منارجنبان

منارجنبان از جاذبه های دیدنی و فوق العاده شگفت انگیز شهر اصفهان است که استقبال خوبی از آن شده است

منارجنبان اصفهان

اصفهان یکی از شهرهای پر جاذبه و محبوب در بین گردشگران است که سالیانه هزاران نفر برای بازدید از دیدنی های این شهر به اصفهان سفر می کنند. منارجنبان نیز یکی از آثار کهن و با ارزش است که تماشای آن خالی از لطف نیست. در این مقاله قصد داریم شما را با تاریخچه و ویژگی های این جاذبه ی دیدنی آشنا کنیم پس با لوکس ویلا همراه ما باشید.

برای اجاره خانه و آپارتمان در اصفهان می توانید با مشاورین و کارشناسان لوکس ویلا تماس بگیرید و بهترین انتخاب های خود را داشته باشید.

جالب ترین و شگفت انگیز ترین ویژگی این بنا در این است که معماران و متخصصین در قرن هفتم بدون وجود تکنولوژی و پیشرفت صنعت توانسته اند موفق به ساخت بنایی شوند که با تکان دادن یکی از مناره ها، مناره دیگر و کل سازه ی ساختمان شروع به لرزش می کند. تا به امروز هم، افراد کارشناس با تحقیق بر روی معماری و مهندسی این اثر متوجه علت تکان خوردن منارجنبان نشده اند.

منارجنبان اصفهان کجاست؟

منارجنبان در فاصله ی 6 کیلومتری از اصفهان، به سمت نجف آباد و با فاصله ی کمی از منطقه نصرآباد در خیابان آتشگاه قرار گرفته است. منار جنبان از خارق العاده ترین آثار قدیمی در شهر اصفهان است که در روستای کارلادان در نزدیکی نصر آباد قرار دارد اما در سال های پیشین از شهر اصفهان جدا بود و در روستای کارلادان قرار داشت.

منارجنبان

ساعات بازدید از منارجنبان اصفهان

همان طور که در بخش بالا گفته شد، منارجنبان با فاصله ی کمی از شهر اصفهان قرار گرفته که همه روزه از 9 صبح تا 5 عصر می توانید برای بازدید از آن به کارلادان بروید. هزینه ی خرید بلیط برای گردشگران داخلی 5000 تومان و برای گردشگران خارجی 15000 تومان محاسبه شده است.

چه ساعتی منارجنبان تکان داده می شود؟

در سال های قبل هر گردشگری برای تکان دادن منارجنبان به صف می شد و سعی داشت خودش این کار را انجام دهد. اما اگر این کار به همین شکل ادامه داشت، شاید تا به امروز اثری از این بنای ارزشمند باقی نمانده بود، از این رو برای حفظ این جاذبه ی دیدنی فوق العاده و مراقبت از پایداری این بنا شخصی کارشناس از سازمان میراث فرهنگی و هنری اصفهان را با عنوان جنباننده برای این کار در نظر گرفته اند. این شخص روزانه 4 بار، 2 بار در روز و 2 بار در عصر زمانی که تعداد گردشگران زیاد می شود، منارجنبان را تکان داده تا تماشاچیان بتوانند این لرزش را از نزدیک ببینند.

پله های کوچک و باریکی در یکی از مناره ها قرار دارد که جنباننده از آن زریق خود را به بالای مناره می رساند و شروع به تکان دادن آن می کند. لازم به ذکر است که در ایام خاص مانند عید نوروز، تعداد تکان دادن منارجنبان از روزی 4 بار به روزی 8 بار افزایش پیدا می کند، زیرا که تعداد مسافرین در این روزها بسیار بیشتر از روزهای معمولی سال است. خوشبختانه تا به امروز، مسئولین و کارشناسان توانسته اند از این اثر ارزشمند و شگفت انگیز به خوبی محافظت کنند.

منارجنبان

علت لرزش منارجنبان چیست؟

تا به این جا می دانید که جذابیت این بنای قدیمی برای گردشگران تکان خوردن و جنبیدن آن است اما علت اصلی این لرزش در چیست؟ طی سال های گذشته افراد کارشناس و متخصصین زیادی بر روی این سازه مطالعه و تحقیق کردند. اگر به زبانی ساده با مثالی راحت بخواهیم برای شما توضیح دهیم به این صورت است که: مناره ها را شبیه به دو نخ آویزان در نظر بگیرید. این دو نخ در قسمت پایین با یک نخ مشترک به یکدیگر وصل هستند. حال اگر یکی از این دو نخ به لرزش در بیاید، بلافاصله نخ دیگر هم شروع به تکان خوردن می کند. حال یک سوال دیگر در ذهن شما ایجاد می شود که اگر ارتفاع و وزن این مناره ها نا برابر باشد، باز هم تکان می خورند؟ در این صورت هیچ گونه لرزشی اتفاق نخواهد افتاد. در علم فیزیک به این پدیده تشدید یا رزونانس می گویند.

چرا با این همه لرزش هنوز هم بنای منارجنبان سالم است؟

یکی از رایج ترین پرسش گردشگران همین است که پس از گذشت این همه سال و تکان های پیاپی هنوز هم سازه ی این بنا بدون هیچ آسیب و تخریبی به جای مانده. خوب خیلی ساده است! اگر از نزدیک به بافت سازه ی منارجنبان دقت کنید، متوجه خواهید شد که شیارهای متعددی بر روی آن قرار گرفته. این شیارها بین دیوارها فاصله ایجاد کرده که همین موضوع باعث شده تا پس از تکان خوردن، بنای این ساختمان، جای کافی برای جا به جا شدن داشته باشد و از فرو ریختن آن جلوگیری شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید