غار شاپور

غار شاپور از دیدنی های استان فارس و در شهر کازرون است که گردشگران بازدید از آن را نباید از دست بدهند

غار شاپور

غار شاپور یکی از جالب ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری در استان فارس، در نزدیکی شهر کازرون قرار دارد. غار شاپور یکی از جاذبه های دیدنی ناشناس در این استان است که شاید کم تر کسی آن را بشناسد اما هر ساله افراد ماجراجو و علاقه مندان زیادی برای بازدید از آن به کازرون سفر می کنند. در این مقاله قصد داریم به معرفی غار شاپور و بیان نحوه دسترسی به آن بپردازیم بنابراین اگر از علاقمندان به کسب اطلاعات در رابطه با این غار شگفت انگیز هستید و یا قصد سفر به شیراز را دارید در ادامه با لوکس ویلا ما همراه ما باشید.

معرفی غار شاپور

همان طور که در مقدمه این مقاله اشاره کردیم، غار شاپور از جاذبه های گردشگری استان فارس به شمار می آید، این غار به سبب مجسمه تاریخی و غول پیکری که در دهانه آن قرار دارد از سایر غار های موجود در ایران متمایز می شود. این غار در ارتفاع 800 متری از سطح دریا واقع شده است و گردشگران برای بازدید از آن چاره ای جز طی کردن مسیر سخت و سربالایی ندارند، اما ارزشش را دارد، مجسمه موجود در دهانه غار شاپور در واقع آخرین بازمانده از مجسمه های سنگی باستان به شمار می آید، جالب است بدانید که این مجسمه غول پیکر به شاپور یکم، دومین پادشاه سلسله ساسانیان، تعلق دارد و به همین سبب نیز این غار بسیار دیدنی به غار شاپور معروف شده است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید غار شاپور یکی از پر اهمیت ترین غار های تاریخی ایران می باشد و نتایج محققان نشان داده است که این غار پیش از دوره ساسانیان از اماکن مذهبی بوده و گذشتگان در آن مشغول عبادت می شدند و مراسم های نمادین بسیاری در آن برگزار می شد، اما شاپور اول به منظور ایجاد وحدت مذهبی و دور کردن مردم از خرافه ها دستور ساخت مجسمه خود بر دهانه این غار را صادر کرد، لازم به ذکر است که عرض دهانه غار حدود 30 متر و ارتفاع آن حدود 10 متر می باشد و قرار گیری مجسمه شاپور در این فضا شکوه خاصی به این غار تاریخی بخشیده است.

غار شناسان غار شاپور را به چند بخش مجزا تقسیم کرده اند که عبارتند از چهار گذرگاه بزرگ، پنج گذرگاه کوچک، چهار مسیر فرعی و سه تالار بزرگ، گردشگرانی که علاقمند به غارنوردی و بازدید از این مجموعه هستند می توانند از تمامی بخش های مذکور بازدید به عمل بیاورند، البته در نظر داشته باشید که غار شاپور نیز همانند بیشتر غار های جهان بخش های صعب العبور بسیاری در آن وجود دارد و همین امر سبب شده که بسیاری از نقاط آن تا به امروز کشف نشده باقی بماند، در واقع در این مجموعه مکان های وجود دارد که تا به امروز کسی موفق به بازدید از آن نشده است.

غار شاپور

مجسمه شاپور یکم در غار شاپور

همانطور که می دانید، وجه تمایز و همچنین مهم ترین بخش موجود در غار شاپور مجسمه 7 متری شاپور یکم است که در دهانه آن قرار دارد و منظره بسیار با شکوهی به این غار بخشیده است، این مجسمه که به دستور شخص شاپور یکم در این محل قرار گرفته است در واقع تنها مجسمه سنگی باقیمانده از دوره ساسانیان می باشد و این امر به ارزش آن می افزاید، البته گفتنی است که این مجسمه یکبار در زمان حمله اعراب به ایران و به دستور یک سردار عرب به نام نصر ابن سیار واژگون شده است و در طی این حادثه دو دست مجسمه شکسته اند البته برخی از مورخان معتقد اند که مجسمه در اثر زلزله واژگون شده است.

لازم به ذکر است که پس از مدت زمان طولانی در سال 1336 ارتش ایران نسبت به علم کردن مجدد این مجسمه با شکوه اقدام کرد، اگر چه اصول تعمیر و مرمت در برپایی این اثر ارزشمند رعایت نشده است.

نکته دیگری که در رابطه با مجسمه شاپور بدانید این است که این مجسمه نشانی از هنرمندی ایرانیان زمان ساسانیان می باشد و موجب حیرت است که در آن زمان مجسمه سازان این سازه را با چه ظرافت و مهارتی ساخته اند، اگر از گردشگران تور شیراز هستید، بازدید از مجسمه شاپور را از دست ندهید، نقوش برجسته کمربند و سایر بخش های موجود بر روی مجسمه شما را شگفت زده خواهد کرد، شاید برایتان جالب باشد که بدانید، این مجسمه نتیجه تراش دادن ماهرانه یکی از ستون های چکیده موجود در غار است.

غار شاپور

بازدید از غار شاپور

از آنجایی که غار شاپور یکی از مهم ترین آثار به جا مانده از زمان ساسانیان می باشد و قدمت زیاد آن و همچنین حوادثی که در طول تاریخ برای مجسمه موجود در دهانه غار پیش آمده است بسیاری از افراد تمایل دارند که به غار شاپور رفته و از این مجسمه با شکوه بازدید به عمل بیاورند، اگر شما نیز از این دسته از افراد هستید در ادامه با ما همراه باشید.

آدرس و نحوه دسترسی به غار شاپور

این غار دیدنی در 10 کیلومتری شهر کازرون واقع در استان فارس قرار دارد، بنابراین برای بازدید از آن باید با خود را به شهر زیبای شیراز و استان فارس برسانید، گفتنیست که دسترسی به غار شاپور به هیچ وجه کار آسانی نیست و به افرادی که توانایی کوهنوردی و یا پیاده روی طولانی مدت را ندارند توصیه نمی شود.

چنانچه قصد بازدید از غار را دارید باید به روستای شاپور بروید، لازم به ذکر است که با خودرو می توانید تا فاصله 2400 متری دهانه غار بروید، پس از طی نمودن این مسیر باید پیاده این مسافت را بروید، توجه داشته باشید که این تمامی بخش های مسیر غار سر بالایی می باشد و طی کردن آن حدود 3 ساعت زمان می برد، البته این زمان بسته به آمادگی بدنی هر شخص ممکن است متفاوت باشد.

بهترین زمان بازدید از غار شاپور ر

موقعیت مکانی غار شاپور رو به جنوب است، بنابراین مسیر دسترسی به غار همواره آفتاب گیر می باشد، از این رو گردشگران تور شیراز بهتر است که صبح زود برای بازدید از غار شاپور اقدام نمایند.

توصیه هایی برای بازدیدکنندگان غار شاپور

اگر تصمیم دارید که به بازدید از غار شاپور بروید توصیه می کنیم که وسایلی نظیر کلاه، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، عصای کوهنوردی، کفش مناسب، خوراکی مغزی و همچنین بطری آب با خود به همراه داشته باشید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید