کویرهای ایران

کویرهای ایران از بزرگ ترین تقسیمات جغرافیایی ایران به شمار می آیند که طی یک دهه گذشته بدل به جاذبه های توریستی شده اند. در این یادداشت به معرفی کویرهای معروف ایران خواهیم پرداخت.

زیباترین کویرهای ایران و دیدنی های آنها

بخش بزرگی از سرزمین عزیرمان ایران را کویرهای آن تشکیل داده اند. با آن که واژه کویر، تصاویری از یک فضای بی آب و علف و غیر قابل کشت را در ذهن تداعی می کند، اما در واقع کویرهای ایران، امروزه یکی از زیباترین مناطق توریستی ایران را تشکیل می دهند. سکوت کویر، آسمان پرستاره آن، ریگ ها و رمل های شناورش و از همه مهم تر مردمان مهربانی که در اقامتگاه های کویری بی نظیرشان پذیرای توریست ها هستند، هر مسافری را مشتاق سفر به کویر می کند. در این یادداشت قصد داریم شما را با ویژگی های سفر به این کویرها و همچنین مشخصات زیباترین کویرهای ایران آشنا کنیم.

بهترین زمان سفر به کویرهای ایران

بهترین زمان سفر به کویرهای ایران به علت آب و هوای گرم و خشک شان، فصل های خنک سال یعنی پاییز و زمستان هستند. چرا که روزهای تابستانی کویرها، آفتاب بسیار گرم و طاقت فرسایی دارند. با این حال هر کویر ایران، زمان متفاوت سفر خود را دارد. برای نمونه سفر به کویر لوت تقریباً از همان اوایل بهار برای کویرگردهای آماتور غیر ممکن می شود. اما در مورد کویر مصر بهترین زمان سفر، از آبان تا انتهای اردیبهشت می باشد. با این حال باید همواره حواستان به تفاوت فوق العاده دمای کویر در شب و روز باشد. نیاید فریب گرمای روزانه کویر را بخورید. در کویر شب های بسیار خنک و سردی پیش روی شماست و باید مجهز باشید.

فرق بیابان با کویر در کویرهای ایران

زیباترین کویرهای ایران را باید در درون بیابان های ایران جست. اما بیابان با کویر چه فرقی دارد؟ بسیاری از افراد این دو کلمه را به جای هم به کار می برند. اما در اصطلاحات طبیعت گردی، بیابان به نواحی پهناوری گفته می می شود که به خاطر بارش سالانه اندک و کمتر از 50 میلی متر در سال، پوشش گیاهی ناچیزی دارند. بنابراین ویژگی بیابان ها، بارندگی کم، پوشش گیاهی ناچیز، تفاوت دمای زیاد بین شب و روز و اختلاف دمای بسیار روزانه می باشد. اما کویر یا نمک زار، به ناحیه ای گفته می شود که به خاطر نور شدید آفتاب و موقعیت جغرافیایی، تبدیل به نمک زار شده.

در کل، کویر به زمین های رسی پف کرده که خاک آنها بسیار شور است، اطلاق می شود. بعضی از کویرهای ایران، در واقع دریاچه های نمکینی بوده اند که به خاطر تابش شدید نور خورشید، آب آنها خشک شده و حالا آنها به نمکزار بدل شده اند. بنابراین باید در مجموع گفت، خاک بیابان نسبت به کویر درشت تر و مواد رسوبی آن بیشتر ریگ و ماسه و شن بوده و شوری خاک آن کمتر می باشد. همچنین پوشش گیاهی بیابان از کویر که گاه دارای پوشش گیاهی شوری پسند است، کمتر بوده. همین موضوع باعث شده جاب جایی ذرات شن و ماسه در بیابان بیشتر از کویر باشد. کویرها مسطح بوده و بیابان ها اغلب ناهمواری بسیار دارند.

کویرهای ایران کدامند

نکات مهم سفر به کویرهای ایران

سفر به کویرهای ایران همچون سفر به دیگر مناطق جغرافیایی کشور، نیازمند تجهیزات و مقدماتیست. از آن جا که در داخل کویرها با طبیعت بکر مواجه هستید و هیچ گونه دسترسی به امکانات اولیه رفاهی ندارید باید با تجهیزات مناسب راهی شوید. البته کمپ ها و ایستگاه هایی در میانه کویر برقرار است، با این حال شما باید کاملاً مجهز باشید. با توجه به تفاوت بالای دما میان شب و روز کویر باید لباس مناسب برای هر دو وضعیت گرمای روز و سرمای شب به همراه داشته باشید. شب ها دما بسیار پایین بوده و نیاز به لباس گرم و کیسه خواب مناسب هست. همچنین لباس آستین دار برای جلوگیری از آفتاب سوختگی بسیار مهم خواهد بود.

آب آشامیدنی به میزان متوسط روزانه چهار لیتر در سفر به کویرهای ایران بسیار ضروریست. کوله پشتی مناسبی که نه خیلی سنگین و حجیم بوده و نه آنقدر کوچک که نتوانید وسایل تان را داخل آن بگذارید، نکته مهم دیگر می باشد. مواد غذایی پرانرژی و کم حجم، قطب نما و مسیر یاب، پاوربانک، کلاه آفتابگیر، کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی، پمادهای ضد سوختگی و گزش و جعبه کمک های اولیه را نیز فراموش نکنید. چراغ قوه، زیرانداز و پارچه ای برای محافظت از پشت سر و گردن از تابش آفتاب را هم در کوله خود بگذارید. حتماً باید با راهنمای مناسب و اطلاعات کافی اقدام کنید. مهم ترین نکته آن است که به هیچ وجه تنها به کویر نروید.

برای سفر به کویرهای ایران باید اتوموبیل مناسب آفرود داشته باشید. قبل از حرکت گزارش های هواشناسی را چک کنید تا با طوفان شن مواجه نشوید. آب را به طور مستمر اما اندک اندک بنوشید. آهسته و در فواصل کوتاه حرکت کرده، آرام گام بردارید و زود به زود استراحت کنید. از حرکت در میانه روز و ساعت های گرم خودداری کرده و در این ساعت ها در سایه بمانید. مراقب احتمال بالای گم شدن در کویر بوده و برآورد اشتباه از مسیر نداشته باشید. برای این موضوع لازم است نقشه و مسیریاب به همراه داشته باشید. مراقب حیوانات کویر نیز باشید.

اقامت در کویرهای ایران

اگر قصد کمپینگ شبانه در کویرهای ایران را دارید، حتما وسایل مناسب و کامل کمپینگ را به همراه داشته باشید. در غیر این صورت می توانید در کمپ های کویری اقامت کنید. گزینه دیگر اقامت در کویر، اقامتگاه های بومگردی کویری و یا هتل های کویری می باشند. در اقامتگاه های بومگردی، می توانید با فرهنگ و پیشینه مردمان آن منطقه از کویر ایران نیز آشنا شوید. برای نمونه یکی از این موارد، اقامتگاه بومگردی براتی در روستای مصر و در مجاورت منطقه جندق می باشد. اقامتگاه چهارصد ساله خانه آتشونی یا خانه مازیار در دشت کویر نیز بسیار دیدنیست. هتل سنتی تی دای کویر مصر در میان تپه های شنی نیز، نمونه هتل های کویری می باشد.

کویرهای معروف ایران

معروف ترین کویرهای ایران کدامند

ایران یک سرزمین کویری و بیابانیست که بخش عظیمی از آن را بیابان های مرکزی و جنوب شرق تشکیل داده اند. در این میان از میان کویرهای ایران، کویرهای معروف عبارتند از، کویر مرکزی ایران یا دشت کویر، کویر لوت، کویر ریگ جن، کویر سمنان، کویر ابوزید آباد کاشان، کویر مرنجاب، کویر بافق، کویر بشرویه، کویر طبس، منطقه گندم بریان، کویر ورزنه یا کویر خارا، کویر کاراکال، کویر مصر، کویر شهداد، کویر ریگان، کویر ریگ زرین، کویر حلوان، کویر متین آباد، کویر زردگاه، کویر ابرکوه، کویر دروازه قرآن، کویر خور یا بیابانک، کویر سه قلعه، کویر پلوند، کویر سیاه کوه، ، کویر حاج علی قلی و کویر نمکزار سیرجان. در ادامه به معرفی این کویرها خواهیم پرداخت.

دشت کویر یا کویر مرکزی ایران

از بین کویرهای ایران باید دشت کویر را را وسیع ترین دانست. این کویر 77600 کیلومتر مربع وسعت دارد. این صحرا مستطیل شکل بوده و 320 کیلومتر عرض و 800 کیلومتر طول دارد. در گذشته های دور یعنی نزدیک چند ده میلیون سال پیش، در این در این بیابان دریاچه آب شوری وجود داشت. این دریاچه به تدریج خشک و بی آب شده و پس از آن لایه ای از نمک به ضخامت 6 تا 7 کیلومتر در آن تشکیل شد. اختلاف دما بین شب و روز دشت کویر گاهی به70 درجه می رسد. در این کویر گیاهانی از نوع شورپسند وجود دارند.

بسیاری از کویرهایی که پس از دشت کویر به عنوان دیدنی ترین کویرهای ایران از آنها نام خواهیم برد، در واقع بخشی از دشت کویر یا کویر مرکزی ایران به شمار می آیند. کویرهایی همچون ریگ جن، خور و بیابانک، پلوند، حاج علی قلی، ساغند یا بافق از آن جمله اند. این کویر عمدتاً پوشیده از نمک زار و باتلاق های وسیع بوده و دمای هوا در آن گاه به 50 درجه هم می رسد. بزرگ ترین تپه شنی ایران در دشت کویر قرار داشته که نام آن ریگ بلند بوده و از آران و بیگل آغاز شده و تا اردستان ادامه پیدا می کند.

دشت کویر

دشت کویر کجاست

دشت کویر یا کویر مرکزی به عنوان بزرگ ترین کویرهای ایران، در مرکز فلات ایران و در 300 کیلومتری شرق و جنوب شرق استان تهران واقع شده. این دشت از غرب به اطراف قم و کاشان، از شرق به کوه های پیرحاجات و ازبک کوه، از شمال به دامنه های البرز مرکزی و شرقی و از جنوب به محور ارتباطی خور به طبس و جاده خور به زواره می رسد.

کویر لوت

از دشت کویر که بگذریم، دشت لوت با در اختیار داشتن ده درصد وسعت ایران، دیگر کویر بزرگ ایران می باشد و مقام دوم را در میان کویرهای ایران دارد. کویر لوت 40 هزار کیلومتر وسعت داشته و از جمله مناطق فراگرم و خشک جهان به شمار می رود. این کویر بین سال های 2004 تا 2009 به عنوان گرم ترین نقطه بر روی سطح زمین معرفی شده. علت این دمای بسیار بالا را که در سال 2005 به متوسط 7/70 درجه سانتیگراد رسیده بوده، تیرگی رنگ و خشکی سطح آن می دانند. البته در طی 20 سال گذشته دمای این دشت بر طبق داده های ماهواره ای ناسا تا 81 درجه سانتیگراد هم می رسیده.

نامگذاری کویر لوت

واژه لوت در زبان ترکی به معنای لخت، عریان، تشنه و بی آب و علف می باشد. از این رو این عنوان برای کویر لوت، اشاره ای به این معنا و بی آبی این کویر در میان کویرهای ایران می باشد. در منابع تخصصی جغرافیایی گاهی از این کویر به نام دشت لوت یا چاله لوت نیز یاد می شود. البته در نامگذاری های یونسکو عنوان بیابان لوت را برای این منطقه به کار برده اند. در واقع بیابان لوت نام کلیت این فضا و کویر تنها بخش هایی از این بایابان لوت می باشد. بنابراین جغرافی شناسان بر این تاکید دارند که باید این منطقه را بیابان لوت یا دشت لوت نامید نه کویر لوت.

تاریخچه کویر لوت

دشت لوت

در میان کویرهای ایران منطقه کویری دشت لوت، از اهمیت باستان شناسی بالایی برخوردار است. در این منطقه تک سفال های گوناگون و همچنین اشیاء فلزی و سنگی دورن ما قبل تاریخ به دست آمده. این اشیاء بر طبق برآوردها به هزاره سوم و یا چهارم پیش از میلاد مسیح باز می گردد. این ظرف های سفالین قرمز رنگ بوده و در آن نقش های تزئینی مختلفی ایجاد شده. یک شیء دیگر کشف شده از این کویر یک کوزه سفالین نخودی رنگ می باشد که رویش نوارهایی سرخ رنگ با تصاویر عقاب بال گشوده دیده می شود.

کویر لوت کجاست

کویر لوت منطقه ای در میان استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان و میان دو گسل نای بند در غرب و نهبندان در شرق واقع شده. برخی دیگر از زیباترین کویرهای ایران که در این یادداشت به معرفی آنها خواهیم پرداخت، در کویر لوت قرار دارند که از جمله آنها می توان به کویر شهداد و منطقه گندم بریان اشاره نمود. از لحاظ جغرافیایی دشت لوت نیز فضایی مستطیل شکل با طول 320 متر و عرض 160 کیلومتر می باشد.

کویر ریگ جن

در میان کویرهای ایران، کویر ریگ جن یکی از صعب العبورترین کویرها به شمار می آید. البته دشواری عبور از ریگ جن، فقط مربوط به قیاس با کویرهای داخلی ایران نمی شود، بلکه باید این کویر را صعب العبورترین در میان نواحی دنیا شمرد. این کویر در غرب و جنوب غربی دشت کویر، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شمال انارک، شرق منطقه حفاظت شده کویر و غرب جندق واقع شده و مساحت آن 3800 کیلومتر مربع می باشد.

خطرهای عبور از کویر ریگ جن

این کویر را نه تنها در میان کویرهای ایران که در کل ایران باید به عنوان یکی از شگفت ترین و مخوف ترین مکان ها به حساب آورد. در این کویر باتلاق های بسیار ترسناکی وجود دارد که هیچ موجود زنده ای توان گذر از آن را ندارد. مرگ های بسیار بدون توجیهی در این کویر رخ داده. در واقع بزرگترین وحشت در کویر ریگ جن، فرورفتن در گل و لجن باتلاقیست. گذر از این کویر چنان سخت می باشد که در طی تاریخ هیچ کس جرات عبور از آن را نداشته. نخستین مسافران این کویر دو غیر ایرانی در سال های 1900 و 1930 بودند که آنها نیز سفر خود را نیمه تمام گذاشتند

کویر ریگ جن

اما برای اولین بار در سال 1998 علی پارسای کویرشناس با اتوموبیل از این ترسناک ترین کویرهای ایران عبور کرد. با این حال افسانه های رایج در میان حاشیه نشینان کویر ریگ جن و همچنین ساربان های کاروان های کویری می گویند که هر انسانی پایش به ریگ جن برسد، توسط ارواح و جنیان دزدیده شده و به قلب ریگ جن فرستاده می شود. برخی حتی می گویند که شترهای اهالی نیز وقتی به مرزهای ریگ جن نزدیک می شوند، می ایستند. اهالی حتی حرکت تپه های ماسه ای و شکل های متنوع آنها را که به دلیل وزش باد و عدم پوشش گیاهی نگهدارنده خاک پیش می آید، به نیروهای شیطانی نسبت می دهند.

علت نامگذاری کویر جن

واژه جن به معنای پنهان و پوشیده شده می باشد. همان گونه که گفته شد، منطقه کویر ریگ جن طی سالیان متمادی به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی اش، از دید همه پنهان بوده و از این رو آن را کویر جن خوانده اند. علاوه بر این که افسانه هایی در میان مردم محلی درباره حضور اجنه و ارواح در این کویر مخوف کویرهای ایران بر سر زبان ها بوده. همچنین پوشیدگی بخش های جنوبی ریگ جن با تپه های ماسه ای و اصواتی که از وزش باد بر روی این ماسه ها ایجاد می شود، باعث شده که این ترس ها و نظریه ها تشدید شود و محلی های معتقد باشند که در این کویر جن ها رفت وآمد دارند.

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب در نزدیکی کاشان و شهرستان آران و بیدگل واقع شده و یکی از کویرهای محبوب در میان علاقمندان به سفر به کویرهای ایران است. در این کویر، کاروانسرای تاریخی از دوران صفویه به جا مانده که در حال حاضر به عنوان اقامتگاه گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب، نیمه دوم سال و ابتدای فروردین می باشد. در این کویر توریستی شما می توانید تفریحاتی همچون پیاده روی در کویر، سافاری، موتور چهارچرخ، رصد ستاره ها و شترسواری را تجربه کنید. از دیدنی های این کویر می توان به چاه کنجه، دریاچه نمک، جزیره سرگردان؛ قلعه کرشاهی و چاه دست کند اشاره نمود.

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب کجاست

کویر مرنجاب از دیدنی ترین کویرهای ایران و از توابع کاشان در استان اصفهان بوده و در شمال آران و بیدگل واقع شده. این کویر از غرب به کویر آب شیرین و بیابان مسیله، از جنوب به تپه های ماسه ای روان و بیابان بند ریگ، از شرق به پارک ملی کویر و بیابان پشت ریگ و از شمال به دریاچه نمک مسیله در آران و بیدگل منتهی می شود. فاصله این کویر از تهران 270 کیلومتر بوده و از طرف شهرهای کاشان و آران و بیدگل، دسترسی خوبی به این کویر وجود دارد.

کویر مصر

کویر مصر از دیگر کویرهای ایران است که گردشگر پذیر بوده و در منطقه خور و بیابانک استان اصفهان واقع شده. این کویر در کناره روستایی به نام مصر قرار داشته و شترها و ماشین های کویرنوردی آن را برای توریست ها بسیار جذاب نموده اند. این کویر زیبا به وسیله کوه های اطرافش در بر گرفته شده و تپه های ماسه ای آن معروف می باشد. خانه های روستای مصر که تاریخچه ای صد ساله دارد، بسیار ساده و در عین حال نوستالژیک می باشند. مشخصه این خانه ها سقف های گنبدی، دیوارهای کاهگلی و درهای چوبی می باشد.

کویر مصر

اقامت در کویر مصر

برای اقامت در کویر مصر، علاقمندان به کویرهای ایران می توانند همان گونه که پیش از این نیز گفتیم، تجربه کمپینگ در دل کویر را داشته باشند. با این حال غیر از این گزینه شما می توانید انواع اقامتگاه های بومگردی و هتل های کویری را در نزدیکی این کویر تجربه کنید. خانه های اهالی روستای مصر نیز با معماری کویری و سنتی شان، می توانند میزبان بسیار خوبی برای مسافران باشند. بهترین اقامتگاه های کویر مصر را باید هتل بالی، خانه سنتی تی دا، قلعه جندق و هتل بیاضه دانست.

کویر بافق

کویر بافق که از زیباترین کویرهای ایران می باشد، در استان یزد و در شمال شهرستان بافق و با فاصله ده کیلومتری از آن قرار گرفته. کویر بافق را به عنوان کویر دره انجیر نیز می خوانند. این کویر وسعتی بالغ بر 750 کیلومتر مربع داشته و در داخل آن بیابان های پتکستان، درانجیر، بغستان و صادق آباد قرار گرفته. در این کویر حیواناتی مانند میش، بز، کل، یوزپلنگ، کفتار، پلنگ و قوچ زیست می کنند. پوشش گیاهی این کویر نیز گیاهانی چون اشنان و گز است. البته در حواشی این کویر می توان گیاهان دیگری نیز چون گون، تیزک، خارشتر و شقایق کوهی را مشاهده کرد.

کویر بافق

مسیر دسترسی به کویر بافق

گستره و مرز کویر بافق از کویرهای ایران، از شهر یزد شروع می شود و تا بافق ادامه پیدا می کند. دسترسی به کویر بافق، از استان های شمالی تر به این صورت است که باید از شهر بافق به طرف حسن آباد حرکت نمود و بعد از حسن آباد، وارد مسیر خاکی شد که انتهایش به خرائق می رسد. اگر از تهران به سمت این کویر حرکت می کنید باید در نزدیکی استان اصفهان به اتوبان نایین به یزد وارد شوید. اگر هم از استان های جنوبی تر به کویر بافق سفر می کنید، باید از شهر انارک استان کرمان به یزد بروید. راه دیگر عبور از شهرستان سورمق و ورود به جاده ابرکوه است تا به یزد برسید.

کویر ابوزید آباد کاشان

کویر ابوزید آباد از زیباترین کویرهای ایران بوده و در بیابان بند ریگ در شمال ابوزید آباد و شمال شرقی کاشان واقع شده. ابوزید آباد از نظر توریسم همپای کویرهایی چون مرنجاب و مصر قرار دارد. دیدنی های این کویر در شمال آن و در یک جاده خاکی 25 کیلومتری قرار گرفته. در این منطقه، تپه های شنی در کنار رمل های ماسه ای خودنمایی می کنند. این کویر، دارای آثار تاریخی بسیاری نیز می باشد. از میان این آثار می توان روستای ابیانه، آب انبار صفوی، شهر زیرزمینی اویی و نیز شهر تاریخی نوش آباد را نام برد. دیگر نکته مهم درباره اهالی منطقه ابوزید آباد، گفتگوی آنها به گویش کهن بیذوی می باشد.

کاروانسرای ابوزید آباد

کاروانسرای ابوزیدآباد همان کاروانسرایی می باشد که در نزدیکی کویر مرنجاب بوده و جزء دیدنی های آن کویر نیز به شمار می آید. در کل کویر مرنجاب و ابوزید آباد که هر دو از محبوب ترین کویرهای ایران هستند، به یکدیگر بسیار نزدیک می باشند. کاروانسرای ابوزید آباد به جا مانده از دوره صفوی بوده و تا 60 سال پیش نیز، هنوز محل اتراق شتربان هایی از شهرهای اصفهان، یزد و شهرهای دیگر بوده. این کاروانسرا در سال 1378 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

کویر ابوزید آباد

مسیر دسترسی به کویر ابوزید آباد کاشان

فاصله تهران تا کویر ابوزید آباد، 270 کیلومتر می باشد که در سه ساعت پیموده می شود. برای رسیدن به این کویر از شهر تهران باید وارد اتوبان قم شده و تا کاشان برانید. در شهر کاشان، پس از میدان بسیج و بلوار ملاصدرا، جاده ای سی کیلومتری که به سمت کویر ابوزید آباد می رود، در برابر شما خواهد بود. اگر از دیگر شهرهای کشور بخواهید به این کویر زیبا از میان کویرهای ایران برسید، باید به یکی از شهرهای کاشان یا نطنز بروید.

کویر بشرویه

در میان کویرهای ایران، کویر بشرویه، 30 کیلومتر عرض و 24 کیلومتر طول دارد. در شرق این کویر که با شهرستان کاشمر مجاور است، نمک زارهای فراوانی وجود دارد. این کویر از آن دست کویرهای مناسب برای کویرنوردی می باشد و برای سفر در تمام بخش های آن، دو روز کافیست. از ویژگی های این کویر، تپه هایی با بلندی های گوناگون در آن می باشد که مرتفع ترین آنها 70 متر طول دارد. نمکزارهای پراکنده این کویر، از جمله زیبایی های آن محسوب می شود. از جمله پوشش گیاهی کویر بشرویه، گیاهانی مانند اسکنبیل و تاغ است که در میان ماسه ها می رویند. حیواناتی چون مار، افعی، شاهین و گربه شنی نیز از پوشش جانوری این کویر هستند.

کویر بشرویه کجاست

کویر بشرویه از جمله بهترین کویرهای ایران، در استان خراسان جنوبی در شرق شهرستان بشرویه واقع شده. برای دسترسی به این کویر باید به یکی از شهرستان های کاشمر یا بشرویه رفت. فاصله این کویر با مرکز شهرستان بشرویه تنها 20 کیلومتر بوده و باید پس از رسیدن به این شهرستان به طرف شرق ادامه مسیر داده و به روستاهای نینگان و غنی آباد برسید. با ادامه دادن مسیر به طرف شرق، در نهایت به نمکزار و کویر بشرویه خواهید رسید. در مجموع باید گفت که این کویر، از شرق به کویر نمک بشرویه، از شمال به شهرستان کاشمر، از جنوب شرقی به شهرستان بشرویه و از جنوب به رود کال شور می رسد.

کویر خارتوران

در بین کویرهای ایران، کویر خارتوران به آفریقای ایران مشهور است. علت این نامگذاری وجود پارک های ملی حفاظت شده در این منطقه و گونه های متنوع جانوری در این کویر می باشد. این منطقه از سه دشت پهناور به وجود آمده. روستاهای خوش آب و هوا و سرسبز این منطقه از جمله قلعه بالا بسیار محبوب می باشند. منطقه حفاظت شده خارتوران، یک پارک ملی و یک پناهگاه حیات وحش دارد. این منطقه 147 هزار هکتار داشته و دومین بیوسفر وسیع دنیا بعد از سرنگتی آفریقا در کشور تانزانیا می باشد. در این ناحیه 167 گونه پرنده، 42 گونه خزنده و 41 گونه پستاندار وجود دارد.

اقامت در کویر خارتوران

برای اقامت در کویر خارتوران که از زیباترین کویرهای ایران می باشد، می توانید بر روی خانه های روستایی دهستان های سرسبز اطراف این کویر حساب باز کنید. از میان این روستاها، روستای پلکانی قلعه بالا یکی از بهترین گزینه ها می باشد. در قلعه بالا می توانید در اقامتگاه بومگردی بی بی زهرا اقامت کنید. روستای رضا آباد نیز دیگر گزینه خواهد بود. در کنار اینها دو اقامتگاه بومگردی قلعه امیرخان و نیز اقامتگاه بومگردی کلوت کویر هم میزبان شما در این منطقه هستند. در این اقامتگاه های زیبا، شما می توانید تجربه نابی از زیست در طبیعت بکر کویری و زندگی اصیل روستاهای مرکزی ایران را تجربه نمایید.

کویر خارتوران

مسیر دسترسی به کویر خارتوران

برای دسترسی به کویر خارتوران یا همان آفریقای کویرهای ایران، باید حتما دارای ماشین های کویرگرد یا آفرود باشید. این کویر در منتهی الیه شرقی استان سمنان، 250 کیلومتری جنوب شرقی شاهرود و در همسایگی استان خراسان واقع شده. منطقه محافظت شده کویر خارتوران در شرق دهستان طرود، شمال شرق کویر مرکزی ایران، غرب دهستان زمان آباد و ضلع جنوب غربی جاده تهران به مشهد واقع شده.

کویر حلوان

کویر حلوان از جمله کویرهای ایران است که در طبس و در استان خراسان جنوبی واقع شده. این کویر زیبا و دیدنی 750 کیلومتر مساحت داشته و در نزدیکی یک روستا با سابقه تاریخی به نام حلوان قرار گرفته. در سال 1397 این کویر جزء آثار ملی کشور به ثبت رسیده. این کویر زیبا شکلی مثلثی داشته که راس آن به طرف شرق است و از ریگزارها پوشیده شده. این کویر در جهت شمالی جنوبی قرار گرفته و بلندی تپه های ماسه ای آن در بخش شرقی کویر به 80 متر هم می رسد. گذرگاه هایی که در این کویر از تلاقی کوه ها و ریگ دره ها به وجود آمده، بسیار زیبا و منحصر به فرد هستند.

کویر حلوان کجاست

کویر حلوان از آن دست کویرهای ایران است که در منطقه زیبا و دیدنی طبس واقع شده. این کویر در شمال شرقی استان خراسان جنوبی و در 90 کیلومتری شمال غربی طبس قرار گرفته. کویر حلوان از جنوب به جاده خور به طبس، از غرب به دریاچه نمک خور و کویر مرکزی ایران، از شرق به بلندی های عاشقان و از شمال به کویر مرکزی ایران و بلندی های پیر حاجات طبس محدود می گردد. سه مسیر دسترسی به کویر حلوان وجود دارد که در هر سه آنها باید وارد جاده خور به طبس بشوید.

کویر ورزنه یا کویر خارا

از بین کویرهای ایران، کویر ورزنه یا کویر خارا در استان اصفهان را می توان بهشت شنی ایران نامید. این کویر از تهران سه تا چهار ساعت بیشتر فاصله نداشته و از این رو محبوب گردشگران پایتخت بوده و طرفداران زیادی دارد. این کویر بخشی از کویر مرکزی ایران تلقی شده و در آن بزرگ ترین سایت تفریحی کویری کشور ایجاد شده. نام این کویر از شهر ورزنه در کناره آن گرفته شده. رمل ها و تپه های این کویر شنی بوده و در آن جانورانی چون سارگپه و روباه شنی زیست می کنند. گیاهانی نیز مانند تق تقو و اسکنبیل در این کویر می رویند.

تفریحات کویر ورزنه

در این کویر می توانید با بورد روی شن ها سواری نمایید. زیپ لاین و موتور چهار چرخ نیز از دیگر تفریحات این کویر است. در کویر ورزنه که از تفریحی ترین کویرهای ایران به شمار می آید، برای مسافران امکان باگی سواری نیز ایجاد شده، باگی یک وسیله نقلیه ساده برای آفرود سواری یک نفره یا دو نفره می باشد. لذت این باگی ها به این خواهد بود که می توانید در این باگی ها، خودتان پشت فرمان ماشین بنشینید و رانندگی در کویر را تجربه نمایید. دیگر تجربه فوق العاده این کویر، امکان پاراگلایدر سواری بر فرار کویر ورزنه می باشد. آفرود سواری، پیاده روی در کویر و شترسواری نیز از دیگر تفریحات این کویر هستند.

اقامت در کویر ورزنه

در اطراف کویر ورزنه بیشتر از دیگر کویرهای ایران، اقامتگاه های بومی و کمپ های کویری هست که می توانید از آنها برای اقامت در این کویر استفاده کنید. از اقامتگاه های معروف این کویر می توان به بوم گردی سپنتا، بوم گردی حافظ، اقامتگاه نگار، اقامتگاه چاپاکر، مهمان خانه ورزنه و عمارت خانه آینه اشاره کرد. همه این اقامتگاه های فضایی سنتی و محلی داشته و تجربه شب مانی در آنها بی نظیر خواهد بود. اگر قصدتان این می باشد که خودتان در این کویر کمپ نمایید، حتما کمپ خود را در گودال ها و نه در جای بلند برپا نمایید و برای برپایی آتش، حتما از قبل با خودتان چوب به همراه داشته باشید.

کویر ورزنه

کویر ورزنه کجاست

کویر ورزنه از دیدنی ترین کویرهای ایران در 100 کیلومتری اصفهان و 150 کیلومتری غرب یزد قرار گرفته. این کویر از شرق با تالاب گاوخونی، از غرب با جاده ورزنه به حسن آباد، از جنوب با حسن آباد و از شمال با شهرستان ورزنه و رودخانه زاینده رود احاطه شده. فاصله این کویر تا شهر تهران 530 کیلومتر بوده و برای دسترسی به آن باید به شرق استان اصفهان و یکی از شهرهای شهرضا، اصفهان، انارک یا اردستان رفت. قسمت های زیادی از کویر ورزنه به ویژه بخش غربی آن را می توان با ماشین معمولی پیمود، اما بخش های جنوبی و شرقی را با باید آفرود و همراه با راهنما طی کرد.

کویر کاراکال یا کویر صادق آباد

نام اصلی کویر کاراکال، کویر صادق آباد می باشد. یک گربه سان بسیار زیبای کویری به نام کاراکال در این کویر زیست می کند. از این روست که در میان کویرهای ایران، این کویر به این نام مشهور شده. این نام یک نام اصیل فارسی می باشد که از دوران باستان بر این جانور اطلاق می شده. امروزه به این گربه، سیاه گوش یا منگوله گوش می گویند. این حیوان از پرشتاب ترین و در عین حال سنگین وزن ترین گربه سانان کوچک جهان می باشد. کاراکال حیوانی است که شب گرد و علاقمند به زیست منفرد بوده و بر روی قلمروی خود حساسیت ویژه ای دارد. قلمروی این حیوان به طور تکی 2000 تا 1116 کیلومتر مربع می باشد.

در کویر کاراکال یزد که از محبوب ترین کویرهای ایران به شمار می آید، پوشش گیاهی اندکی وجود داشته و اگر هم گیاهی باشد از نوع ماسه پسند مانند بوته های نسی و یا اسکنبیل است. درختچه های گز نیز گهگاه در مرز بین نمک زارها و شن زارها دیده می شود. در حاشیه این کویر، نخلستان هایی نیز وجود دارند که بر زیبایی و دیدنی های آن افزوده اند. شنزارهای کویر کاراکال برای کویرنوردی، آفرود و موتورسواری بسیار مناسب هستند. از دیدنی های اطراف این کویر می توان به خانه وحشی بافقی، شاعر بلندآوازه قرن دهم هجری، آب انبار کاکامیر، باغ تیتو، معدن سنگ آهن چغارت و میدان خان اشاره نمود.

کویر کاراکال

کویر کاراکال یا کویر صادق آباد کجاست

شهر تهران با کویر کاراکال 750 کیلومتر فاصله دارد. برای رسیدن به این شهر از تهران و یا هر شهر دیگر، باید ابتدا خود را به یزد و سپس شهرستان بافق برسانید. یزد با بافق حدود 130 کیلومتر فاصله داشته و تمام مسیر میان آنها کویری می باشد. فاصله میان کویر کاراکال با بافق نیز 10 کیلومتر بوده و این کویر زیبای کویرهای ایران در شمال شرق شهرستان بافق قرار گرفته. در شهر بافق باید به بلوار ابتدایی این شهر رفته و در مسیری که به سمت چپ و به سمت روستای صادق آباد می رود حرکت کنید تا به کویر کاراکال برسید.

کلوت شهداد یا کویر شهداد

کویر شهداد را باید نه تنها گرم ترین نقطه کویرهای ایران که گرم ترین نقطه کره زمین دانست. این کویر استان کرمان در واقع بخشی از کویر لوت بوده و به کلوت شهداد مشهور است. کلوت ترکیبی از دو واژه کل به معنای شهر و آبادی و لوت به معنای کویر لوت می باشد. عنوان علمی کلوت، یاردانگ بوده و یک عاضه طبیعی می باشد و شامل برجستگی هایی میان شیارهای یو شکل در مناطق بیابانی می گردد. کلوت ها برآمده از فرسایش های ناشی از آب یا خاک در دل بیابان هستند. شبیه کلوت های شهداد را می توان تنها در منطقه یوتای آمریکا مشاهده کرد. کلوت های شهداد گسترش شمالی جنوبی دارند.

کلوت شهداد

اقامت در کلوت شهداد

برای اقامت در نزدیکی کلوت شهداد، این منحصر به فردترین کویرهای ایران می توانید بر روی کمپ کویری این کویر یا 40 آلاچیق بنا شده از مصالح طبیعی حساب ویژه باز کنید. این کمپ تنها کمپ کویری دشت لوت نیز می باشد و در 20 کیلومتری شهداد و در مسیر نهبندان قرار گرفته. اقامتگاه بومگردی کاشکیلوی شهداد کرمان نیز گزینه دیگر شما خواهد بود که در خیابان شفای شهرستان شهداد قرار گرفته.

کلوت شهداد یا کویر شهداد کجاست

کلوت شهداد، داغ ترین کویرهای ایران به موازات تل ماسه های شرق کویر لوت قرار گرفته. این کویر از جهت شرق با دشت لوت 30 کیلومتر فاصله دارد و به جلگه ای به نام تکاب اشراف دارد. برای دسترسی به این کویر باید از طریق جاده بم به کرمان جلو رفته و پس از طی 35 کیومتر به سیرچ رسیده و سپس به جاده شهداد وارد شوید و تا کویر شهداد برانید. مسیر تا سیرچ اتوبان و به صورت دو بانده و تا خود کویر شهداد تک بانده می باشد. از آنجا که مسیر، جاده ای کوهستانی است باید در رانندگی خود دقت و مراقبت لازم را داشته باشید.

کویر ریگان

کویر ریگان در استان کرمان، در میان کویرهای ایران به خاطر ارتفاع و بلندی تپه هایش آوازه جهانی پیدا نموده. رمل های منطقه ریگان نیز به خاطر ویژگی های درمانی آن بسیار شهرت دارند. این کویر در حاشیه جاده ای که از شهرستان بم به سمت ایرانشهر می رود، واقع شده و با اتوموبیل عادی نیز می توانید به آن سفر کنید. این کویر در کناره شهر محمدآباد قرار داشته و این شهر هتل یا اقامتگاه ندارد و برای اقامت در نزدیکی این کویر باید روی اقامتگاه های بم با فاصله 80 تا 100 کیلومتری این شهر حساب باز کنید. البته خانه های روستای اطراف کویر ریگان نیز گزینه های خوبی هستند.

کویر ریگان کجاست

محمدآباد ریگان 1250 کیلومتر با تهران و 100 کیلومتر با بم فاصله دارد. اگر از تهران قصد سفر به این کویر بلند کویرهای ایران را دارید می توانید با اتوبوس های ترمینال جنوب تهران به طرف ایرانشهر و چابهار رفته و سر راه در محمدآباد ریگان پیاده شوید .از طرف بم نیز باید به در جاده جیرفت به بم پس از گذر از بم، مسیر خود را به بروات، ارگ جدید و نرماشیر ادامه دهید. در انتهای نرماشیر یک سه راهیست که مسیر سمت راستش به محمدآباد می رسد. پس از 50 کیلومتر در این جاده به محمدآباد خواهید رسید.

کویر ریگ زرین یا کویر مغستان

کویر ریگ زرین یا کویر مغستان از آن کویرهای ایران است که در استان یزد و در مجاورت شهرستان اردکان این استان قرار گرفته. نام اصلی این کویر عقدا یا کویر سیاه کوه است، اما به دلیل قرار گرفتن کمپ ریگ زرین در آن به این نام مشهور شده. در مرکز این کویر، یک کوه سیاه رنگ با بلندای 2050 متر وجود دارد. ساختار کلی کویر مغستان یا کویر ریگ زرین مانند یک نعل اسب می باشد که گویی کوه سیاه در داخل کمان داخلی آن واقع شده. از پرندگان این کویر می توان به تیهو، کبک و شاهین اشاره نمود.

کویر ریگ زرین کجاست

در پاسخ به این پرسش که کویر مغستان کجاست، باید گفت که این کویر در روستای ساغند شهرستان اردکان قرار گرفته. برای دسترسی به کویر ریگ زرین که از دیدنی ترین کویرهای ایران می باشد، باید به شهرستان اردکان رفته، وارد جاده اردکان به احمدآباد بشوید و 140 کیلومتر مسیر تا این کویر را رانندگی نمایید. البته از شهرستان انارک نیز مسیر دسترسی به کویر مغستان وجود دارد. در این مسیر باید از انارک به سمت روستای اسماعیلیان حرکت نموده و همین مسیر را ادامه دهید تا به کویر ریگ زرین برسید. در مجموع از هر مسیر در استان یزد که به طرف این کویر می روید، 150 کیلومتر مسیر متوسط و یا دو ساعت زمان لازم دارید.

کویر متین آباد

کویر متین آباد در بین کویرهای ایران به دلیل این که نخستین اکوکمپ کویری ایران در آن ایجاد شده، شهرت دارد. نکته جالب درباره این اکوکمپ آن است که در آن برای تامین گرمای آب استحمام از انرژی های تجدید پذیر یعنی انرژی باد و نور خورشید که در کویر به وفور یافت می شوند، استفاده می گردد. این کویر در 25 کلومتری جنوب نطنز و 60 کیلومتری جنوب شرقی کاشان قرار گرفته. در اکوکمپ متین آباد می توانید از کشتزارهای پرورش اسب، شترمرغ و شتر نیز دیدن نمایید. در این کمپ چادر دائمی کمپینگ به سبک چادرهای عشایری برقرار بوده که در آنها امکاناتی همچون سرویس های خواب، روشنایی و گرمایش نیز وجود دارد.

کویر متین آباد

کویر زردگاه

کویر زردگاه در استان خراسان جنوبی واقع شده و عنوان سرسبزترین کویرهای ایران را به خودش اختصاص داده. این کویر در کناره کوه نایبند و در نزدیکی طبس قرار گرفته. روستایی به نام زردگاه، نزدیک ترین روستا به این کویر می باشد. اگر از بالای کوه نایبند به این کویر بنگریم، می توانیم تصویری پهناور به رنگ طلایی را به عنوان دورنمای منطقه ببینیم. در کنار طبیعت گردی در کویر زردگاه، باید حتما به روستای زردگا هم سری زد، چرا که این روستا بافتی پلکانی د رحاشیه کویر دارد که اتفاقی نادر است. نخلستان های حاشیه این روستای خالی از سکنه نیز بسیار دیدنی هستند.

از آن جا که گذر از این کویر و طبیعت گردی در آن نسبت به دیگر کویرهای ایران ساده تر است، این منطقه برای کویرگردان مبتدی نقطه شروع مناسبیست. در اطراف این کویر چشمه های آبگرم چندی نیز وجود دارد که تجربه آنها لذت فوق العاده ای دارد. فاصله تهران تا کویر زردگاه 1100 کیلومتر بوده و دسترسی به آن از طریق سه شهر راور، بیرجند و طبس امکان دارد. برای رفتن به این کویر از شهر تهران باید به شهر طبس بروید.

کویر ابرکوه

کویر ابرکوه یا ابرقو از کویرهای ایران است که در بیست کیلومتری شرق شهر ابرقو یا ابرکوه استان یزد و شهرستان تفت واقع گردیده. این کویر حالتی بیضی شکل داشته و در بین کوه های گینه علی، چاه زرد، پوزه سیاه و چاه زرد در غرب و شرق و در شمال کفه بدر شیراز و جنوب جاده ابرکوه به تفت قرار دارد. تورهای کویری کویر ابرکوه طرفداران بسیار دارد چرا که این کویر ترکیب متنوعی از نمکزار، قله بلندی به نام هرنان، رودخانه ای به نام کاسه رود، تپه های شنی و دشت های ماسه ای را در خود جای داده البته باتلاقی نیز در حاشیه این کویر وجود دارد که عبور از آن خطرناک خواهد بود.

کویر دروازه قرآن

کویر دروازه قرآن نیز از دسته کویرهای ایران است که در استان یزد واقع شده. این کویر در در نزدیکی دروازه قرآن در ورودی شهر یزد قرار گرفته و با کمی رانندگی از طرف شهر یزد می توان به این کویر دسترسی پیدا کرد. این کویر از جهت اقامت و تفریحاتی که در آن به توریست ها ارائه می شود، شرایط خوب و مناسبی داشته و به این دلیل و به علت نزدیکی اش به شهر یزد، طرفداران بسیاری دارد. در میانه این کویر یک تالاب و یا دریاچه قرار گرفته که آن را متمایز از دیگر کویرها ساخته. د راین تالاب به نام حوض جعفر، نیزارهایی وجود داشته و در آن و پرندگان گوناگون زیست می کنند.

در کویر دروازه قران دو کمپ کویری با نام های سندباد و هفت سنگ از همه شناخته شده تر هستند. تفریحات این کمپ ها همچون دیگر کویرهای ایران، شترسواری، آفرود، موتورچهارچرخ و البته امکان ویژه پاراگلایدر سواریست. یک رستوران شیشه ای بسیار زیبا نیز در کناره این کویر میزبان توریست ها می باشد. از جذابیت های کمپ این کویر آتش شبانه ایست که برپا می شود و می توانید در کنار آن چای آتشی نوش جان نمایید. کویر دروزاه قرآن در پایان بلوار 12 کیلومتری نصر شهر یزد قرار داشته و مسیر آن آسفالته و در بخش کوچکی خاکی اما هموار است.

کویر دروازه قرآن

کویر خور یا بیابانک

کویر خور یا بیابانک همچون کویر مصر در نزدیکی شهرستان خور و بیابانک استان اصفهان قرار گرفته. این کویر دیدنی به دلیل تپه های ماسه ای و مناظر نابش، از زیباترین و محبوب ترین کویرهای ایران شناخته می شود. منطقه خور و بیابانک از دو بخش مسکونی و قابل اسکان و نیز بخش بیابانی تشکیل شده. از دیدنی های این کویر می توان به دریاچه نمک خور، اشاره نمود. در واقع این دریاچه مهم ترین جاذبه توریستی کویر خور و بیابانک به حساب می آید. این دریاچه فصلی در ناحیه ای به وسعت 2 هزار کیلومتر، گسترده شده و رویه آن با اشکال منتظم هندسی از بلورهای نمک پوشیده گردیده.

دیگر جاذبه دیدنی کویر خور و بیابانک که آن را در میان کویرهای ایران متمایز نموده، آبشاری مصنوعی با بلندای 30 متر در این کویر است. علاوه بر این مجتمع پتاس کویر خور و بیابانک یک دهکده نمکی با امکانات و شرایط بسیار مناسب برای گردشگران ایجاد نموده. در این دهکده نمکی، اقامتگاه هایی با تجهیزات مناسب و آرام به همراه امکاناتی مانند استخر و تجهیزات ورزشی، پیش بینی شده. در ضمن شما می توانید در این مجموعه، با تجهیزاتی که برای رصد ستارگان در نظر گرفته شده، به مشاهده آسمان پرستاره کویر بپردازید. کشتزارهای سرسبز حاشیه کویر خور و بیابانک هم از جمله مزرعه کمال آباد، شتشاب یا بهشتی از دیگر جاذبه های این کویر هستند.

کویر پلوند

کویر پلوند یا کویر مظفری یک منطقه کویری در استان خراسان جنوبی و 40 کیلومتری غرب شهرستان فردوس می باشد. روستایی با نام چاه پلوند که در ون منطقه حفاظت شده مظفری قرار گرفته، نزدیک ترین آبادی به این کویر است. از گونه های محافظت شده جانوران که در منطقه کویر پلوند زیست می کنند، گورخر ایرانی می باشد. در این کویر دیدنی و زیبای کویرهای ایران سه بخش دیدنی طبیعت شامل کوهستان، بیابان و کویر در کنار هم قرار گرفته و تلاقی پیدا نموده اند. کفه های نمکی، دق ها، تپه ماهورهای ماسه ای و دیگر بخش های این طبیعت ترکیبی، اشکالی همچون دم یوزپلنگ و کوه ریگ به وجود آورده و این کویر را بسیار زیبا ساخته اند.

دیدنی های کویر پلوند

سنگ سوراخ یا غارسنگ سوراخ از دیدنی های کویر پلوند از کویرهای ایران است. سنگ سوراخ حفره ای در فراز کوه بوده که در اثر فرسایش آبی، در سنگ های آهکی به وجود آمده. قطر این سوراخ سنگی 20 متر می باشد. یک غار آبی نیر در نزدیکی سنگ سوراخ وجود دارد. ریگ دم یوز نیز تپه ای ماسه ای شبیه به یک یوزپلنگ در دل کویر می باشد. آب انبارهای ریگ دم یوز نیز تاریخچه جالبی دارند. دیگر دیدنی کویر پلوند، گونه های جانوری این کویر همچون گربه شنی، کاراکال، تشی، بز، کرکس کوچک مصری و گورخر ایرانی و همچنین گونه های گیاهی آن شامل مواردی مانند زرشک وحشی، درمنه، بادام کوهی، آنغوزه، زیره سیاه و بومادران می شود.

کویر حاج علی قلی

از دیگر کویرهای ایران، کویر حاج علی قلی یا کویر دامغان و یا کویر چاه جم می باشد. این کویر در جنوب شرقی دامغان و در نزدیکی روستای خورزان قرار دارد. در این کویر دو رودخانه اصلی که از کوهستان البرز سرچشمه گرفته اند، در جریان می باشند. این دو رود عبارتند از رودخانه دامغان و رودخانه حسن آباد. البته برخی رودخانه های فصلی و کم آب دیگری نیز در این کویر جریان دارند که مجموع این رودخانه ها به اضافه دریاچه نمک حسن آباد در این کویر، باعث شده مخروط افکنه های پهناوری در این این کویر ایجاد شود.

مسیر دسترسی به کویر حاج علی قلی

برای دسترسی به کویر حاج علی قلی که از دیدنی های کویرهای ایران به شمار می آید، باید از شهرستان دامغان به طرف جاده اصفهان حرکت نمایید. در این جا پس از پیمودن 35 کیلومتر به دوراهی حسن آباد خواهید رسید. از روستای حسن آباد باید به طرف روستای خورزن در 6 کیلومتری این روستا رانندگی کرده و سپس به طرف جنوب شرق ادامه مسیر بدهید. در این جا پس از گذر از یک شاخه نمکی زیبا به اندازه یک کیلومتر، مجدد به جاده خاک رسی با طول 500 متر خواهید رسید. منطقه کویر حاج علی قلی از اینجا آغاز می شود.

کویر نمکزار سیرجان

از میان کویرهای ایران، کویر نمکزار سیرجان است که در منطقه سیرجان استان کرمان قرار گرفته، شهری که نقطه پیوستگی میان دو ناحیه جغرافیایی کویر و کوهستان می باشد. کویر نمکزار سیرجان در جایی که دریاچه نمک سیرجان واقع شده یعنی غرب شهر سیرجان واقع شده. مسیر دسترسی کویر نمکزار سیرجان، در جاده ارتباطی میان نیریز و شیراز می باشد. در این جاده 40 کیلومتر پس از سیرجان دریاچه نمک سیرجان در بخش راست جاده پدیدار می شود. از زیبایی های این کویر، تلألؤ مهتاب در میانه ماه های قمری روی بلورهای نمکی دریاچه نمک سیرجان می باشد. در روزهای گرم، این دریاچه به کفه ای نمکی تبدیل شده و پس از بارش باران مجددا بدل به دریاچه می گردد.

نمکزار سیرجان

کویر سه قلعه

کویر سه قلعه از متمایزترین کویرهای ایران در شرق کشور به حساب می آید. این کویر در 30 کیلومتری مرکز بخش سه قلعه در 55 کیلومتری شهرستان سرایان قرار گرفته. این کویر برای کویرگردی و کمپینگ بسیار امن و مناسب است چراکه گرد و غبارها و طوفان های شن در این کویر وجود ندارد. در این کویر، دق ها یعنی زمین های صاف و سفت که پوشش گیاهی ندارند، تپه های ماهور یعنی تپه های ماسه روان و دریاچه نمک، مناظر طبیعی فوق العاده ای ساخته اند. در این کویر زیبا تفریحات کویری رایج همچون شترسواری، آفرود و موتورسواری برقرار می باشد.

منطقه کویری گندم بریان

منطقه کویری گندم بریان، در کویر لوت و در 80 کیلومتری شمال شهر شهداد و کلوت های شهداد استان کرمان واقع شده. این منطقه 480 کیلومتر مربع وسعت دارد. دمای هوای منطقه گندم بریان به دلیل این که از سنگ ها و گدازه های بازالتی آتشفشانی به رنگ سیاه پوشیده شده، تا حد بسیار زیادی بالا می رود. از این رو منطقه کویری گندم بریان را همراه با نقاطی چون کالیفرنیا، الجزایر، لیبی و صحرای نوادا باید داغ ترین نقاط جهان دانست. در این منطقه هیچ جانور زنده ای نمی تواند زیست داشته باشد. در این کویر از کویرهای ایران، انواع سازه های سنگی و خاکی دیدنی با شکل های بسیار شگفت در اثر کنش های طبیعت ایجاد شده اند.

علت نامگذاری کویر گندم بریان

بر طبق روایت های محلی دشت گندم بریان یا یکی از داغ ترین های کویرهای ایران، در همسایگی جاده ابرایشم واقع شده بوده. کاروان های تجاری که در تابستان های داغ از این منطقه گذر می کردند، چنین نقل می کرده اند که گندم های کشتزارهای کشاورزان منطقه از شدت دمای هوا، بریان و سوخته می شده. از این رو این منطقه را گندم بریان می خوانده اند. البته این منطقه را ریگ سوخته هم می نامیده اند. این نامگذاری به دلیل سطوح سیاه رنگ تپه های این منطقه بوده اند.

مروری بر کویرهای ایران

در این یادداشت بلند، مرجع کاملی از کویرهای ایران را ارائه نمودیم. همچنین در آغاز یادداشت نکات مهم سفر به کویرهای کشور و نیز مطالب مربوط به اقامتگاه های کویری را بیان کردیم. بی تردید کویرهای کشور از زیباترین و توریستی ترین جاذبه های ایران هستند که حتما باید به آنها سفر کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید