منارجنبان اصفهان

منارجنبان اصفهان یکی از بهترین نمونه های بناهای منارجنبان جهان است. در این بناها دو منار متحرک وجود دارد که پدیده ای بسیار شگرف می باشد.

منارجنبان اصفهان

اصفهان یکی از شهرهای پر جاذبه و محبوب در بین گردشگران می باشد که سالیانه هزاران نفر برای بازدید از دیدنی های این شهر به آن سفر می کنند. منارجنبان اصفهان نیز یکی از آثار کهن و با ارزش است که هر گردشگر اصفهان بی تردید باید سری به آن بزند. در این مقاله قصد داریم شما را با تاریخچه و ویژگی های این جاذبه ی دیدنی آشنا کنیم پس با لوکس ویلا همراه ما باشید.

جالب ترین و شگفت انگیز ترین ویژگی منارجنبان اصفهان در این است که معماران و متخصصین در قرن هفتم بدون وجود تکنولوژی و پیشرفت صنعت توانسته اند موفق به ساخت بنایی شوند که با تکان دادن یکی از مناره ها، مناره دیگر و کل سازه ی ساختمان شروع به لرزش کند. تا به امروز هم، افراد کارشناس با تحقیق بر روی معماری و مهندسی این اثر، نتونسته اند به طور کامل به نظریه واحدی درباره علت تکان خوردن این بنا برسند.

منارجنبان اصفهان کجاست؟

منارجنبان در فاصله ی 6 کیلومتری از اصفهان، به سمت نجف آباد و با فاصله ی کمی از منطقه نصرآباد در خیابان آتشگاه قرار گرفته. منارجنبان از خارق العاده ترین آثار قدیمی در شهر اصفهان است که در روستای کارلادان در نزدیکی نصر آباد قرار دارد. برای دسترسی به این بنا باید به خیابان آتشگاه رفته و بعد از آن که 6 کیلومتر رانندگی کردید، منارجنبان اصفهان پیش روی چشم شما قرار خواهد گرفت.

ساعات بازدید از منارجنبان اصفهان

همان طور که در بخش بالا گفته شد، منارجنبان اصفهان با فاصله ی کمی از شهر اصفهان قرار گرفته که همه روزه از 9 صبح تا 5 عصر می توانید برای بازدید از آن به کارلادان بروید. هزینه ی خرید بلیط برای گردشگران داخلی 5000 تومان و برای گردشگران خارجی 15000 تومان محاسبه شده است. البته این قیمت در زمان های مختلف متغیر خواهد بود و ثابت نمی باشد.

منارجنبان اصفهان کجاست

چه ساعتی منارجنبان اصفهان تکان داده می شود؟

در سال های قبل هر گردشگری برای تکان دادن منارجنبان به صف می شد و سعی داشت خودش این کار را انجام دهد. اما اگر این کار به همین شکل ادامه داشت، شاید تا به امروز اثری از این بنای ارزشمند باقی نمانده بود، از این رو برای حفظ این جاذبه ی دیدنی فوق العاده و مراقبت از پایداری این بنا شخصی کارشناس از سازمان میراث فرهنگی و هنری اصفهان را با عنوان جنباننده برای این کار در نظر گرفته اند. این شخص روزانه 4 بار، 2 بار در روز و 2 بار در عصر زمانی که تعداد گردشگران زیاد می شود، منارجنبان را تکان داده تا تماشاچیان بتوانند این لرزش را از نزدیک ببینند

پله های کوچک و باریکی در یکی از مناره ها قرار دارد که جنباننده از آن زریق خود را به بالای مناره می رساند و شروع به تکان دادن آن می کند. لازم به ذکر می باشد که در ایام خاص مانند عید نوروز، تعداد تکان دادن منارجنبان اصفهان از روزی 4 بار به روزی 8 بار افزایش پیدا می کند، زیرا که تعداد مسافرین در این روزها بسیار بیشتر از روزهای معمولی سال است. خوشبختانه تا به امروز، مسئولین و کارشناسان توانسته اند از این اثر ارزشمند و شگفت انگیز محافظت کنند.

علت لرزش در منارجنبان اصفهان چیست؟

تا به این جا می دانید که جذابیت منارجنبان اصفهان برای گردشگران، تکان خوردن و جنبیدن آن است، اما علت اصلی این لرزش در چیست؟ طی سال های گذشته افراد کارشناس و متخصصین زیادی بر روی این سازه مطالعه و تحقیق کردند. اگر به زبانی ساده و با مثالی ساده بخواهیم برای شما توضیح دهیم، به این صورت می باشد که مناره ها را شبیه به دو نخ آویزان در نظر بگیرید. این دو نخ در قسمت پایین با یک نخ مشترک به یکدیگر وصل هستند. حال اگر یکی از این دو نخ به لرزش در بیاید، بلافاصله نخ دیگر هم شروع به تکان خوردن می کند.

حال یک سوال دیگر در ذهن شما ایجاد می شود که اگر ارتفاع و وزن این مناره ها نا برابر باشد، باز هم تکان می خورند؟ در این صورت هیچ گونه لرزشی اتفاق نخواهد افتاد. در علم فیزیک به این پدیده تشدید یا رزونانس می گویند. گویا پدیده ای شبیه به منارجنبان اصفهان را در کشورهای دیگری مانند عراق و عربستان در برخی آثار تاریخی پیدا شده در آنها نیز مشاهده کرده اند.

این پدیدار تشدید یا رزونانس توسط کریستیان داپلر ریاضیدان و فیزیکدان اتریشی کشف شده و در این گونه مناره ها دیده می شود. این مناره ها در کل به یکدیگر شبیه بوده و تا اندازه ای وزن اندکی دارند. با این حال برخی می گویند منارجنبان اصفهان از بقیه بناهای مشابهش متفاوت است، چرا که با تکان خوردن مناره ها بقیه قسمت های بنا نیز تکان می خورند.

عکس منارجنبان اصفهان

چرا با این همه لرزش هنوز هم بنای منارجنبان سالم است؟

یکی از رایج ترین پرسش گردشگران همین است که پس از گذشت این همه سال و تکان های پیاپی هنوز هم سازه ی منارجنبان اصفهان، بدون هیچ آسیب و تخریبی به جای مانده. اگر از نزدیک به بافت سازه ی منارجنبان دقت کنید، متوجه خواهید شد که شیارهای متعددی بر روی آن قرار گرفته. این شیارها بین دیوارها فاصله ایجاد کرده که همین موضوع باعث شده تا پس از تکان خوردن، بنای این ساختمان، جای کافی برای جا به جا شدن داشته باشد و از فرو ریختن آن جلوگیری شود.

تاریخچه منارجنبان اصفهان

شواهد تاریخی نشان می دهند که منارجنبان اصفهان در زمان حاکمیت کسی با عنوان محمد خدابنده اولجایتو در اصفهان احداث گردیده. همچنین این بنا را به عنوان آرامگاه فردی به نام شیخ امیرعبدالله نیز معرفی می کنند. این فرد عارفی مشهور و محبوب در دوره خود بوده و نام کاملش عموعبدالله بن محمود صقلایی می باشد و پیکرش در بنای منارجنبان به خاک سپرده شده. بر روی مقبره این فرد، سال مرگ او 716 مکتوب گردیده. کل عمارت بنا بر شواهد در دوره ایلخانی و به شیوه مغولی ساخته شده، اما سبک تزئینات و ساخت مناره ها نشان دهنده آن است که در انتهای دوره صفوی به این ایوان وصل شده اند. با این حال سازنده منارجنبان مشخص نمی باشد.

علت لرزش منارجنبان اصفهان

سبک معماری منارجنبان اصفهان

از لحاظر معماری می توان بنای منارجنبان اصفهان را به سه بخش تقسیم کرد. نخست بخش ایوان که همانگونه که گفته شد، مقبره شیخ امیر عبدالله در آن قرار گرفته و بلندای آن از سطح زمین 10 متر می باشد. برای ساخت این ایوان آجر به کار رفته شده و تزئینات آن از نوع کاشیکاری و نقاشی های درون گنبد می باشد. در مجاورت ایوان چندین سنگ قبر سفید نیز مشاهده می شود که حدس زده می شود بقایای گورستانی قدیمی تر است که این عمارت بر روی آن احداث گردیده. دسترسی به مناره ها و پشت بام از طریق پلکانی مارپیچ که از این ایوان به بالا می رود امکان دارد. و برای محافظت از بنا بازدید کنندگان را در آن راه نمی دهند.

مهم ترین بخش عمارت منارجنبان اصفهان، مناره های آن می باشد که هر کدام دارای عرض 9 متر و بلندای 17 متر هستند و همانگونه که گفته شد با حرکت یک مناره توسط یک از نگهبانان بنا، دیگری هم به حرکت می آید. از دیگر جذابیت های این مناره ها، تزئیناتی است که به شکل کاشی هایی ستاره ای لاجوردی و کثیرالاضلاع های فیروزه ای در دیواره هایش ایجاد شده. قسمت دیگر بنا، چله خانه بوده که شامل دو اتاقک در مجموعه می شود و در آن عرفا به چله نشینی می پرداختند. در این چله ها آنها از خلق و مردم جدا شده و در سکوت با خدای خود خلوت می کردند.

منارجنبان های ایران

علاوه بر منارجنبان اصفهان، منارجنبان های دیگری نیز همانگونه که ذکر شد در جاهای دیگر جهان از جمله عراق و عربستان، نیز ساخته شده. نکته جالب این که این منارجنبان ها در یک بازه زمانی سی ساله در زمان حکومت تیموریان در این نقاط ایجاد شده اند. این منارجنبان ها در نقاط دیگر ایران از جمله در شهرستان اردکان در خرانق یزد نیز وجود دارند. در مسجد جامعه نیشابور در شهر کهن آن نیز منارهای جنبان قرار داشته. وجود این منارها در منابع تاریخی مربوط به نیشابور که ابوعبدالله حاکم آن را نوشته ذکر شده. منارجنبان خراتق اردکان، 3 طبقه داشته و تنها منارجنبان به تمامی خشتی جهان می باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید