آرامش در دل و جان شما ایجاد می شود که بسیار مورد توجه و علاقه ی گردشگران عزیز قرار گرفته است. می شود ساعت ها در صحن حرم قدم زد و با تماشای معماری بی نظیر و شگفت انگیز آن لذت برد. .

شما عزیزان در هر زمانی از شبانه روز می توانید به این مجموعه ی تاریخی و زیبا سر بزنید و با آرامش گرفتن از آن سفری به یادماندنی را برای خود و همسفرانتان رقم بزنید.

شاه چراغ شیراز

معماری و قدمت شاه چراغ

بنای حرم مطهر شاه چراغ مربوط به دوره اتابکان یعنی سده ششم هجری قمری است و کاشی‌های گنبد و بارگاهش بی‌نظیر و مثال‌زدنی است. اولین ایوان این آستانه مقدس در دوران علاالدوله قاجار ساخته شده است و اولین بنای حرم مطهر نیز به دوره عضدالدوله دیلمی از سلاطین آل بویه نسبت می‌دهند. صحن مرکزی این بنا که چهارده هزار متر مربع وسعت دارد مستطیلی با 162 غرفه است. رواق‌ها با آجر و کاشی تزئین شده‌اند و نرده‌های چوبی آن به سبک سنتی ساخته و نصب شده است.

بازسازی ضریح و صحن حرم

ضریح اولیه حرم شاهچراغ شیراز در زمان فتحعلی شاه با نقره ساخته شده بود و ضریح کنونی نیز در سال 1382 از نقره ساخته شده است. گنبد کنونی بنا نیز با اسکله فلزی روی پایه‌های گنبد قبلی ساخته شده و با کاشی کاری‌های ظریفش یکی از زیباترین گنبدهای ایران به شمار می‌رود. گلدسته‎ها به شکل قرینه در دو طرف ایوان مطهر ساخته شده و در آن از رنگ‌های طبیعی استفاده شده است.

موزه آستان مقدس شاهچراغ با وسعت 1100 متر مربع در دو طبقه حدود چهار هزار شیء با ارزش تاریخی، فرهنگی و مذهبی را در دل خود جای داده است. آرامگاه شاهچراغ در حال حاضر در نظر شیرازی‌ها و مردم ایران احترام زیادی دارد و مردم برای تبرک و توسل به زیارتش می ‌روند.

شاه چراغ شیراز

مراسم مخصوص شاهچراغ

تاشی خاتون، مادر شاه ابواسحاق، در جوار این بقعه بزرگ، مدرسه و زاویه ‌ای ساخته ‌است که در آن به خوراک مسافران می ‌پردازند و عده‌ای از قاریان پیوسته بر سر تربت امامزاده، قرآن می ‌خوانند شب‌های دوشنبه، خاتون به زیارت آرامگاه می‌ آید و در آن شب قضات و فقها و سادات شیراز نیز حاضر می‌شوند. این جمعیت در بقعه جمع می‌شوند و با آهنگ خوش به قرائت قرآن مشغول می‌شوند. خوراک و میوه به مردم داده می‌ شود و پس از صرف غذا، واعظ، بالای منبر می ‌رود و تمام این کارها در بین نماز عصر و شام انجام می پذیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید