مسجد جامع یزد

اگر قصد دارید با یکی از شاهکارهای معماری ایران آشنا شوید، مسجد جامع یزد، بی شک از بهترین نمونه ها است

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد بی شک یکی از شاهکارهای معماری در قرن نهم هجری قمری با بلندترین مناره ها در دنیا است. سازه ی مسجد جامع یزد پس از گذشت این همه سال هنوز هم عظمت و استحکام خود را حفظ کرده و مانند نگینی در شهر یزد می درخشد. این بنا از بهترین مسجد های ساخته شده در دوران حکومت تیموری است. کاشیکاری منحصر به فرد، کتیبه ها و مناره های فوق العاده از جذاب ترین بخش های این مسجد به شمار می رود. اگر قصد دارید با ویژگی های دیدنی این مسجد آشنا شوید با لوکس ویلا همراه ما باشید.

باستان شناسان و محققان با مطالعه بر روی کتیبه های موجود، قدمت این مسجد را به دوره تیموری نسبت داده اند اما برخی بر این باورند که سازه ی اصلی مسجد جامع به دوران قبل از تیموری ها باز می گردد. جالب است بدانید مسجد جامع را بر روی آتشگاه ساسانی ساخته اند و سنگ بنای آن توسط علاء الدوله گرشاسب قرار گرفته است.

ویژگی های مسجد جامع یزد

از ویژگی های شگفت انگیز این مجموعه می توان به معماری و هنر کاربرد کاشی های نفیس، 2 کتیبه به خط ثلث و کوفی اشاره کرد. گنبدهای بزرگ در کنار مناره های بلند و یک شبستان فوق العاده زیبایی این مسجد را دو چندان کرده است. می توان ساعت ها برای بازدید از تلفیق هنر و معماری در یک فضای عرفانی و مقدس لذت برد.

ارتفاع هر کدام از مناره ها به 48 متر می رسد و ارتفاع سردر آن 25 متر است. دو مناره اصلی مسجد دارای قطری در حدود هشت و نیم متر است که در دوره صفویه به بنای آن افزوده شده است. در سال 1313 هجری شمسی بر اثر گذر زمان فرسوده و ریخته شد که پس از این اتفاق بلافاصله همانند روز اول مرمت و بازسازی شد. هنر کاشی کاری های اصیل ایرانی بر روی این مناره ها، نظر هر گردشگری را به خود جلب می کند. این مناره ها هرچه به سمت بالا رفته باریک تر می شوند و تنها یکی از آن ها دارای پلکان است، از این رو ظرافت کاشی کاری در این ارتفاع بالا در واقع قابل تحسین است.

مسجد جامع یزد

معماری مسجد جامع یزد

از مهم ترین و زیبا ترین جذابیت های شهر یزد وجود اماکن تاریخی و قدیمی فوق العاده با معماری منحصر به فردی است که در آن وجود دارد. معماری مسجد جامع یزد نیز طوری اجرا شده که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. جالب است بدانید این بنا مورد توجه گردشگران خارجی نیز می باشد. معماری داخلی آن از یک ایوان بزرگ، دو گرم خانه، دو شبستان، صحن وسیع و گنبدخانه تشکیل شده است. مسجد جامع یزد دارای 6 ورودی متفاوت از بخش های مختلف این بنا را داراست که هر کدام به تنهایی زیبایی فوق العاده از معماری ایرانی را به نمایش گذاشته اند.

آن چه که امروز از این مسجد باقی مانده در برابر نمونه اولی که از آن ساخته شد چیزی نیست. علت تخریب آن به زمان قاجار بر می گردد، زمانی که به بهانه ی بازسازی و مرمت با سهل انگاری و بی تدبیری ابعاد بزرگی از این بنای ارزشمند از بین رفت. از این رو نمای ظاهری آن نسبت به آن چیزی که اول طراحی و ساخته شده بود بسیار متفاوت است. با این همه غفلت هنوز هم زیبایی های چشمگیری از کاشی کاری های فوق العاده خاص و بی نظیر در نمای آن دیده می شود. طراحی گنبد و محراب نیز در چشم بازدیدکنندگان شگفت انگیز و خیره کننده است.

جاذبه های دیدنی نزدیک مسجد جامع یزد

تمامی جاذبه های گردشگری و دیدنی مهم یزد با فاصله ی کمی از مسجد جامع قرار گرفته اند. در واقع طی یک روز می توانید از تمامی این اماکن دیدن فرمایید.

برج و میدان ساعت در فاصله ی چند قدمی

باغ دولت آباد در فاصله ی 3 کیلومتری

خانه لاری ها در فاصله 1 کیلومتری

میدان امیرچخماق در فاصله ی 1 کیلومتری

موزه آب در فاصله ی 1 کیلومتری

آرامگاه سید رکن الدین در فاصله ی 150 متری

مسجد جامع یزد

چگونه به مسجد جامع یزد برویم؟

شما عزیزان در هر منطقه از شهر یزد که اقامت داشته باشید می توانید با وسیله نقلیه خود و یا با تاکسی های موجود در شهر به این جاذبه ی زیبا برسید. به طور کلی شهر یزدی کوچک است که دسترسی به اماکن تفریحی گوناگون آن نیازمند زمان زیادی نیست.

هزینه و ساعات بازدید

هزینه ی بازدید از مسجد جامع یزد برای گردشگران داخلی رایگان و برای گردشگران خارجی حدودا 15000 تومان می باشد. همه روزه از ساعت 7 صبح تا 20 عصر می توانید از این اثر تاریخی و کهن دیدن فرمایید.

حقایق جالب درباره مسجدی با بلندترین مناره دنیا

روایتی است که مردمان بومی یزد همیشه به آن اشاره می کنند که خاک مصالح و کاشی های مسجد از گلاب و خاک کربلا تشکیل شده است. در دیواره یکی از بناها از نماد ایرانی آخشیج چهار عنصر اصلی و گردونه مهر استفاده شده است که از ایران باستان در بناهای عظیم و بزرگی همچون تخت جمشید به کار رفته شده. و در آخر جالب است بدانید بخش عمده ای از روشنایی مسجد به وسیله انعکاس نور از گچ سفید در گنبد و دیواره ها تامین می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید