موزه ملی ایران

موزه ملی ایران از جاذبه های دیدنی و فوق العاده در شهر تهران است که برای بازدیدکنندگانش بسیار تماشایی است

درباره موزه ملی ایران

موزه ملی ایران واقع در شهر تهران و از جاذبه های دیدنی و فوق العاده ی این شهر است. موزه ملی ایران دارای دو بنای مجزا به نام های: موزه اسلامی و موزه ایران باستان است. این موزه در حال حاضر به 13 بخش برای بازدید تقسیم شده است. مهر و سکه، کتیبه ها، تاریخی، قبل از تاریخ، پژوهش تاریخ هنر ایران، مرمت، کتابخانه و مرکز اسناد، عکاسی، روابط عمومی، پژوهش تاریخ تمدن ملل، و پایگاه اطلاع رسانی و حفاظت فیزیکی از جمله ی این قسمت ها می باشد. هر کدام از این موارد ذکر شده طی سال های متمادی در این مجموعه طراحی و ساخته شده اند.

ساخت موزه ملی ایران به دستور رضا شاه، زیر نظر معمار سرشناس فرانسوی، آندره گدار در سال 1313 آغاز شد و تا سال 1316 پس از سه سال فعالیت و ساخت به اتمام رسید. این مجموعه از همان ابتدا برای بازدید عموم افتتاح شد. این موزه با قدمت بالغ بر 80 سال به عنوان بزرگترین موزه و موزه مادر شناخته شده است.

اگر قصد تهرانگردی دارید و می خواهید چند ساعتی را با دوست و همراه خود به خوشی سپری کنید، بازدید از این مجموعه ی عظیم و جالب را به شما پیشنهاد می کنیم. برای آشنایی بیشتر با لوکس ویلا همراه ما باشید.

موزه ملی ایران

اطلاعات و امکانات کلی موزه ملی ایران

آدرس: تهران، خیابان امام خمینی، مجموعه ی تاریخی باغ ملی، نبش خیابان پروفسور رولن و خیابان سی تیر

شماره تماس: 02166702061

وب سایت رسمی موزه ملی: nationalmuseum.ichto.ir

این مجموعه دارای بوفه، رستوران، سرویس بهداشتی، فروشگاه و بروشور راهنمای موزه است.

با هر وسیله شخصی، وسیله نقلیه عمومی اعم از مترو، اتوبوس و تاکسی می توانید به راحتی به این موزه بروید

مدت زمان بازدید نیز نسبت به نگاه و دید هر کسی متغیر است اما بین 2 تا 4 ساعت تخمین زده شده

مشخصات و ویژگی های موزه ملی ایران

در حال حاضر موزه ملی ایران شامل دو موزه ایران باستان و دوران اسلامی است. این موزه در زمینی به مساحت 18000 متر مربع و با حدود 300 هزار شی باستانی مهم ترین موزه کشور به شمار می رود. بهتر است بدانید در رابطه با هنر و فرهنگ ایران زمین، از بهترین وغنی ترین موزه های دنیا محسوب می شود. در این موزه آثار مربوط به دوران گوناگون قبل از تاریخ، تاریخی و اسلامی ایران را در دل خود جای داده‌ است. جالب است بدانید که قدیمی‌ ترین آثار موجود در این مجموعه ی گران بها تقریبا 8 هزار سال قدمت دارد!

موزه ملی ایران، دارای مجموعه‌های فوق العاده ای از آثار باستان‌ شناسی است که قدیمی ترین آن ها مربوط به دوره پارینه سنگی یعنی بین یک میلیون تا حدود 12 هزار سال پیش است و جدید ترین آثار آن مربوط به دوره ساسانی با قدمت بیش از 1500 سال است. در این مجموعه دو قسمت اصلی وجود دارد که متناسب با تقسیم بندی دوران های فرهنگی و گاه نگاری مصوب باستان شناسی، به نام های بخش پیش از تاریخ و بخش تاریخی شناسایی و معرفی شده است.

طبقات مختلف و آثار نفیس موزه

در طبقه همکف موزه ملی ایران، اشیاع گران بها و سفالینه هایی به نمایش گذاشته شده که متعلق به دوران های گوناگون تاریخ از دوره معاصر تا قرن هشتم قبل از میلاد مسیح می باشد. آثار نفیسی چون الهه ی باروری تا اولین انیمیشن در جهان یعنی تصویر متحرک یک بز کوهی، از تندیس های شاهان مختلف ، تا آدم های نمکی و از مراسم اهدا هدایا تا مراسم مذهبی در این موزه ی ارزشمند برای بازدید عموم قرار گرفته است.

موزه ملی ایران

لازم به ذکر است که قدیمی ترین دست ساخته بخش پارینه سنگی در سالن ایران باستان که از سنگ کوارتز یا در کوهی ساخته شده‌اند، مربوط به حوزه رودخانه ی کشف رود در شرق مشهد هستند، که بیش از یک میلیون سال قدمت دارند. از دیگر مجموعه‌های کهن در این بخش، دربند و گنج پر مربوط به استان گیلان و شیوه تو در نزدیکی مهاباد است که تقریبا 700 تا 200 هزار سال قدمت دارند. از دوره‌های پارینه سنگی میانی و جدید نیز آثار قابل توجهی در سالن موزه به نمایش گذاشته شده که بین 200 هزار تا حدود 12 هزار سال قدمت دارند.

از دوره پارینه سنگی میانه که درست مصادف با حضور انسان نئاندرتال در ایران است، بقایای سنگواره جانوران مربوط به غارهای منطقه زاگرس، ابزارهای ساخته شده از سنگ آتش زنه و فلات مرکزی ایران از قبیل: خرم آباد و غارهای بیستون برای بازدید عموم قرار داده شده است.

لازم به ذکر است که تعدادی از اشیای گران بها در این موزه در بخش پیش از تاریخ سالن متعلق به تمدن عیلام است. از تمام دوره‌های عیلامی آثار هنری فراوانی برجای مانده، خصوصاً از دوره عیلام میانه که یکی از پرشکوهترین ادوار سه گانه دوره عیلامیها است. معبد چغازنبیل یکی از مهم ترین بقایای معماری این دوره است که آثار قابل توجهی مانند پیکره گاو با کتیبه، لوله‌های شیشه‌ای، آجرنوشته‌ها و کلون در از آن به دست آمده که در سالن به نمایش درآمده است. لوله‌های شیشه‌ ای چغازنبیل از جمله قدیمی ترین نمونه‌های شیشه در ایران است.

معماری شگفت انگیز موزه ملی

از آن جایی که طراحی نمای بیرونی ساختمان موزه باید با آثاری که درون آن وجود دارد، مطابقت داشته باشد، سر در ورودی موزه ملی ایران نیز برگرفته از نمای ایوان کسری ساخته شده است. کاخ کسری در شهر تیسفون پایتخت قوم ساسانی در آن زمان بود. رنگ آجرهای نمای موزه ملی نیز به همین منظور سرخ رنگ انتخاب شده است تا نمایانگر معماری در عصر ساسانی باشد. مساحت کل موزه حدودا 11000 متر مربع است که ساختمان اصلی آن دارای 3 طبقه می باشد.

موزه ملی ایران

جالب است بدانید معمار این ساختمان سه طبقه در این مجموعه فردی فرانسوی تبار بوده که با لهام گرفتن از کاخ کسری این سازه را بنا کرده است. نام این فرد هنرمند آندره گدار می باشد. شروع ساخت این موزه از سال 1314 در مدت زمان 2 سال توسط استادانی چون مراد تبریزی و عباسعلی معمار بوده که در سال 1316 نیز به اتمام رسیده است.

مسیر دسترسی به موزه ملی ایران

با توجه به این که موزه ملی ایران در منطقه ی طرح ترافیک قرار گرفته، بهتر است از خودروی شخصی استفاده نکنید. وسایل نقلیه عمومی برای رفتن به این موزه بهترین انتخاب شما محسوب می شوند. مترو، تاکسی و اتوبوس های مخصوصی برای رفتن به این منطقه تعبیه شده است.

چرا باید از موزه ملی دیدن کنیم؟

همان طور که در قسمت های بالایی مقاله گفته شد، موزه ملی ایران از قدیمی ترین و بزرگ ترین موزه های باستان شناسی در کشور است. این مجموعه را به عنوان موزه مادر و یا موزه مرجع نیز معرفی می کنند. آثار متفاوت و متعددی از قدیمی ترین دوره ها و سلسله های سلطنتی به بهترین شکل برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته شده است.

همچنین نشست ها، نمایشگاه ها و سمینارهای مختلفی در این زمینه و در بازه های زمانی متفاوت برگزار می شود که علاقه مندان به این موارد می توانند اطلاعات خوب و مفیدی را کسب نمایند. تمام این ویژگی ها در یک مجموعه ی بزرگ قطعا هر کسی را برای دیدن از این موزه ترقیب می کند. اگر ساکن تهران هستید و یا برای سفر به پایتخت آمده اید حتما به دیدن این مجموعه بروید.

موزه باستان شناسی و هنر اسلامی ایران

موزه هنر اسلامی ساختمانی سه طبقه است که طبقه همکف آن برای برگزاری سمینارها، نمایشگاه های موقت و سالن اجتماعات در نظر گرفته شده است. طبقه اول آن به آثاری کهن از دوره های متفاوتی چون تیموری، قاجار و صفوی اختصاص یافته است. در طبقه دوم (آخر) آن آثاری از دوران سلجوقی، ایلخانیان و صدر اسلام را به نمایش برای بازدید عموم قرار داده اند.

موزه ایران باستان

موزه ایران باستان دارای ساختمانی 2 طبقه است. در طبقه اول این مجموعه آثاری نفیس از دوران پارینه سنگی، دوران نو سنگی، سنگ و مس برای بازدید گردشگران قرار داده اند. در طبقه اول این بنا بازدید از عصر مفرغ و آهن شروع شده و با دوره هخامنشی و سلوکی ادامه یافته و در دوران پارتی و ساسانی به پایان خواهد رسید. بازدید از موزه ایران باستان در این مجموعه تاریخی را از دست ندهید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید